Richard Dawkins Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Richard Dawkins Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Richard Dawkins właśc. Clinton Richard Dawkins urodził się w 1941 roku w Kenii. Jest brytyjskim zoologiem, etnologiem, publicystą, wykładowcą akademickim. Zajmuje się przede wszystkim tematyką ewolucjonizmu. Richard Dawkins jest także autorem wielu bestsellerowych książek naukowych i popularnonaukowych, filmów dokumentalnych, esejów oraz artykułów. Do jego najważniejszych dzieł należą „Bóg urojony”, „Ślepy zegarmistrz”, „Rzeka genów”, „Samolubny gen” i „Magia rzeczywistości”.

Richard Dawkins - studia i poglądy

Dawkins studiował zoologię w Balliol College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Promotorem jego pracy był laureat nagrody Nobla Nikolaas Tinbergen. W 1966 roku Dawkins obronił doktorat. W latach 1965-67 był asystentem Tinbergena. W 1989 roku otrzymał honorowy tytuł Doctor of Science w Oksfordzie. W latach 1967-69 wykładał zoologię na Uniwersytecie Kalifornijskim. Następnie otrzymał tytuł docenta zoologii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Niestety w 2008 roku osiągnął uniwersytecki wiek emerytalny i został zmuszony do opuszczenia katedry. Może jednak nadal prowadzić wykłady. W okresie swojej pracy na różnych prestiżowych uczelniach wygłosił wiele ważnych przemówień, odczytów oraz laudacji.

Dawkins jest zadeklarowanym ateistą i jednym z najbardziej znanych na świecie krytyków religii, przede wszystkim instytucjonalnej – najczęściej wytyka złe działania chrześcijaństwu, judaizmowi i islamowi. Badacz nazywa religię „niebezpiecznym nonsensem, który uczy wrogości wobec innych ludzi”. Jest członkiem wielu organizacji skupiających ludzi o poglądach humanistycznych. Należy do takich organizacji jak National Secular Society i Humanist Society of Scotland. Dawkins wielokrotnie poruszał temat przeludnienia na świecie. W swojej książce „Samolubny gen” opisał przykład Ameryki Południowej, gdzie populacja, w czasie, w którym pisał książkę, podwajała się średnio co 40 lat. Przy tej okazji po raz kolejny skrytykował kościół rzymskokatolicki, który zabrania korzystania z antykoncepcji i jest propagatorem wizji wielodzietnych rodzin.

Rzeka genów

W 1995 roku swoją premierę miała popularnonaukowa książka Dawkinsa pt. „Rzeka genów”. Tematem przewodnim publikacji jest koncepcja ewolucji zdefiniowana przez Karola Darwina. W „Rzece genów” Dawkins dokonał podsumowania swoich poprzednich książek – „Samolubny gen”, „Fenotyp rozszerzony” oraz „Ślepy zegarmistrz”. Tytuł książki bezpośrednio odnosi się do cytatu zaczerpniętego z Księgi Rodzaju – "Z Edenu zaś wypływała rzeka, aby nawadniać ów ogród, i stamtąd się rozdzielała, dając początek czterem rzekom." „Rzeka genów” jest skrupulatnie skonstruowana – wedle biblijnego cytatu została podzielona na cztery części. Pierwszą stanowi wstęp oraz przedstawienie obrazu życia jako rzeki genów płynącej przez czas. W tej podróży nośnikami genów są ludzie. W drugiej, Dawkins skupił się na sposobie, w jaki pochodzenie człowieka może być prezentowane w postaci ścieżki łączącej różne jego gatunki z ostatnimi wspólnymi przodkami (z wyszczególnieniem Ewy, która najprawdopodobniej pochodziła z Afryki). Trzeci rozdział poświęcony został rozwojowi wynikającemu z doboru naturalnego. Czwarty zaś, skupia się na utylitarnej relacji genów wobec organizmów, w których skład wchodzą bądź ich porzucają. W ostatniej części Dawkins przedstawia najważniejsze momenty dziejów ludzkości i dywaguje na temat możliwości zaistnienia takiego procesu w innych układach słonecznych.

Książka została wzbogacona o ilustracje Lalli Ward, żony Dawkinsa.

Bóg urojony

„Bóg urojony” to najpopularniejsza książka Richarda Dawkinsa. Choć to książka poświęcona głównie religii, to autor argumentuje w niej, że nadprzyrodzony stwórca niemal na pewno nie istnieje. Wiarę w niego nazywa zaś urojeniem. Dawkins uważa, że to urojenie wiąże się z uporczywym trwaniem przy błędnym założeniu, wobec którego istnieje wiele przeczących dowodów. Jednym z punktów wyjścia teorii Dawkinsa jest zdanie Roberta Pirsiga – „jeżeli jedna osoba cierpi na urojenie, nazywamy to szaleństwem. Jeżeli wiele osób cierpi na urojenie, nazywamy to religią” – które pochodzi z książki „Zen i sztuka oporządzania motocykla”.

Książka ukazała się w 2006 roku i błyskawicznie stała się bestsellerem we wszystkich krajach anglojęzycznych. Przez przeszło 51 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów “New York Timesa”. Przez pierwszy rok sprzedało się przeszło 1,5 miliona egzemplarzy. „Bóg urojony” został przetłumaczony na ponad 30 języków. W Polsce książka ukazała się w tłumaczeniu Piotra Szwajcera nakładem wydawnictwa CiS.

Nagrody i wyróżnienia

Richard Dawkins jest jednym z najbardziej cenionych ewolucjonistów na świecie. Otrzymał honorowe doktoraty wielu prestiżowych uniwersytetów, w tym: Westminster, Durham, Hull i Walencji. Ponadto w 1987 roku otrzymał Nagrodę Literacką „Los Angeles Times”. Dwa lata później został uhonorowany Srebrnym Medalem Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego. W jego dorobku warto wyróżnić także takie wyróżnienia jak Michael Faraday Award (1990) Nakayama Prize (1994), Kistler Prize (2001), Medal of the Presidency of the Italian Republic (2001), Galaxy British Book Awards Author of the Year Award, a także Nierenberg Prize for Science and the Public Interest (2009).

Książki i ebooki Richarda Dawkinsa w księgarni Woblink

W księgarni Woblink znajdziecie książki Richarda Dawkinsa w formie ebooków oraz papierowej („Apetyt na cuda”, „Rzeka genów”, „Światełko w mroku”, „Wyrastając z Boga”). Natomiast jedynie w formie książki papierowej „Najwspanialsze widowisko świata” „Kapłana diabła”, „Magię rzeczywistości”, „Boga urojonego” oraz „Samolubny gen”.

Co znajdziesz w kategorii: Powieści i lektury

„Powieści i lektury” to bardzo szeroka kategoria, w której zawierają się zarówno utwory wchodzące w skład ustalonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kanonu obowiązujących lektur szkolnych, jak i książki należące do niezwykle obszernego gatunku, jakim jest powieść. Lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla szkół ciągle się zmienia. Do kategorii „Powieści i lektury” należą nie tylko najbardziej cenione utwory tworzące świadomość kulturową nowych pokoleń, uczące historii i tradycji, ale także pozycje nowe, odpowiadające potrzebom młodego czytelnika i przez to bardziej dla niego atrakcyjne. Oprócz książek wymaganych przez szkoły znaleźć tu można również bardzo szeroką ofertę powieści przeznaczonych dla dzieci, młodzieży czy też „młodych dorosłych” (Young Adult). W związku z tym w kategorii „Powieści i lektury” w serwisie Woblink.com znajduje się klasyka literatury dziecięcej – magiczna „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, uwielbiany również przez dorosłych „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego czy niezwykle zabawna „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Znaleźć tu można także pozycje dla trochę starszych uczniów, czyli m.in. dramaty Williama Szekspira, powieści Henryka Sienkiewicza, poezje Adama Mickiewicza. Nie brakuje bestsellerowej serii brytyjskiej pisarki J.K. Rowling o Harrym Potterze, popularnych cykli Ricka Riordana o bogach greckich („Percy Jackson i bogowie olimpijscy”), egipskich („Kroniki rodu Kane”) i nordyckich („Magnus Chase i bogowie Asgardu”) czy głośnej książki „Cudowny chłopak” R.J. Palacio, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem z Julią Roberts i Owenem Wilsonem.