Wirtualne Targi

Roald Dahl Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Matylda, Książka | Roald Dahl

    Zanim skończyła trzy lata, nauczyła się czytać. Dzięki książkom zwiedziła cały świat, siedząc w swoim pokoiku. Potrafi liczyć do bardzo wielu. I podobnie jak jej nieokrzesani rodzice, wcale nie uważa, że jest wyjątkowa. Matylda. Dziewczynka, z którą każdy chciałby się zaprzyjaźnić. Właśnie rozpoczyna naukę w szkole imienia Dusimalca, w której straszliwa, wszechmocna dyrektorka od razu obiera ją sobie za cel. Jak poradzi sobie z nią mała, wrażliwa, ale nieustraszona dziewczy...

Roald Dahl Książki

Roald Dahl urodził się w 1916 roku. To brytyjski pisarz, scenarzysta, dziennikarz, poeta, redaktor, żołnierz, autor powieści, poezji, opowiadań, esejów, scenariuszy. Najbardziej znany jest jednak z napisania kilkunastu kultowych książek dla dzieci. Spod jego pióra wyszły takie książki jak „Matylda”, „Fleje”, „James i ogromna brzoskwinia” czy „Charlie i wielka szklana winda”. W 1975 roku ukazała się kolejna książka Dahla. Tym razem tytułowy bohater powieści „Danny mistrz świata” dowiaduje się, że jego ojciec łamie prawo. Na co dzień jednak jego tata jest bardzo dobrym człowiekiem. Wkrótce tata i syn przeżyją niesamowitą, ale także bardzo niebezpieczną przygodę. Następne książki Dahla to „Krokodyl olbrzymi” (1978), „Fleje” (1980) i „Cudowne lekarstwo George’a” (1981).

Na szczególną uwagę zasługuje książka, która ukazała się w 1982 roku, czyli „BFO” (skrót od Bardzo Fajny Olbrzym) lub „BFG” (Bardzo Fajny Gigant). Tajemnicze nocne hałasy za oknem mogą świadczyć tylko o jednym – trzeba chować się pod kołdrę, bowiem na świat wyszły straszne olbrzymy. Pewnego dnia bohaterka książki, Sophie, zostaje porwana przez Bardzo Fajnego Olbrzyma/Giganta, który wyjątkowo okazuje się być dobrym stworem. Niestety nie wszystkie olbrzymy są dobre, niektóre pożerają dzieci. Na podstawie książki powstał film w reżyserii Stevena Spielberga. Pozostałe książki dla dzieci Dahla to „Wiedźmy” (1983), „Żyrafa, Peli oraz ja” (1985), „Uki włóż” (1989) oraz „Billy i Miniputki” (1991). Ostatnia z nich ukazała się już po śmierci pisarza. Roald Dahl zmarł w 1990 roku na białaczkę. Co ciekawe, został złożony do grobu ze swoimi ulubionymi przedmiotami – kijami do snookera, ołówkami, czekoladami, piłą tarczową oraz burgundem.

Warto wspomnieć o Quentinie Blake’u – wybitnym brytyjskim ilustratorze i grafiku, którego rysunki zdobią większość książek dla dzieci Dahla. Dzięki połączeniu znakomitych opowieści Dahla i charakterystycznych ilustracji Blake'a powstały dzieła wybitne, które sprzedały się w setkach milionów egzemplarzy na całym świecie. Ich współpraca rozpoczęła się w 1976 roku przy okazji pracy nad książką „Przeogromny krokodyl”.

Ponadto Dahl jest autorem blisko 20 zbiorów opowiadań, antologii, sztuk teatralnych oraz książek zaliczanych do gatunku literatury faktu. Choć znany był przede wszystkim jako autor opowiadań dla dzieci, Dahl napisał kilka opowiadań do „Playboya”. O niezwykłym życiu brytyjskiego pisarza przeczytacie więcej w opasłej biografii autorstwa Donalda Sturrocka pt. „Roald Dahl. Mistrz opowieści”.

Książki Roalda Dahla na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Roalda Dahla w formie papierowej i ebooka.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.