Roger Zelazny Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Aleja Potępienia, Ebook | Roger Zelazny

    Klasyka literatury postapo. Kultowa powieść wielokrotnego zdobywcy nagród Hugo i Nebula. Wojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ocalali ludzie usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów. Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowa...

    Promocja
    okładka Pan Światła, Ebook | Roger Zelazny

    Magiczna powieść science fiction, w której postapokalitycznym światem odległej planety zawładnęli mściwi hinduistyczni bogowie Ziemia jest daleko. Na skolonizowanej planecie grupa ludzi zyskała kontrolę nad środkami techniki i zyskała nieśmiertelność. Teraz rządzą tym światem jako bogowie hinduistycznego panteonu - Brahma, Kali, Kriszna, a także ten tego, którego kiedyś nazywali Buddą, a który teraz odważa się wystąpić przeciwko ich tyranii, i nazywa się Mahasamatmanem, ...

    Promocja
    okładka Deus Irae, Ebook | Philip K. Dick, Roger Zelazny

    Świat po wojnie jądrowej. Na skażonej ziemi rodzą się nie tylko groteskowe rośliny i stworzenia, ale też groteskowe idee. W małej społeczności Charlottesville w Utah dominuje kult Carletona Lufteufla, sprawcy nieszczęść, które spadły na ludzkość. Urodzony bez rąk i nóg Tibor McMasters, twórca wspaniałego fresku w kościele wyznawców Lufteufla, zaprzęga do swego wózka ukochaną krowę i wyrusza na pielgrzymkę, żeby poznać oblicze Boga Gniewu… Philip K. Dick i Roger Żelazny, dwi...

Roger Zelazny Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Roger Zelazny (właściwie Roger Joseph Zelazny) urodził się w 1937 roku. To amerykański pisarz, autor wielu bestsellerowych książek science fiction i fantasy. Zelazny był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich – trzy razy zdobył Nagrodę Nebula (z 14 nominacji) i sześć razy Nagrodę Hugo (również z 14 nominacji). Zelazny napisał blisko 150 opowiadań i 50 powieści. Jednym z najważniejszych dzieł w dorobku Zelaznego jest dziesięciotonowy cykl „Kroniki Amberu”, który podzielony jest na „Kroniki Corwina” („Dziewięciu książąt Amberu”, „Karabiny Avalonu”, „Znak jednorożca”, „Ręka Oberona” i „Dworce Chaosu”) i „Kroniki Merlina” („Atuty zguby”, „Krew Amberu”, „Znak Chaosu”, „Rycerz cieni” i „Książę Chaosu”).

Życiorys Rogera Żeleznego

Roger Zelazny urodził się w rodzinie polskiego emigranta, Josepha Franka Zelazny’ego (Żelaznego), i amerykańskiej Irlandki Josephine Sweet. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie pisaniem – w liceum był redaktorem szkolnej gazetki oraz dołączył do klubu kreatywnego pisania. W 1955 roku rozpoczął naukę w Case Western Reserve University, następnie naukę kontynuował na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jego pierwsze opowiadania publikowane były w latach 1953 i 1954.

W latach 60. XX wieku ukazało się blisko 40 powieści, zbiorów tekstów i osobnych opowiadań Zelaznego. Wśród nich warto wyróżnić wydany w 1963 roku zbiór „Róża dla Eklezjastesa”, w którym znalazło się nagrodzone Nagrodą Nebula opowiadanie o tym samym tytule. W 1966 roku swoją premierę miała powieść „Ja, nieśmiertelny”, za którą Zelazny otrzymał Nagrodę Hugo, ex aequo z Frankiem Herbertem za „Diunę”. Warto tu też wspomnieć o książce „Aleja Potępienia” z 1969 roku. To wizja postapokaliptycznej Ameryki Północnej. Głównym bohaterem jest Czort Tanner, były przywódca motocyklowego gangu, który za zwolnienie z więzienia musi przetransportować leki na wschodnie wybrzeże Bostonu. Jedyną możliwą drogą jest słynna Route 66, która ciągnie się przez stany zdewastowane przez wojnę nuklearną. Po drodze Tanner musi zmierzyć się z bandytami i mutantami – zwierzętami naznaczonymi chorobami popromiennymi.

Cykl "Kroniki Amberu"

W 1970 roku ukazała się książka „Dziewięć książąt Amberu”, pierwszy tom cyklu „Kroniki Amberu”. To seria dziesięciu książek fantasy z elementami science-fiction, które ukazywały się do 1991 roku. W uniwersum wykreowanym przez Zelaznego prawdziwe są tylko dwa światy – Amber i Dworce Chaosu. Pomiędzy nimi rozpościera się nieskończona liczba cieni, czyli równoległych rzeczywistości, które stanowią jedynie odbicia prawdziwych światów. Prawowitym następcą tronu i księciem Amberu jest Corwin. Niestety w wyniku tragicznego wypadku mężczyzna utracił pamięć i nie jest do końca świadomy swojej osobowości. Na dodatek spędził na Ziemi wiele stuleci. W obliczu śmiertelnego zagrożenia ze strony jednego z krewnych Corwin musi sobie przypomnieć swoją przeszłość. W trakcie odświeżania pamięci uświadamia sobie, że jego rodzina posiada niesamowity dar pozwalający kontrolować podróże między wymiarami i wpływać na rzeczywistość wokół. Corwin podejmuje się niebezpiecznego zadania. Chce wyjaśnić przyczyny zniknięcia jego ojca, króla Oberona, oraz zawalczyć o należny mu tron.

W książkach Zelaznego można znaleźć wiele odniesień do klasycznych mitologii z całego świata. Amerykański autor nawiązywał m.in. do mitologii greckiej (w „Ja, nieśmiertelny”), amerykańskiej („Oko kota”), indyjskiej („Pan Światła”), egipskiej („Stwory światła i ciemności”), japońskiej („24 widoki góry Fudżi Hokusaia”) oraz nordyckiej („Maska Lokiego”). Zelazny czerpał również z mitologii H.P. Lovecrafta (w „Ciemnej nocy październikowej”).

Zelazny ma na swoim koncie również książki napisane z innymi autorami. W 1980 roku i 1990 roku ukazały się dwie książki napisane wspólnie z Fredem Saberhagenem. Z Robertem Sheckleyem napisał „Przynieście mi głowę księcia” (1991), „Jeśli z Faustem ci się nie uda” (1993), „Farsa, z którą należy się liczyć” (1995). Jedną z najważniejszych książek napisanych wespół z innym pisarzem była powieść „Deus Irae”, napisana z gigantem literatury science fiction Philipem K. Dickiem. Pozostałe książki Zelazny napisał z Neilem Randallem, Jane Lindskold, Alfredem Besterem i Thomasem T. Thomasem.

Roger Zelazny zmarł w 1995 roku po walce chorobą nerek, która była spowodowana rakiem jelita grubego.

Książki Rogera Zelaznego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Rogera Zelaznego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).