Rick Riordan Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Rick Riordan Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Rick Riordan (właściwie Richard Russel Riordan Jr.) urodził się w 1964 roku. To amerykański pisarz i historyk, autor bestsellerowych powieści fantasy dla młodzieży. Riordan jest twórcą kilku głośnych cykli książkowych. Wśród nich najważniejsze to „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” („Złodziej pioruna”, „Morze potworów”, „Klątwa tytana”, „Bitwa w Labiryncie”, „Ostatni Olimpijczyk”), „Kroniki Rodu Kane” („Czerwona Piramida”, „Ognisty tron”, „Cień Węża”), „Olimpijscy Herosi” („Zagubiony Heros”, „Syn Neptuna”, „Znak Ateny”, „Dom Hadesa”) czy „39 wskazówek” („Labirynt kości”, „Fałszywa Nuta”, „Złodziej Miecza”, „Sekret Grobowca”, „Czarny Krąg”). Pierwotnie Riordan chciał zostać muzykiem, konkretnie gitarzystą. Uczęszczał nawet na program muzyczny na North Texas State University. Następnie przeniósł się na University of Texas, gdzie studiował anglistykę oraz historię. Po studiach zaczął wykładać angielski i nauki społeczne w Presidio Hill School w San Francisco. Zanim wpadł na pomysł pisania książek, które łączą w sobie elementy świata współczesnego z motywami z greckich mitów, Riordan stworzył kilka udanych serii książek dla dorosłych. Ponadto pisał scenariusze do seriali kryminalnych. Najgłośniejszym z nich jest „Tres Navarre”, za który otrzymał nagrody Shamusa, Anthony'ego i Edgara.

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy - najbardziej znany cykl książek Ricka Riordana

„Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” to najbardziej znany cykl powieści Ricka Riordana. To również jedna z najpopularniejszych serii literackich dla młodzieży. Głównym bohaterem jest tytułowy nastolatek o imieniu Percy Jackson. Chłopak odkrywa, że jest synem greckiego boga Posejdona. Łącznie książki Riordana z serii o Percym Jacksonie sprzedały się na całym świecie w liczbie przeszło trzydziestu milionów egzemplarzy. Na podstawie serii powstały dwa wysokobudżetowe filmy wyprodukowane przez 20th Century Fox. Ponadto cykl został zaadaptowany na różnego rodzaju media pokrewne. Na podstawie książek Riordana powstały gry komputerowe, gry planszowe, komiksy, kompendia wiedzy, albumy oraz ogromna ilość gadżetów.

Pierwszy tom cyklu pt. „Złodziej piorunów” ukazał się w 2005 roku. Książka szybko stała się bestsellerem i zebrała rzeszę fanów na całym świecie. W pierwszym tomie Percy Jackson dowiaduje się, że jest synem Posejdona. Wówczas wyrusza w niezwykle niebezpieczną podróż. Przy pomocy satyra i córki Ateny Percy przemierzy całe Stany Zjednoczone, by złapać złodzieja, który ukradł przedwieczną „broń masowego rażenia”, czyli należący do Zeusa piorun piorunów. Na jego drodze staną mitologiczne potwory, które będą chciały za wszelką cenę go powstrzymać.

Drugi tom pt. „Morze potworów” ukazał się w 2006 roku. Tym razem Percy wraz z przyjaciółmi udaje się w rejs po Morzu Potworów, aby ocalić Obóz Herosów. Kolejna część serii – „Klątwa tytana” – miała swoją premierę w 2007 roku. W tej odsłonie serii Percy Jackson otrzymuje pilną wiadomość od swojego najlepszego kumpla Grovera. Okazuje się, że Król tytanów Kronos uknuł jeden z najbardziej podstępnych ze swoich spisków. Nie trzeba dodawać, że jego ofiarami mają być młodzi herosi. Niestety nadchodzi jeszcze większe niebezpieczeństwo – przebudził się bowiem starożytny potwór zdolny zniszczyć Olimp. Żeby tego było mało, Artemida, jedyna bogini zdolna pokonać potwora, zaginęła. Czwarty tom cyklu „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”, „Bitwa w Labiryncie”, ukazał się w 2008 roku. Tym razem Percy Jackson i jego przyjaciele muszą wyruszyć na wyprawę przez Labirynt. To wielka podziemna kraina, w której czyhają straszne potwory, a każdy zakręt skrywa zdumiewające niespodzianki. Ostatni tom serii pt. „Ostatni Olimpijczyk” miał swoją premierę w 2009 roku. W Polsce wszystkie tomy serii ukazały się nakładem Wydawnictwa Galeria Książki.

Wszystkim miłośnikom serii powinien spodobać się również wyjątkowy album będący swego rodzaju uzupełnieniem bestsellerowej serii Ricka Riordana. W książce znajduje się wiele ciekawostek, informacji oraz kolorowych diagramów, map i rysunków. Miłośnicy cyklu powinni również sięgnąć po takie publikacje jak „Archiwum Herosów”, „Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona” oraz „Tajne akta Obozu Herosów”.

Istnieją również poszczególne tomy serii „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” w formie ilustrowanej oraz w formie powieści graficznej.

Na podstawie pierwszej części serii o Percym Jacksonie powstał film pt. „Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna”. Za reżyserię odpowiedzialny był Chris Columbus. W rolach głównych wystąpili m.in. Logan Lerman, Alexandra Daddario, Uma Thurman, Pierce Brosnan i Sean Bean. Druga część przygód herosów pt. „Percy Jackson: Morze Potworów”, którą wyreżyserował Thor Freudenthal, miała swoją premierę w 2013 roku.

Olimpijscy Herosi

Na fali sukcesu serii „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” Rick Riordan stworzył kolejną serię inspirowaną greckimi mitami. Między rokiem 2010 a 2014 ukazało się pięć tomów cyklu „Olimpijscy Herosi” – „Zagubiony Heros”, „Syn Neptuna”, „Znak Ateny”, „Dom Hadesa”. W serii pojawiają się zarówno stare, znane już z Obozu Herosów postaci, jak i zupełnie nowi bohaterowie. Pierwszy tom – „Zagubiony heros” – zaczyna się jak deliryczny sen. Jason budzi się w autobusie pełnym nastolatków. Chłopak nie pamięta niczego. Szybko dowiaduje się, że jest uczniem Szkoły Dziczy, szkoły z internatem dla tzw. „złych dzieciaków”. Jak doszło do tego, że Jason trafił do takiej placówki i dlaczego nic nie pamięta? Tak zaczyna się pięciotomowa, wciągająca i pełna zwrotów akcji seria. W Polsce wszystkie tomy „Olimpijskich Herosów” ukazały się nakładem wydawnictwa Galeria Książki.

Apollo i Boskie Próby

Kolejną głośną serią Ricka Riordana jest cykl „Apollo i Boskie Próby”. Kolejny raz amerykański pisarz sięga po sprawdzony schemat – połączenie nowoczesności z greckimi mitami. Seria ukazywała się na przełomie 2016 i 2020 roku. W jej skład wchodzi pięć książek – „Ukryta wyrocznia”, „Mroczna Przepowiednia”, „Labirynt Ognia”, „Grobowiec Tytana” i „Wieża Nerona”. Wygnany z Olimpu przez Zeusa Apollo trafia do Nowego Jorku jako zwykły nastolatek. Grecki bóg pozbawiony jest nadludzkich, nadprzyrodzonych mocy. Apollo musi nauczyć się żyć we współczesnym świecie. Na Ziemi Apollo ma jednak wielu wrogów, w tym bogów i różne potwory. Chłopak będzie potrzebował pomocy. W tym celu uda się w kierunku znanego z serii o Percym Jacksonie Obozu Herosów.

Pozostałe książki Ricka Riordana

Rick Riordan jest również autorem książek dla dorosłych. W polskim tłumaczeniu ukazała się jego seria Tres Navarre, za którą amerykański pisarz był wielokrotnie wyróżniany. Do tej pory w Polsce ukazały się trzy tomy serii – „Big Red Tequila”, „Taniec wdowca” i „Ostatni król Teksasu”. Głównym bohaterem jest Jackson „Tres” Navarre, wielbiciel tequili, mistrz tai-chi i nielicencjonowany prywatny detektyw. Jego największą przypadłością jest to, że ciągle wpada w różnego rodzaju kłopoty. Główny bohater wraca do San Antonio, gdzie dziesięć lat wcześniej został zamordowany jego ojciec. Mężczyzna chce dowiedzieć się, kto stoi za zbrodnią. Na miejscu czyhają na niego same niebezpieczeństwa i przeciwności losu. W mieście panują mafia, skorumpowane firmy, zdeprawowani politycy. Pojawienie się Tresa w okolicy jest niczym wciśnięcie kija w mrowisko.

Książki Ricka Riordana na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ricka Riordana we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!