Robert Harris Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Robert Harris Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Robert Harris jest autorem bestsellerowych thrillerów historycznych i powieści sensacyjnych. W swoich książkach często przedstawia alternatywne, ale bardzo realistyczne wizje dziejów świata. Jest twórcą takich powieści jak „Oficer i szpieg”, „Trylogia rzymska”, „Vaterland”, „Konklawe” czy „Autor widmo”. Ponadto pracuje przy scenariuszach filmowych, za które wielokrotnie był nagradzany.

Współpraca i przyjaźń z Romanem Polańskim

Robert Harris od wielu lat przyjaźni się z Romanem Polańskim. Ich znajomość zaczęła się przy okazji planów stworzenia monumentalnej ekranizacji „Trylogii rzymskiej”. Polański miał być odpowiedzialny za najdroższą produkcję w historii kina europejskiego, która miała powstać w oparciu o bestsellerowy cykl Harrisa. Niestety projekt nie został zrealizowany. Narodziła się jednak wieloletnia przyjaźń i Polański postanowił zrealizować film na podstawie „Autora widmo”.

Autor widmo - zekranizowana przez Polańskiego książka Roberta Harrisa

Tytułowy bohater książki podejmuje się napisania wspomnień premiera Wielkiej Brytanii. Mimo że zadanie od początku wydaje mu się wyzwaniem, to jednak nie sądził, że okaże się śmiertelnie niebezpieczne. W ekranizacji książki w rolę autora wcielił się Ewan McGregor, a premiera Wielkiej Brytanii zagrał Pierce Brosnan. Film otrzymał szereg prestiżowych nagród – Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, cztery Cezary (w tym za scenariusz) i Orła za najlepszy film europejski. Ponadto film zdobył sześć statuetek Europejskiej Nagrody Filmowej, w tym za najlepszy scenariusz dla Roberta Harrisa i Romana Polańskiego.

Oficer i szpieg

Współpraca przy „Autorze widmo” zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Polański przez wiele lat w wywiadach mówił, że chciałby stworzyć film o słynnej sprawie Dreyfusa. Za namową polskiego reżysera Harris napisał powieść „Oficer i szpieg”, w której opisał losy francuskiego kapitana Dreyfusa niesłusznie skazanego na dożywocie za szpiegostwo. Na podstawie książki powstał film o tym samym tytule. „Oficer i szpieg” zdobył kilka prestiżowych nagród filmowych, m.in. trzy Cezary – za najlepszą reżyserię, kostiumy i scenariusz adaptowany. Ta ostatnia nagroda trafiła w ręce Polańskiego i Harrisa, którzy wspólnie pracowali nad scenariuszem. Film otrzymał trzy wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, podczas którego miał swoją premierę. Ponadto nominowany był do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Orłów.

Drugi sen

W 2019 roku ukazała się najnowsza powieść Robert Harrisa pt. „Drugi sen”. Tym razem brytyjski pisarz przenosi czytelników do późnego średniowiecza. Główny bohater powieści, młody ksiądz Christopher, przybywa do znajdującej się na odludziu wioski, by przeprowadzić ceremonię pogrzebową lokalnego proboszcza. Mieszkańcy wioski nie witają go przyjaźnie, a Christopher zaczyna podejrzewać, że proboszcz nie zmarł z przyczyn naturalnych. W wiosce zaczynają się dziać dziwne rzeczy, a wiara księdza zostanie poddana ostatecznej próbie. W Polsce książka ukaże się w marcu 2020 roku nakładem Wydawnictwa Albatros.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.