Richard Dawkins II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Richard Dawkins II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Richard Dawkins właśc. Clinton Richard Dawkins urodził się w 1941 roku w Kenii. Jest brytyjskim zoologiem, etnologiem, publicystą, wykładowcą akademickim. Zajmuje się przede wszystkim tematyką ewolucjonizmu. Richard Dawkins jest także autorem wielu bestsellerowych książek naukowych i popularnonaukowych, filmów dokumentalnych, esejów oraz artykułów. Do jego najważniejszych dzieł należą „Bóg urojony”, „Ślepy zegarmistrz”, „Rzeka genów”, „Samolubny gen” i „Magia rzeczywistości”.

Richard Dawkins - studia i poglądy

Dawkins studiował zoologię w Balliol College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Promotorem jego pracy był laureat nagrody Nobla Nikolaas Tinbergen. W 1966 roku Dawkins obronił doktorat. W latach 1965-67 był asystentem Tinbergena. W 1989 roku otrzymał honorowy tytuł Doctor of Science w Oksfordzie. W latach 1967-69 wykładał zoologię na Uniwersytecie Kalifornijskim. Następnie otrzymał tytuł docenta zoologii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Niestety w 2008 roku osiągnął uniwersytecki wiek emerytalny i został zmuszony do opuszczenia katedry. Może jednak nadal prowadzić wykłady. W okresie swojej pracy na różnych prestiżowych uczelniach wygłosił wiele ważnych przemówień, odczytów oraz laudacji.

Dawkins jest zadeklarowanym ateistą i jednym z najbardziej znanych na świecie krytyków religii, przede wszystkim instytucjonalnej – najczęściej wytyka złe działania chrześcijaństwu, judaizmowi i islamowi. Badacz nazywa religię „niebezpiecznym nonsensem, który uczy wrogości wobec innych ludzi”. Jest członkiem wielu organizacji skupiających ludzi o poglądach humanistycznych. Należy do takich organizacji jak National Secular Society i Humanist Society of Scotland. Dawkins wielokrotnie poruszał temat przeludnienia na świecie. W swojej książce „Samolubny gen” opisał przykład Ameryki Południowej, gdzie populacja, w czasie, w którym pisał książkę, podwajała się średnio co 40 lat. Przy tej okazji po raz kolejny skrytykował kościół rzymskokatolicki, który zabrania korzystania z antykoncepcji i jest propagatorem wizji wielodzietnych rodzin.

Rzeka genów

W 1995 roku swoją premierę miała popularnonaukowa książka Dawkinsa pt. „Rzeka genów”. Tematem przewodnim publikacji jest koncepcja ewolucji zdefiniowana przez Karola Darwina. W „Rzece genów” Dawkins dokonał podsumowania swoich poprzednich książek – „Samolubny gen”, „Fenotyp rozszerzony” oraz „Ślepy zegarmistrz”. Tytuł książki bezpośrednio odnosi się do cytatu zaczerpniętego z Księgi Rodzaju – "Z Edenu zaś wypływała rzeka, aby nawadniać ów ogród, i stamtąd się rozdzielała, dając początek czterem rzekom." „Rzeka genów” jest skrupulatnie skonstruowana – wedle biblijnego cytatu została podzielona na cztery części. Pierwszą stanowi wstęp oraz przedstawienie obrazu życia jako rzeki genów płynącej przez czas. W tej podróży nośnikami genów są ludzie. W drugiej, Dawkins skupił się na sposobie, w jaki pochodzenie człowieka może być prezentowane w postaci ścieżki łączącej różne jego gatunki z ostatnimi wspólnymi przodkami (z wyszczególnieniem Ewy, która najprawdopodobniej pochodziła z Afryki). Trzeci rozdział poświęcony został rozwojowi wynikającemu z doboru naturalnego. Czwarty zaś, skupia się na utylitarnej relacji genów wobec organizmów, w których skład wchodzą bądź ich porzucają. W ostatniej części Dawkins przedstawia najważniejsze momenty dziejów ludzkości i dywaguje na temat możliwości zaistnienia takiego procesu w innych układach słonecznych.

Książka została wzbogacona o ilustracje Lalli Ward, żony Dawkinsa.

Bóg urojony

„Bóg urojony” to najpopularniejsza książka Richarda Dawkinsa. Choć to książka poświęcona głównie religii, to autor argumentuje w niej, że nadprzyrodzony stwórca niemal na pewno nie istnieje. Wiarę w niego nazywa zaś urojeniem. Dawkins uważa, że to urojenie wiąże się z uporczywym trwaniem przy błędnym założeniu, wobec którego istnieje wiele przeczących dowodów. Jednym z punktów wyjścia teorii Dawkinsa jest zdanie Roberta Pirsiga – „jeżeli jedna osoba cierpi na urojenie, nazywamy to szaleństwem. Jeżeli wiele osób cierpi na urojenie, nazywamy to religią” – które pochodzi z książki „Zen i sztuka oporządzania motocykla”.

Książka ukazała się w 2006 roku i błyskawicznie stała się bestsellerem we wszystkich krajach anglojęzycznych. Przez przeszło 51 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów “New York Timesa”. Przez pierwszy rok sprzedało się przeszło 1,5 miliona egzemplarzy. „Bóg urojony” został przetłumaczony na ponad 30 języków. W Polsce książka ukazała się w tłumaczeniu Piotra Szwajcera nakładem wydawnictwa CiS.

Nagrody i wyróżnienia

Richard Dawkins jest jednym z najbardziej cenionych ewolucjonistów na świecie. Otrzymał honorowe doktoraty wielu prestiżowych uniwersytetów, w tym: Westminster, Durham, Hull i Walencji. Ponadto w 1987 roku otrzymał Nagrodę Literacką „Los Angeles Times”. Dwa lata później został uhonorowany Srebrnym Medalem Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego. W jego dorobku warto wyróżnić także takie wyróżnienia jak Michael Faraday Award (1990) Nakayama Prize (1994), Kistler Prize (2001), Medal of the Presidency of the Italian Republic (2001), Galaxy British Book Awards Author of the Year Award, a także Nierenberg Prize for Science and the Public Interest (2009).

Książki i ebooki Richarda Dawkinsa w księgarni Woblink

W księgarni Woblink znajdziecie książki Richarda Dawkinsa w formie ebooków oraz papierowej („Apetyt na cuda”, „Rzeka genów”, „Światełko w mroku”, „Wyrastając z Boga”). Natomiast jedynie w formie książki papierowej „Najwspanialsze widowisko świata” „Kapłana diabła”, „Magię rzeczywistości”, „Boga urojonego” oraz „Samolubny gen”.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).