Przemysław Piotrowski Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka La Bestia, Audiobook | Przemysław Piotrowski

    Kolumbia to trudny kraj. Chciałbym, abyście to zrozumieli już na samym początku, zanim jeszcze zabierzecie się do czytania. Byłem tam, doświadczyłem jej, odczułem na własnej skórze. Można powiedzieć o niej tyle dobrego, co złego, bo choć jest najpiękniejszym krajem, jaki widziałem, to ma w sobie coś tak ponurego i mrocznego, że gdy piszę te słowa, mam nieodparte wrażenie, że to jedno z absolutnie nielicznych miejsc na świecie, gdzie mógł narodzić się potwór, którego histori...

    Promocja
    okładka La Bestia, Ebook | Przemysław Piotrowski

    Kolumbia to trudny kraj. Chciałbym, abyście to zrozumieli już na samym początku, zanim jeszcze zabierzecie się do czytania. Byłem tam, doświadczyłem jej, odczułem na własnej skórze. Można powiedzieć o niej tyle dobrego, co złego, bo choć jest najpiękniejszym krajem, jaki widziałem, to ma w sobie coś tak ponurego i mrocznego, że gdy piszę te słowa, mam nieodparte wrażenie, że to jedno z absolutnie nielicznych miejsc na świecie, gdzie mógł narodzić się potwór, którego histori...

Przemysław Piotrowski Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Przemysław Piotrowski to polski autor, były dziennikarz sportowy i śledczy w „Gazecie Lubuskiej”. Pisze przede wszystkim pełną napięcia, dynamiczną i brutalną literaturę – najczęściej sięga po takie gatunki jak kryminał, powieść sensacyjna i thriller (historyczny, political fiction). Największą popularność przyniosła mu świetnie przyjęta przez czytelników seria o komisarzu Igorze Brudnym. Na ten moment cykl składa się z trzech tytułów „Piętno”, „Sfora” i „Cherub”. Jak sam mówi, pisanie książek jest dla niego przygodą, pasją i sposobem na życie.

Przemysław Piotrowski przyszedł na świat w 1982 roku w Zielonej Górze. Ukończył tamtejszy uniwersytet, a następnie wyjechał na studia do Hiszpanii i USA.

Jego największymi pasjami są sport, podróże, historia i geografia. Nie boi się podejmować nowych wyzwań. Wychował się na powieściach Stephena Kinga, Conna Igguldena, Grahama Mastertona, Bernarda Cornwella.

Pierwsze powieści Przemysława Piotrowskiego: Kod Himmlera oraz Droga do piekła

Zadebiutował w 2015 roku powieścią „Kod Himmlera”. To pełen napięcia thriller historyczny. Akcja rozpoczyna się w 1943 roku, kiedy to w nazistowskich bunkrach Olbrzyma w Górach Sowich dochodzi do strasznego wydarzenia. Dwa lata po zakończeniu wojny, brytyjski marines zostaje oddelegowany na Antarktydę. Cudem udaje mu się ocalić życie. Czasy współczesne, w Norwegii dochodzi do gigantycznego odkrycia, a w Oslo ofiarą morderstwa pada pewien szanowany naukowiec. W tym samym czasie dziennikarz z Polski otrzymuje dokumenty, które jego dziadek odnalazł w bunkrach Gór Sowich. Mężczyzna postanawia rozwiązać zagadkę, która okazuje się dużo bardziej niebezpieczna, niż mogłoby się wydawać. Kolejną książką Piotrowskiego była „Droga do piekła” z 2016 roku. To pełna mroku opowieść łącząca thriller z elementami horroru i sensacji. Były amerykański żołnierz zostaje skazany na śmierć za bestialskie zamordowanie swojej rodziny. Młodszy brat mężczyzny nie wierzy w jego winę. Razem z dziennikarką Rose Parker prowadzą prywatne śledztwo i wpadają na trop tajemniczego spisku.

Radykalni

Powieści z serii „Radykalni” to thrillery political fiction. Autor podejmuje w nich temat mocny i kontrowersyjny, jakim niewątpliwie jest radykalny islam. Każdy z nich jest opowieścią o nienawiści, stracie, cierpieniu i bólu, ale także o miłości. Pierwszy tom to „Radykalni. Terror” będący pełną mroku wizją Starego Kontynentu. Rok 2023 w Europie. Wielomilionowa migracja muzułmanów z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki przybywa na pełen konfliktów kontynent. W największych miastach powiększają się strefy szariatu. Popularność na nowo zaczyna zdobywać skrajna prawica. Wojna, w której ludzie znowu będą mordować w imię Boga, wydaje się nieuchronna. Kontynuacją tej kontrowersyjnej powieści political fiction jest tytuł „Radykalni. Rebelia”.

Cykl książek Piotrowskiego z Igorem Brudnym

Przemysław Piotrowski jest znany jednak przede wszystkim z bestsellerowego cyklu kryminalnego z Igorem Brudnym w roli głównej. Rozpoczyna go świetnie przyjęte przez czytelników „Piętno”. Powieść została wydana w 2020 roku i z miejsca znalazła się na listach najpopularniejszych tytułów w polskich księgarniach.

Głównym bohaterem „Piętna” jest Igor Brudny, twardy glina pracujący na co dzień w stolicy. Mężczyzna nie chce już nigdy wracać do swojej przeszłości, jednak szybko okazuje się, że tym razem może nie mieć innego wyjścia. W jego rodzinnej Zielonej Górze w sprawie bestialskiego morderstwa poszukiwany jest mężczyzna łudząco podobny do Brudnego. Komisarz musi wrócić do miasta, oczyścić się z podejrzeń i rozwiązać zagadkę swojego pochodzenia. Razem z nim nad sprawą ma pracować inspektor Romuald Czarnecki, będący zupełnym przeciwieństwem Igora. Czy ta dwójka może sobie zaufać?

Niedługo po premierze „Piętna” Piotrowski wydał dwie kolejne powieści, „Sfora” i „Cherub”, w których kontynuuje wątki Czarneckiego i Brudnego pracujących nad nowymi sprawami kryminalnymi w Zielonej Górze.

Najnowszą książką z serii jest „Zaraza”. Igor Brudny powoli dochodzi do siebie po spotkaniu z psychopatycznym mordercą. Komisarz jest zmuszony do trzymania się z daleka od Warszawy. Dodatkowo zespół inspektora Romualda Czarneckiego już nie istnieje. Jedyną osobą, która pozostała przy boku Brudnego jest jego była partnerka, Julia Zawadzka. Pokiereszowany i sfrustrowany własną niemocą komisarz będzie musiał znaleźć w sobie siłę, aby rozwiązać jeszcze jedną sprawę kryminalną.

Wszystkie książki z serii z Igorem Brudnym znajdziecie na Woblinku w formie elektronicznej (ebook i audiobook) oraz papierowej.

Krew z krwi Przemysława Piotrowskiego

„Krew z krwi” ukazała się 19 maja 2021 roku. „Krew z krwi” została wydana nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Na jej kartach autor przedstawia historię bezgranicznej ojcowskiej miłości. Daniel Adamski to autor kryminałów i samotny ojciec śmiertelnie chorego Leosia. Pewnego dnia do drzwi mężczyzny puka policja. Ktoś dokonał morderstwa dokładnie tak, jak opisał to Adamski. Pisarz rozpoczyna grę z policją i zabójczym fanem.

Matnia

„Matnia” to najnowsza powieść Przemysława Piotrowskiego. Ty razem autor postawił na mroczny thriller psychologiczny. Głowna bohaterka, Zuza, nigdy nie miała w życiu szczęścia, ale zawsze dawała sobie radę. Do czasu, kiedy okazało się, że jej były to seryjny naciągacz. Kobieta została sama, bez pracy, oszczędności i w ciąży z bliźniaczkami. Kiedy Zuza poznaje Marka i wchodzi z nim w związek, wydaje jej się to zbyt piękne, by było prawdziwe. Para przeprowadza się na wieś do domu rodzinnego mężczyzny – sielanka będzie musiała jednak poczekać. Marek dostaje pilne zlecenie, a trzydziestoczterolatka zostaje sama w położonych na krańcu świata Toporzycach. Dodatkowo Zuza dowiaduje się, że w pobliskim jeziorze topiono niegdyś czarownice…

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Przemysława Piotrowskiego w formie ebooków, audiobooków i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!