Ta książka w sposób oczywisty jest knajackim paszkwilem i donosem na naszą największą wartość, Ojczyznę, taką, jaką sobie sami zrobiliśmy i wywalczyliśmy. Zenon Kałuża, jak i jego możny protektor, nie kocha Polski i Polaków, nie jest godny tego, by nosić miano polskiego patrioty, prawdziwego Polaka, i jako taki sam się wykluczył z tej wspólnoty. On jest tam, gdzie wtedy stało ZOMO, i w swoim knajactwie na czarne mówi "czarne", a na białe "białe"! nie może być na to naszej zgo...
Dziś przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, największego zrywu militarnego w okupowanej przez Niemców Europie. Wydarzenia, które uznawane jest za jedno z najważniejszych w najnowszej historii Polski. Pisarz Radosław Wiśniewski w swojej książce postanowił odtworzyć wydarzenia, jakie miały miejsce tego samego dnia i miesiąca, ale w 1944 roku. W rocznicę Godziny „W” została ona po raz pierwszy wydana w bibliotece Wolne Lektury, a jej treść uzupełniają ilustracje ...
"Książka niezwykła. Jakbym słuchał lekko szalonego przyjaciela, który coś bardzo głośno i szybko mówi, więc mam mętlik w głowie, ale gdy zaczynam mu się uważniej przysłuchiwać, okazuje się, że w tym szaleństwie przyjaciel widzi rzeczy, których ja w jeszcze większym życiowym pośpiechu nie widzę, a powinienem, i mówi o sprawach, o których mało mówimy, a powinniśmy. Przeczytałem w jedno szalone popołudnie" - Bartosz Węglarczyk.
Dzienniki Zenona Kałuży to siódma książka z wierszami Radosława Wiśniewskiego, poety, publicysty, redaktora i animatora kultury z Brzegu. Przynosi ona kilkadziesiąt zaskakująco krótkich, odsączonych z patosu wierszy, w których jak to zwykle u tego autora zostają postawione trudne pytania, wyrażone niejasne przeczucia. Nie tylko osobiste, nie tylko pojedyncze. Autor bada też wytrzymałość wiersza na pograniczu prozy, notatki, wpisu do sztambucha przez co teksty są otwarte na cz...
Blues to w muzyce największy z sędziów niekończącej się teraźniejszości naszego świata. W dawnych czasach jego twórcami były kolosy, które nadały prawa ludziom o krótkiej pamięci. Pierwszym z tych praw było komentowanie, drugim przestrzeń na skargę, smutek i radość, a trzecim blask wynikający z przestrzegania proporcji pomiędzy życiem ziemskim i tym najbliższym ludzkiej duszy, światem Mojo. Radosław Wiśniewski opowiada nam o czasie współczesnym, który jest dla niego bliznami ...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.