René Goscinny Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

René Goscinny Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

René Goscinny był francuskim scenarzystą i pisarzem, Żydem polskiego pochodzenia, jednym z najważniejszych i najbardziej znanych autorów komiksu europejskiego. Jest współtwórcą postaci Asteriksa oraz Lucky Luke’a, a także współautorem opowiadań o Mikołajku. René Goscinny to jeden z prekursorów komiksu na Starym Kontynencie.

René Goscinny – życiorys

René Goscinny urodził się 14 sierpnia 1926 roku w Paryżu w rodzinie polskich imigrantów pochodzenia żydowskiego. Jego ojciec, Stanisław Gościnny, był inżynierem chemikiem z Warszawy, a matka, Anna Bereśniak, pochodziła z Chodorkowa (obecnie Ukraina). Początkowo René Goscinny planował być rysownikiem, nie udało mu się jednak zdobyć pracy w studiu Walta Disney’a. Niedługo potem poznał innego francuskiego rysownika i scenarzystę komiksowego, Alberta Uderzo oraz Morrisa, a właściwie Maurice de Bevere, belgijskiego rysownika i scenarzystę. Właśnie wtedy René Goscinny rozpoczął swoją karierę w roli scenarzysty komiksów.

Twórczość René Goscinny’ego

W 1955 roku powstał pierwszy tom z serii komiksów o Lucky Luke’u, którą René Goscinny współtworzył wraz z Morrisem. Z kolei współpraca z Uderzo zaowocowała opowieścią o Indianinie Umpa-pie Czerwonoskórym, a przede wszystkim dwadzieścioma czterema komiksami o Asteriksie. Cztery lata po pierwszych publikacjach, w 1959 roku, Uderzo i Goscinny założyli magazyn „Pilote”, gdzie 29 października tego roku ukazał się pierwszy odcinek Asteriksa, już wkrótce najpopularniejszego komiksu we Francji, zatytułowany „Przygody Gala Asteriksa”. René Goscinny jest także współautorem (wraz z Jeanem-Jacquesem Sempé, który je ilustrował) znanych i popularnych książek dla młodszych czytelników o Mikołajku, opowiadających o codziennym życiu tytułowego chłopca, który mieszkał we Francji na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.

Oprócz komiksów i opowiadań René Goscinny był także reżyserem kilku filmów, w tym animowanego „Daisy Town” (1971), oraz współreżyserem „Asteriksa i Kleopatry” (1968) i „Dwunastu prac Asteriksa” (1976).

René Goscinny w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele ze znanych dzieł autorstwa René Goscinny’ego. Przede wszystkim czekają tu na Was wszystkie tomy historii o Mikołajku. Wśród nich są „Mikołajek i inne chłopaki, „Mikołajek ma kłopoty”, „Nowe przygody Mikołajka” czy „Mikołajek. Święta są strasznie fajne”. Na Woblink są one dostępne zarówno jako pojedyncze tomy, jak i opowiadania zebrane, w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.