Majówkowy Maraton Czytelniczy

Przemysław Piotrowski Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Przemysław Piotrowski Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Przemysław Piotrowski to polski autor, były dziennikarz sportowy i śledczy w „Gazecie Lubuskiej”. Pisze przede wszystkim pełną napięcia, dynamiczną i brutalną literaturę – najczęściej sięga po takie gatunki jak kryminał, powieść sensacyjna i thriller (historyczny, political fiction). Największą popularność przyniosła mu świetnie przyjęta przez czytelników seria o komisarzu Igorze Brudnym. Na ten moment cykl składa się z trzech tytułów „Piętno”, „Sfora” i „Cherub”. Jak sam mówi, pisanie książek jest dla niego przygodą, pasją i sposobem na życie.

Przemysław Piotrowski przyszedł na świat w 1982 roku w Zielonej Górze. Ukończył tamtejszy uniwersytet, a następnie wyjechał na studia do Hiszpanii i USA.

Jego największymi pasjami są sport, podróże, historia i geografia. Nie boi się podejmować nowych wyzwań. Wychował się na powieściach Stephena Kinga, Conna Igguldena, Grahama Mastertona, Bernarda Cornwella.

Pierwsze powieści Przemysława Piotrowskiego: Kod Himmlera oraz Droga do piekła

Zadebiutował w 2015 roku powieścią „Kod Himmlera”. To pełen napięcia thriller historyczny. Akcja rozpoczyna się w 1943 roku, kiedy to w nazistowskich bunkrach Olbrzyma w Górach Sowich dochodzi do strasznego wydarzenia. Dwa lata po zakończeniu wojny, brytyjski marines zostaje oddelegowany na Antarktydę. Cudem udaje mu się ocalić życie. Czasy współczesne, w Norwegii dochodzi do gigantycznego odkrycia, a w Oslo ofiarą morderstwa pada pewien szanowany naukowiec. W tym samym czasie dziennikarz z Polski otrzymuje dokumenty, które jego dziadek odnalazł w bunkrach Gór Sowich. Mężczyzna postanawia rozwiązać zagadkę, która okazuje się dużo bardziej niebezpieczna, niż mogłoby się wydawać. Kolejną książką Piotrowskiego była „Droga do piekła” z 2016 roku. To pełna mroku opowieść łącząca thriller z elementami horroru i sensacji. Były amerykański żołnierz zostaje skazany na śmierć za bestialskie zamordowanie swojej rodziny. Młodszy brat mężczyzny nie wierzy w jego winę. Razem z dziennikarką Rose Parker prowadzą prywatne śledztwo i wpadają na trop tajemniczego spisku.

Radykalni

Powieści z serii „Radykalni” to thrillery political fiction. Autor podejmuje w nich temat mocny i kontrowersyjny, jakim niewątpliwie jest radykalny islam. Każdy z nich jest opowieścią o nienawiści, stracie, cierpieniu i bólu, ale także o miłości. Pierwszy tom to „Radykalni. Terror” będący pełną mroku wizją Starego Kontynentu. Rok 2023 w Europie. Wielomilionowa migracja muzułmanów z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki przybywa na pełen konfliktów kontynent. W największych miastach powiększają się strefy szariatu. Popularność na nowo zaczyna zdobywać skrajna prawica. Wojna, w której ludzie znowu będą mordować w imię Boga, wydaje się nieuchronna. Kontynuacją tej kontrowersyjnej powieści political fiction jest tytuł „Radykalni. Rebelia”.

Cykl książek Piotrowskiego z Igorem Brudnym

Przemysław Piotrowski jest znany jednak przede wszystkim z bestsellerowego cyklu kryminalnego z Igorem Brudnym w roli głównej. Rozpoczyna go świetnie przyjęte przez czytelników „Piętno”. Powieść została wydana w 2020 roku i z miejsca znalazła się na listach najpopularniejszych tytułów w polskich księgarniach.

Głównym bohaterem „Piętna” jest Igor Brudny, twardy glina pracujący na co dzień w stolicy. Mężczyzna nie chce już nigdy wracać do swojej przeszłości, jednak szybko okazuje się, że tym razem może nie mieć innego wyjścia. W jego rodzinnej Zielonej Górze w sprawie bestialskiego morderstwa poszukiwany jest mężczyzna łudząco podobny do Brudnego. Komisarz musi wrócić do miasta, oczyścić się z podejrzeń i rozwiązać zagadkę swojego pochodzenia. Razem z nim nad sprawą ma pracować inspektor Romuald Czarnecki, będący zupełnym przeciwieństwem Igora. Czy ta dwójka może sobie zaufać?

Niedługo po premierze „Piętna” Piotrowski wydał dwie kolejne powieści, „Sfora” i „Cherub”, w których kontynuuje wątki Czarneckiego i Brudnego pracujących nad nowymi sprawami kryminalnymi w Zielonej Górze.

Najnowszą książką z serii jest „Zaraza”. Igor Brudny powoli dochodzi do siebie po spotkaniu z psychopatycznym mordercą. Komisarz jest zmuszony do trzymania się z daleka od Warszawy. Dodatkowo zespół inspektora Romualda Czarneckiego już nie istnieje. Jedyną osobą, która pozostała przy boku Brudnego jest jego była partnerka, Julia Zawadzka. Pokiereszowany i sfrustrowany własną niemocą komisarz będzie musiał znaleźć w sobie siłę, aby rozwiązać jeszcze jedną sprawę kryminalną.

Wszystkie książki z serii z Igorem Brudnym znajdziecie na Woblinku w formie elektronicznej (ebook i audiobook) oraz papierowej.

Krew z krwi Przemysława Piotrowskiego

„Krew z krwi” ukazała się 19 maja 2021 roku. „Krew z krwi” została wydana nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Na jej kartach autor przedstawia historię bezgranicznej ojcowskiej miłości. Daniel Adamski to autor kryminałów i samotny ojciec śmiertelnie chorego Leosia. Pewnego dnia do drzwi mężczyzny puka policja. Ktoś dokonał morderstwa dokładnie tak, jak opisał to Adamski. Pisarz rozpoczyna grę z policją i zabójczym fanem.

Matnia

„Matnia” to najnowsza powieść Przemysława Piotrowskiego. Ty razem autor postawił na mroczny thriller psychologiczny. Głowna bohaterka, Zuza, nigdy nie miała w życiu szczęścia, ale zawsze dawała sobie radę. Do czasu, kiedy okazało się, że jej były to seryjny naciągacz. Kobieta została sama, bez pracy, oszczędności i w ciąży z bliźniaczkami. Kiedy Zuza poznaje Marka i wchodzi z nim w związek, wydaje jej się to zbyt piękne, by było prawdziwe. Para przeprowadza się na wieś do domu rodzinnego mężczyzny – sielanka będzie musiała jednak poczekać. Marek dostaje pilne zlecenie, a trzydziestoczterolatka zostaje sama w położonych na krańcu świata Toporzycach. Dodatkowo Zuza dowiaduje się, że w pobliskim jeziorze topiono niegdyś czarownice…

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Przemysława Piotrowskiego w formie ebooków, audiobooków i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!