Philip Pullman II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Philip Pullman II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Philip Pullman to angielski pisarz i wykładowca znany przede wszystkim jako autor trylogii „Mroczne materie”. W 2008 roku dziennik „The Times” nazwał Pullmana jednym z 50 największych brytyjskich pisarzy powojennych. W 2019 otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla literatury. Na podstawie jednej z części „Mrocznych materii” powstał film zatytułowany „Złoty kompas”, a później także serial BBC oraz HBO.

Philip Pullman – życiorys i kariera

Philip Nicholas Outram Pullman urodził się 19 października 1946 roku w Norwich w Anglii jako syn Audrey Evelyn Pullman (z domu Merrifield) i pilota Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Alfreda Outrama Pullmana. W związku z pracą ojca rodzina często się przenosiła, a Philip spędził dzieciństwo oraz młodość w różnych zakątkach świata, przy czym większość z tego okresu w Walii. Alfred Pullman zginął w katastrofie lotniczej w Kenii, gdy Philip miał siedem lat. Jego matka niedługo później ponownie wyszła za mąż. Od 1965 roku Pullman uczęszczał do Exeter College w Oksfordzie, który ukończył trzy lata później z tytułem licencjata. W roku 1970 Philip Pullman poślubił Judith Speller, z którą ma dwóch synów.

Kariera literacka Pullmana

Pierwszym opublikowanym dziełem autorstwa Philipa Pullmana była powieść „The Haunted Storm” (1972). Po niej ukazało się kilka kolejnych dzieł, a po wydaniu drugiej książki dla dzieci, „The Ruby in the Smoke” przestał uczyć w szkole, gdzie wcześniej pracował. W okresie 1988-1996 Pullman wykładał w niepełnym wymiarze godzin w Westminster College w Oksfordzie, kontynuując równocześnie pisanie opowiadań dla dzieci. Prace nad „Mrocznymi materiami” rozpoczął około 1993 roku. Pierwsza część trylogii, „Zorza północna” (znana w Polsce także jako „Zorza polarna” oraz „Złoty kompas”) ukazała się w 1995 rok, przynosząc mu liczne nagrody literackie. Od 1996 roku Philip Pullman całkowicie poświęcił się karierze literackiej, a oprócz pisania prowadzi także wykłady oraz okazjonalnie pisze dla gazety „The Guardian”. W dniu 23 listopada 2007 r. Pullman został mianowany profesorem honorowym na Uniwersytecie Bangor. Pisarz otrzymał brytyjski tytuł szlachecki w 2019 roku.

Trylogia „Mroczne materie”

Po kilku nieszczególnie spektakularnych próbach napisania powieści dla dorosłych Philip Pullman skupił się na tworzeniu historii dla młodszych czytelników. Sławę i uznanie przyniosła mu trylogia fantastycznaMroczne materie”, na którą składają się „Zorza północna” (też „Zorza polarna” lub „Złoty kompas”), „Magiczny nóż” oraz „Bursztynowa luneta”. Z założenia przeznaczone są one dla młodzieży, jednak wielu czytelników znalazły także wśród dorosłych. Akcja tego cyklu rozgrywa się wokół dwóch głównych wątków fabularnych. Jeden z nich to historia wędrówki Lyry Belacquy i Willa Parry’ego przez wieloświat równoległych wymiarów. Pozornie prosta wyprawa mająca na celu uratowanie przyjaciela Lyry ma znacznie większe znaczenie, niż się wydaje. Jej ojciec, Lord Asriel, rzucił wyzwanie kościołowi i Autorytetowi, który czci. Drugi wątek opowiada o wojnie pomiędzy światami niebiańskim a ziemskim. Świat „Mrocznych materii” pełen jest wyjątkowych elementów, w tym przede wszystkim fantastycznych istot, takich jak dajmony (dusze pod postacią zwierzęcia, które obrazują charakter ich właściciela) czy pancerne niedźwiedzie. Równocześnie Pullman sięgnął do klasycznych elementów, chociażby czarownic. Pisarz, tworząc „Mroczne materie”, sięgnął do wiedzy zakresu fizyki kwantowej, teologii czy filozofii religii. Na podstawie trylogii nakręcono film „Złoty kompas” (z Davidem Craigiem jako Lordem Asrielem, 2007), a później w kooperacji BBC oraz HBO powstał serial „Mroczne materie”. Jego literacki pierwowzór autorstwa Philipa Pullmana znajdziecie na Woblink jako książkę papierową, ebook lub audiobook.

Książki Philipa Pullmana w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink, poza książkami składającymi się na serię „Mroczne materie”, znajdziecie także inne dzieła autorstwa Philipa Pullmana wydane w Polsce nakładem Wydawnictwa Mag. Są to między innymi „Zegar”, „Jacek na sprężynach”, „La Belle Sauvage” czy „Tajemna wspólnota”. Czekają na Was jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).