Richard Flanagan II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Richard Flanagan II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Richard Flanagan urodził się w 1961 roku na Tasmani. We krwi płynie mu jednak irlandzka krew, jest bowiem potomkiem irlandzkich zesłańców do Australii. To pisarz, historyk, autor scenariuszy. Znany jest przede wszystkim, zwłaszcza w Polsce, z pisania powieści. Zanim jednak zaczął wydawać beletrystykę, napisał kilka książek historycznych. Jest laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie – w 2016 roku autor otrzymał Nagrodę Bookera za powieść „Ścieżki Północy”.

Flanagan jest autorem piętnastu książek. Do tej pory w Polsce ukazało się siedem z nich (w nawiasach daty polskich wydań): „Księga ryb Williama Goulda” (2004), „Ścieżki Północy” (2015), „Klaśnięcie jednej dłoni” (2016), „Pragnienie” (2017), „Śmierć przewodnika rzecznego” (2017), „Nieznana terrorystka” (2018), „Pierwsza osoba” (2019). W 2016 roku autor był gościem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Josepha Conrada w Krakowie.

Pierwsze książki Richarda Flanagana

Powieściowo debiutował w 1994 roku. Wtedy ukazała się jego książka „Śmierć przewodnika rzecznego”. Trzy lata później swoją premierę miało „Klaśnięcie jednej dłoni”. To historia, której fabuła rozgrywa się w Tasmanii, a wśród występujących w niej bohaterów pojawiają się postaci emigrantów i zesłańców. Pewnej nocy, w 1954 roku, nad osadą Butlers Gorge zebrały się czarne chmury i wybuchła niespodziewana i intensywna śnieżyca. Maria Buloh wyszła z domu i nigdy nie wróciła, zostawiając w domu męża i trzyletnią córeczkę. Nikt nie wie co stało się z kobietą. Bojan, mąż Marii, po stracie żony szuka pociechy w alkoholu. Jest słoweńskim imigrantem - oprócz poczucia odrzucenia, wracają do niego wspomnienia z przeszłości. Fatalna kondycja ojca niestety tragicznie wpływa na jego córkę Sonję. W 1989 roku, po wielu latach spędzonych w Sydney, dorosła córka Marii i Bojana, odwiedza ojca. Ich spotkanie to szansa na wyrównanie rachunków z przeszłości.

Księga ryb Williama Goulda

Kolejną książką w dorobku Flanagana jest „Księga ryb Williama Goulda” – powieść stylizowana na dziennik autentycznego zesłańca o tym imieniu i nazwisku. Akcja powieści rozgrywa się w latach 20. XIX wieku w karnej kolonii znajdującej się na wysepce u wybrzeży Tasmanii. Sprawujący pieczę nad obozem komendant stara się wykreować na niej utopijne społeczeństwo. Niestety, jak nietrudno się domyślić, efekt jego działań jest całkowicie odwrotny. W kolonii eskaluje niesprawiedliwość społeczna, przemoc i walka o przetrwanie.

Ścieżki Północy najważniejsza powieść Richarda Flanagana

Najważniejszą powieścią w dorobku autora są „Ścieżki Północy”. Książka ukazała się w 2013 roku i błyskawicznie zebrała znakomite recenzje. Autor pracował nad nią prawie 12 lat. To inspirowana faktami opowieść o chirurgu osadzonym w japońskim obozie. Przetrzymywani w nim, w nieludzkich warunkach, jeńcy są wykorzystywani do pracy przy budowie Kolei Śmierci w Birmie. Zadaniem lekarza jest utrzymywanie ich przy zdrowiu i życiu. Na dodatek, doktor Dorrigo Evans nie może uciec od prześladujących go myśli o romansie żony z jego wujem. Pewnego dnia dociera do niego list, który całkowicie zmienia jego życie. W trakcie spotkania, które odbyło się w ramach Conrad Festivalu w Krakowie w 2016 roku, pisarz opowiadał jak zbierał materiał do książki – odbył podróż do Azji, był w Birmie i Japonii, rozmawiał z byłymi japońskimi strażnikami. Za „Ścieżki Północy” Richard Flanagan otrzymał Nagrodę Bookera.

Pierwsza osoba

Najnowszą pozycją Flanagana jest „Pierwsza osoba”, która ukazała się w Polsce w 2019 roku, dwa lata po premierze powieści w języku angielskim. Tym razem Richard Flanagan pokazuje nam swoje nowe oblicze, kieruje bowiem swoją książkę na tory powieści sensacyjnej. Do początkującego pisarza zwraca się jeden z największych krętaczy w historii. Młody autor dostaje zadanie napisania autobiografii zleceniodawcy. Pierwszym kruczkiem jest czas – ghostwriter ma na wykonanie misji jedynie 6 tygodni. Od 2015 roku wydawcą książek Richarda Flanagana w Polsce jest Wydawnictwo Literackie.

Książki Richarda Flanagana we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa) znajdziesz w księgarnii internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).