Radek Rak Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Radek Rak Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Radek Rak – biografia

Radek Rak urodził się w 1987 roku w Dębicy. To polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii. Rak jest autorem trzech powieści – „Kocham cię, Lilith”, „Puste niebo” oraz „Baśń o wężowym sercu”, za którą w 2020 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike. Publikował również opowiadania. Teksty Radka Raka ukazały się między innymi w „Nowej Fantastyce”, „Lampie”, „Esensji”, „Frazie” oraz kilku antologiach. W 2020 roku ukazało się opowiadanie „Małe zwierzątka”, które Rak napisał specjalnie dla biblioteki internetowej Wolne Lektury. Można je pobrać całkowicie za darmo w formie ebooka i audiobooka. Opowiadanie czyta Adam Fidusiewicz, prywatnie miłośnik prozy Radka Raka.

Kocham cię, Lilith

Wydana w 2014 roku przez Prószyński i S-ka „Kocham cię, Lilith” to debiutancka powieść Radka Raka. Fabuła książki rozgrywa się w sanatorium w Beskidzie Niskim. Do ośrodka przyjeżdża Robert. Planuje odpocząć, nacieszyć się górskim powietrzem i podreperować swoje zdrowie. Sytuacja na miejscu jednak nie pozwala mu odetchnąć, czas dzieli między spotkania z malarką Iwoną oraz Małgorzatą, intrygującą lekarką. Ponadto całkowicie pochłania go czytanie powieści o detektywie Jesipowiczu. Pochodzący ze Lwowa śledczy staje się mentorem i doradcą w zalotach Roberta. Po pewnej upojnej nocy, którą Robert spędza z Iwoną, okazuje się, że Małgorzata zaginęła. Niestety nikt w ośrodku nie pamięta, żeby malarka była kuracjuszką sanatorium. Nie wiadomo czy kobieta przyśniła się Robertowi, czy faktycznie istniała, czy tylko wydawało mu się, że się z nią spotyka. Debiutancką powieść Radka Raka polecają Jacek Dukaj i Wit Szostak.

„Kocham cię, Lilith” w formie ebooka oraz papierowej możecie kupić w księgarni internetowej Woblink.

Puste niebo

Druga powieść Radka Raka ukazała się już w innym wydawnictwie. W 2016 roku swoją premierę miała książka „Puste niebo”, wydana pod szyldem Powergraph. Książka ukazała się w kultowej serii „Kontrapunkty”, w której znajdują się również książki Anny Kańtoch, Szczepana Twardocha, Wita Szostaka, Michała Cetnarowskiego czy Jakuba Małeckiego.

Akcja „Pustego nieba” toczy się na terenach wschodniej polski czasów Brunona Schulza, ery pary i wielokulturowości. Autor zabiera czytelnika w podziemia, zakamarki, piwnice i mroczne skwery starego Lublina. To nasycona pięknym językiem opowieść o świecie, ludziach i kulturze, których już nie ma.

Książka „Puste niebo” w formie papierowej dostępna jest w księgarni internetowej Woblink.

Baśń o wężowym sercu

Najbardziej znaną książką Raka jest wydana w 2019 roku „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Książka przyniosła autorowi Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę im. Janusza Zajdla. Powieść znalazła się również w ścisłym finale Nagrody Literackiej Gdynia.

„Baśń o wężowym sercu” to utrzymana w baśniowym, momentami bajkowym tonie wariacja na temat życia Jakóba Szeli, który był jednym z najbardziej znanych przywódców chłopskich, a także ważną postacią ruchu anty-szlacheckiego. Radek Rak wciąga czytelników w opowieść o galicyjskim świecie. Przeplatają się w niej mity i motywy znane z ludowych bajań i baśni, ale wszystko to rozgrywa się na tle prawdziwych wydarzeń historycznych. W „Baśni o wężowym sercu” autor pisze o zderzeniu dobra ze złem, jednocześnie uświadamiając czytelnikom, że nie istnieją bohaterzy jednoznacznie czarni czy biali.

Książka „Baśń o wężowym sercu” w formie papierowej dostępna jest w księgarni internetowej Woblink.

Nagrody dla Radka Raka

Mimo iż Radek Rak napisał dopiero trzy powieści , to ma na swoim koncie już kilka poważnych nagród i nominacji. Najważniejszą z nich – Nagrodę Literacką Nike, otrzymał w 2020 roku za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Za tę książkę otrzymał również Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Główną w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę "Nowej Fantastyki" w kategorii Polska Książka Roku, został laureatem „Śląkfy” jako Twórca Roku oraz nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza.

Wcześniej, w 2017 roku, za powieść „Puste niebo”, otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Źródło zdjęcia: materiały wydawcy

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.