Philip G. Zimbardo Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Philip G. Zimbardo Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Philip George Zimbardo urodził się w 1933 roku. To amerykański pisarz włoskiego pochodzenia, publicysta, autor wielu książek naukowych i popularnonaukowych, wykładowca akademicki. Od 1968 roku sprawuje funkcję profesora Uniwersytetu Stanforda. Znany jest przede wszystkim z przeprowadzenia eksperymentu więziennego. Zimbardo jest jednym z najbardziej znanych na świecie popularyzatorów wiedzy o psychologii i zachowaniach człowieka. W trakcie swojej kariery badał zjawiska dobra i zła, nieśmiałości, agresji oraz zachowań ludzkich pod wpływem stresujących sytuacji. Jest autorem takich książek, jak jak „Efekt Lucyfera”, „Nieśmiałość” czy „Paradoks czasu”. W Polsce działa Polskie Centrum Zimbardo, które znajduje się w na Nikiszowcu w Katowicach. To miejsce edukacji i spotkań młodzieży.

Zimbardo ukończył Brooklyn College, następnie uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Yale. Tam też obronił doktorat w 1959 roku. Później pracował na Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Columbia, Kolegium Barnarda oraz Uniwersytecie Nowojorskim.

W 1971 roku Zimbardo, wraz ze swoimi współpracownikami, przeprowadził jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych eksperymentów w historii psychologii. W piwnicach Wydziału Psychologii Uniwersytetu Stanforda stworzono inscenizację więzienia. Zamknięto w nim 24 studentów, u których nie stwierdzono żadnych zaburzeń psychicznych. Uczestników eksperymentu podzielono – jedna część miała wcielić się w postaci więźniów, druga w role strażników więziennych. Niedługo po rozpoczęciu projektu „strażnicy” zaczęli zachowywać się sadystycznie i brutalnie w stosunku do więźniów, zaczęły pojawiać się patologiczne zachowania. W nocy z piątego na szóstego dnia więźniowie postanowili się zbuntować. Po tym zdarzeniu prowadzący zdecydowali się zakończyć eksperyment, który pierwotnie miał trwać czternaście dni. Eksperyment był rejestrowany na kamerach, czego efektem jest film „Cicha furia”. Po wielu latach doszło do replikacji badań, w wyniku których okazało się, że rezultaty badania są inne, niż te które opisał Zimbardo.

Nieśmiałość

Jedną z najbardziej znanych książek Zimbardo jest „Nieśmiałość. Co to jest? Jak sobie z nią radzić?”. Książka ukazała się w 1990 roku. To efekt wielu lat pracy psychologa, które poświęcił na badanie zjawiska nieśmiałości. Zimbardo zauważył, że przezwyciężając tytułową nieśmiałość, ludzie są w stanie osiągnąć zdecydowanie więcej nie tylko na polu zawodowym, ale również prywatnym. Badacz w swojej książce wyjaśnia czym jest nieśmiałość, jakie są jej przyczyny i rodzaje. Ponadto tłumaczy, jak nieśmiałość wpływa na rozwój i hamowanie relacji międzyludzkich. „Nieśmiałość” rozeszła się na całym świecie w liczbie kilkuset tysięcy egzemplarzy.

Efekt Lucyfera

W 2007 roku ukazała się kolejna książka Zimbardo – „Efekt Lucyfera”. To jedna z najważniejszych współczesnych pozycji poświęconych zgłębianiu tematyki psychologii dobra i zła. Autor analizuje swoje dotychczasowe badania, zastanawiając się, jakie mechanizmy i czynniki tworzą ze zwykłego człowieka ofiarę i kata, zwierzynę i łowcę, poddanego i hegemona. Badacz udowadnia, że możliwe są zmiany ludzkiej natury. Dzięki różnego rodzaju terapiom ludzie są w stanie wyeliminować ze swojego zachowania oraz z zachowania grupy przejawy agresji, dominacji. Zimbardo w „Efekcie Lucyfera” opowiada o wpływie środowiska i okoliczności na motywacje działania jednostek. „Efekt Lucyfera” to, obok „Nieśmiałości”, najchętniej kupowana, czytana i omawiana książka Philipa G. Zimbardo.

Książki Philipa G. Zimbardo w Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Philipa G. Zimbardo we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). W sklepie znajdziecie nie tylko indywidualne książki Zimbardo, ale również antologie i zbiory naukowych opracowań, w których znalazły się jego teksty. Są to między innymi wydane przez PWN książki „Psychologia. Kluczowe koncepcje”, „Paradoks czasu” (napisany wspólnie z Johnem Boydem), „Gdzie ci mężczyźni” (wraz z Nikitą S. Coulombe).

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.