Majówkowy Maraton Czytelniczy

Radek Rak II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Radek Rak II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Radek Rak – biografia

Radek Rak urodził się w 1987 roku w Dębicy. To polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii. Rak jest autorem trzech powieści – „Kocham cię, Lilith”, „Puste niebo” oraz „Baśń o wężowym sercu”, za którą w 2020 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike. Publikował również opowiadania. Teksty Radka Raka ukazały się między innymi w „Nowej Fantastyce”, „Lampie”, „Esensji”, „Frazie” oraz kilku antologiach. W 2020 roku ukazało się opowiadanie „Małe zwierzątka”, które Rak napisał specjalnie dla biblioteki internetowej Wolne Lektury. Można je pobrać całkowicie za darmo w formie ebooka i audiobooka. Opowiadanie czyta Adam Fidusiewicz, prywatnie miłośnik prozy Radka Raka.

Kocham cię, Lilith

Wydana w 2014 roku przez Prószyński i S-ka „Kocham cię, Lilith” to debiutancka powieść Radka Raka. Fabuła książki rozgrywa się w sanatorium w Beskidzie Niskim. Do ośrodka przyjeżdża Robert. Planuje odpocząć, nacieszyć się górskim powietrzem i podreperować swoje zdrowie. Sytuacja na miejscu jednak nie pozwala mu odetchnąć, czas dzieli między spotkania z malarką Iwoną oraz Małgorzatą, intrygującą lekarką. Ponadto całkowicie pochłania go czytanie powieści o detektywie Jesipowiczu. Pochodzący ze Lwowa śledczy staje się mentorem i doradcą w zalotach Roberta. Po pewnej upojnej nocy, którą Robert spędza z Iwoną, okazuje się, że Małgorzata zaginęła. Niestety nikt w ośrodku nie pamięta, żeby malarka była kuracjuszką sanatorium. Nie wiadomo czy kobieta przyśniła się Robertowi, czy faktycznie istniała, czy tylko wydawało mu się, że się z nią spotyka. Debiutancką powieść Radka Raka polecają Jacek Dukaj i Wit Szostak.

„Kocham cię, Lilith” w formie ebooka oraz papierowej możecie kupić w księgarni internetowej Woblink.

Puste niebo

Druga powieść Radka Raka ukazała się już w innym wydawnictwie. W 2016 roku swoją premierę miała książka „Puste niebo”, wydana pod szyldem Powergraph. Książka ukazała się w kultowej serii „Kontrapunkty”, w której znajdują się również książki Anny Kańtoch, Szczepana Twardocha, Wita Szostaka, Michała Cetnarowskiego czy Jakuba Małeckiego.

Akcja „Pustego nieba” toczy się na terenach wschodniej polski czasów Brunona Schulza, ery pary i wielokulturowości. Autor zabiera czytelnika w podziemia, zakamarki, piwnice i mroczne skwery starego Lublina. To nasycona pięknym językiem opowieść o świecie, ludziach i kulturze, których już nie ma.

Książka „Puste niebo” w formie papierowej dostępna jest w księgarni internetowej Woblink.

Baśń o wężowym sercu

Najbardziej znaną książką Raka jest wydana w 2019 roku „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Książka przyniosła autorowi Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę im. Janusza Zajdla. Powieść znalazła się również w ścisłym finale Nagrody Literackiej Gdynia.

„Baśń o wężowym sercu” to utrzymana w baśniowym, momentami bajkowym tonie wariacja na temat życia Jakóba Szeli, który był jednym z najbardziej znanych przywódców chłopskich, a także ważną postacią ruchu anty-szlacheckiego. Radek Rak wciąga czytelników w opowieść o galicyjskim świecie. Przeplatają się w niej mity i motywy znane z ludowych bajań i baśni, ale wszystko to rozgrywa się na tle prawdziwych wydarzeń historycznych. W „Baśni o wężowym sercu” autor pisze o zderzeniu dobra ze złem, jednocześnie uświadamiając czytelnikom, że nie istnieją bohaterzy jednoznacznie czarni czy biali.

Książka „Baśń o wężowym sercu” w formie papierowej dostępna jest w księgarni internetowej Woblink.

Nagrody dla Radka Raka

Mimo iż Radek Rak napisał dopiero trzy powieści , to ma na swoim koncie już kilka poważnych nagród i nominacji. Najważniejszą z nich – Nagrodę Literacką Nike, otrzymał w 2020 roku za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Za tę książkę otrzymał również Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Główną w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę "Nowej Fantastyki" w kategorii Polska Książka Roku, został laureatem „Śląkfy” jako Twórca Roku oraz nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza.

Wcześniej, w 2017 roku, za powieść „Puste niebo”, otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Źródło zdjęcia: materiały wydawcy

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).