Wirtualne Targi

Robert Harris Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Konklawe, Książka | Robert Harris

    POTĘGA BOGA – AMBICJA CZŁOWIEKA W ciągu następnych 72 godzin jeden z nich stanie się najpotężniejszym przywódcą duchowym na ziemi W Watykanie umiera propagujący ideę Kościoła ubogiego, znienawidzony przez Kurię papież. Misja przeprowadzenia konklawe przypada w udziale kardynałowi Lomeliemu, mającemu za sobą kryzys wiary dziekanowi Kolegium Kardynalskiego. Do wzięcia udziału w wyborach uprawnionych jest stu siedemnastu kardynałów, lecz tuż przed rozpoczęciem głosowań w Dom...

Robert Harris Książki

Robert Harris jest autorem bestsellerowych thrillerów historycznych i powieści sensacyjnych. W swoich książkach często przedstawia alternatywne, ale bardzo realistyczne wizje dziejów świata. Jest twórcą takich powieści jak „Oficer i szpieg”, „Trylogia rzymska”, „Vaterland”, „Konklawe” czy „Autor widmo”. Ponadto pracuje przy scenariuszach filmowych, za które wielokrotnie był nagradzany.

Współpraca i przyjaźń z Romanem Polańskim

Robert Harris od wielu lat przyjaźni się z Romanem Polańskim. Ich znajomość zaczęła się przy okazji planów stworzenia monumentalnej ekranizacji „Trylogii rzymskiej”. Polański miał być odpowiedzialny za najdroższą produkcję w historii kina europejskiego, która miała powstać w oparciu o bestsellerowy cykl Harrisa. Niestety projekt nie został zrealizowany. Narodziła się jednak wieloletnia przyjaźń i Polański postanowił zrealizować film na podstawie „Autora widmo”.

Autor widmo - zekranizowana przez Polańskiego książka Roberta Harrisa

Tytułowy bohater książki podejmuje się napisania wspomnień premiera Wielkiej Brytanii. Mimo że zadanie od początku wydaje mu się wyzwaniem, to jednak nie sądził, że okaże się śmiertelnie niebezpieczne. W ekranizacji książki w rolę autora wcielił się Ewan McGregor, a premiera Wielkiej Brytanii zagrał Pierce Brosnan. Film otrzymał szereg prestiżowych nagród – Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, cztery Cezary (w tym za scenariusz) i Orła za najlepszy film europejski. Ponadto film zdobył sześć statuetek Europejskiej Nagrody Filmowej, w tym za najlepszy scenariusz dla Roberta Harrisa i Romana Polańskiego.

Oficer i szpieg

Współpraca przy „Autorze widmo” zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Polański przez wiele lat w wywiadach mówił, że chciałby stworzyć film o słynnej sprawie Dreyfusa. Za namową polskiego reżysera Harris napisał powieść „Oficer i szpieg”, w której opisał losy francuskiego kapitana Dreyfusa niesłusznie skazanego na dożywocie za szpiegostwo. Na podstawie książki powstał film o tym samym tytule. „Oficer i szpieg” zdobył kilka prestiżowych nagród filmowych, m.in. trzy Cezary – za najlepszą reżyserię, kostiumy i scenariusz adaptowany. Ta ostatnia nagroda trafiła w ręce Polańskiego i Harrisa, którzy wspólnie pracowali nad scenariuszem. Film otrzymał trzy wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, podczas którego miał swoją premierę. Ponadto nominowany był do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Orłów.

Drugi sen

W 2019 roku ukazała się najnowsza powieść Robert Harrisa pt. „Drugi sen”. Tym razem brytyjski pisarz przenosi czytelników do późnego średniowiecza. Główny bohater powieści, młody ksiądz Christopher, przybywa do znajdującej się na odludziu wioski, by przeprowadzić ceremonię pogrzebową lokalnego proboszcza. Mieszkańcy wioski nie witają go przyjaźnie, a Christopher zaczyna podejrzewać, że proboszcz nie zmarł z przyczyn naturalnych. W wiosce zaczynają się dziać dziwne rzeczy, a wiara księdza zostanie poddana ostatecznej próbie. W Polsce książka ukaże się w marcu 2020 roku nakładem Wydawnictwa Albatros.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.