Ryszard Ćwirlej Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ryszard Ćwirlej Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Ryszard Ćwirlej jest polskim pisarzem, scenarzystą, menadżerem i wykładowcą akademickim. To autor blisko 20 powieści, z których większość wchodzi w skład trzech głośnych cykli. Pierwszym z nich jest cykl o milicjantach z Poznania („Upiory spacerują nad Wartą”, „Trzynasty dzień tygodnia”, „Ręczna robota”, „Mocne uderzenie”, „Śmiertelnie poważna sprawa”, „Błyskawiczna wypłata”, „Jedyne wyjście”, „Śliski interes”, „Milczenie jest srebrem”, „Masz to jak w banku”, „Ostra jazda” i „Szybki szmal”), drugim cykl przedwojenny z komisarzem Fisherem w roli głównej („Tam ci będzie lepiej”, „Tylko umarli wiedzą”, „Już nikogo nie słychać”, „Pójdę twoim śladem”, „Zaśpiewaj mi kołysankę”, „Wszyscy słyszeli jej krzyk”) i trzecim ten z Anetą Nowak („Jedyne wyjście”, „Ostra jazda”, „Szybki szmal”). Ponadto teksty Ćwirleja publikowane były w różnego rodzaju pismach i zbiorach. Opowiadania autora weszły w skład takich antologii, jak „Autor przychodzi wieczorem”, „Rewers”, „Awers”, „Stulecie kryminału”, „Gliny z innej gliny”, „Zabójczy pocisk”, „Trupów hurtowo trzech”.

Pisarz jest absolwentem socjologii na katowickim Uniwersytecie Śląskim. W latach 1996-97 pracował w oddziale katowickim TVP. Następnie przeniósł się do TVP Poznań, gdzie pracował aż do 2010 roku. Był tam szefem redakcji Teleskopu. Po zakończeniu pracy w telewizji podjął się pracy w Radiu Merkury, gdzie został członkiem zarządu ds. programowych. Od początku 2010 roku wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Ryszard Ćwirlej jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść „Śliski interes”.

Cykl o milicjantach z Poznania Ryszarda Ćwirleja

Ryszard Ćwirlej debiutował w 2007 roku powieścią „Upiory spacerują nad Wartą”, wydaną przez Wydawnictwo Replika. Tą książką otworzył jeden ze swoich najgłośniejszych cykli, poświęcony milicjantom z Poznania. Do tej pory w serii ukazało się dwanaście książek. Można je czytać w kolejności wydania, ale można też poznawać je według chronologii przedstawionych wydarzeń. Drugą powieścią Ćwirleja był „Trzynasty dzień tygodnia”, również wydany przez Replikę. Kariera pisarza nabrała tempa, gdy rozpoczął współpracę z Wydawnictwem W.A.B., specjalizującym się w kryminałach, mającym pod swoimi skrzydłami przez wiele lat takich autorów, jak Marcin Wroński, Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski i Marta Guzowska. Pod szyldem W.A.B. ukazała się trzecia część cyklu pt. „Ręczna robota”. Ostatecznie cykl ukazywał się w wydawnictwach Zysk i S-ka, Filia oraz Muza SA.

Fabuła większości książek Ćwirleja skupia się wokół ważnych wydarzeń z ostatniej dekady istnienia PRL-u. I tak fabuła „Trzynastego dnia tygodnia” koncentruje się wokół wprowadzenia stanu wojennego, w „Błyskawicznej wypłacie” Ćwirlej pisze o finale Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W „Śmiertelnie poważnej sprawie” czytelnik ma szansę poznać podróż apostolską Jana Pawła II do Polski. W dziewiątym tomie pt. „Milczenie jest srebrem” Ćwirlej pisze o kradzieży Konfesji św. Wojciecha z bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Fabuła „Masz to jak w banku” to powieść rozgrywająca się w okresie obrad Okrągłego Stołu na przełomie 1988 i 1989 roku. W swoim bestsellerowym cyklu Ryszard Ćwirlej opisuje działania Komendy Wojewódzkiej Milicji w Poznaniu. Czasami jego książki są określane mianem kryminałów neomilicyjnych.

Do cyklu milicyjnego zalicza się również trzy książki, których fabuła rozgrywa się wiele lat po wydarzeniach opisanych w książce „Masz to jak w banku”, chronologicznie ostatnim PRL-owskim tomie serii. Główną bohaterką książek „Jedyne wyjście”, „Ostra jazda” i „Szybki szmal” jest Aneta Nowak. Kobieta jest zapaloną motocyklistką, która do tej pory zajmowała się głównie parzeniem kawy i przynoszeniem drożdżówek starszym kolegom z pracy. W „Jedynym wyjściu” przypadkowo trafia na ślad, który ma zaprowadzić ją do rozwiązania sprawy kryminalnej, łączącej się z innym śledztwem sprzed lat. Tu do akcji wchodzą policjanci Alfred Marcinkowski i Mariusz Blaszkowski, znani doskonale z PRL-owskich powieści Ryszarda Ćwirleja.

Cykl przedwojenny

Na fali popularności retro kryminałów, Ryszard Ćwirlej w 2015 roku rozpoczął pisanie cyklu z komisarzem Fisherem w roli głównej. Do tej pory ukazało się sześć tomów serii, w których fabuła rozciąga się między 6 kwietnia 1919 roku, a końcówką lipca 1932 roku. Ćwirlej debiutował z cyklem przedwojennym powieścią „Tam ci będzie lepiej”. Mieszkańcami Poznania wstrząsa fala brutalnych morderstw. Ofiarami są najczęściej prostytutki. Śledztwo prowadzi komisarz Antoni Fischer, któremu pomaga zastępca Albin Siewierski. Fisher jest dobrze prowadzącym się, przystojnym i roztropnym trzydziestokilkulatkiem. Mężczyzna służył najpierw w pruskiej, a potem w polskiej armii. Ponad wszystko ceni sobie poznański sznyt. Siewierski natomiast pochodzi z Kongresówki. Dla niego ważny jest pośpiech, brylantyna i dobry wygląd. Choć wiele ich różni, muszą połączyć siły by doprowadzić do ujęcia mordercy. Nie pomaga im w tym na pewno groźna atmosfera międzywojennego Poznania, gdzie niemal w każdej bocznej uliczce kryją się przestępcy. Na dodatek w mieście grasują bolszewiccy szpiedzy. Podobnie jak w przypadku cyklu o milicjantach, serię można czytać według daty wydania bądź chronologicznie, według czasu akcji przedstawionego w poszczególnych powieściach.

Nagrody literackie i wyróżnienia dla Ryszarda Ćwirleja

Ryszard Ćwirlej jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Kryminalną Piła za najlepszą miejską powieść kryminalną, za książkę „Błyskawiczna wypłata”. Rok później otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Piły „Syriusz 2016” w kategorii Kultura. W 2017 otrzymał Nagrodę czytelników Wielkiego Kalibru za powieść „Śliski interes”, a w 2018 roku powędrowała do niego Nagroda Wielkiego Kalibru za powieść „Tylko umarli wiedzą”. W tym samym roku zgarnął również Nagrodę Czytelników. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ryszarda Ćwirleja w formie ebooka oraz papierowej. Ponadto wybrane tytuły w formie audiobooka.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Nierzadko najbardziej interesującymi, bo obejmującymi sprawy, które znamy i pamiętamy z naszego własnego życia, są książki o historii najnowszej. Jest to ostatnia, obecnie trwająca epoka historyczna.

Jakie wydarzenie stanowi początek historii najnowszej?

Za datę początkową przyjmuje się z reguły 1789 rok, czyli wybuch rewolucji francuskiej. Niekiedy pojawiają się także terminy późniejsze - rok 1815 (kongres wiedeński) lub nawet 1848 (Wiosna Ludów). W Polsce liczy się historię najnowszą z reguły od trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej w 1795 roku. Obejmuje ona zatem kilka wieków, w czasie których wydarzyło się wiele kluczowych dla Polski i świata wydarzeń oraz przemian. Wśród nich wspomnieć z pewnością należy o dwóch rewolucjach przemysłowych, a także o I i II wojnie światowej (w tym powstaniu warszawskiemu), okresie międzywojennym, PRL-u, jak również o czasie tzw. zimnej wojny.

Ebooki o historii najnowszej, jakie znajdziecie w księgarni internetowej Woblink, opowiadają o sprawach z całego świata. Znawca dziejów Europy Wschodniej Serhii Plokhy zabiera nas do Czarnobyla, by w swoim dziele “Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” odtworzyć tamtą dramatyczną historię. Ukazuje walkę naukowców, strażaków i żołnierzy, którzy walczyli heroicznie w samym środku nuklearnego piekła. Piotr Żurek skupia się na dziejach Słowenii w okresie, gdy ta była częścią republiki jugosłowiańskiej, państwem rządzonym przez Josipa Broza-Tito. Jego dzieło “Słowenia pod rządami Tity (1945-1980). W cieniu Jugosławii” czeka na Was na Woblink jako ebook w formatach epub, mobi lub pdf. Polecamy także sięgnąć po niezmiennie aktualny esej wybitnego historyka Timothy’ego Snydera zatytułowany “O tyranii”, a także jego dzieło “Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka”.

Najciekawsze ebooki o historii najnowszej Europy i świata

W książkach opowiadających o postaciach, wydarzeniach czy zjawiskach, które miały miejsce w epoce historii najnowszej znajdziemy obrazy z całego świata. Do Chin przenosi nas między innymi Profesor Bogdan Góralczyk w dziełach “Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” oraz “Chiński feniks. Paradoksy wschodzącego mocarstwa”, gdzie stara się wyjaśnić fenomen chińskich reform, a także przewidzieć, jakie kroki podejmie w przyszłości Państwo Środka. Martin Meredith przedstawia z kolei “Historię współczesnej Afryki”, a Tadeusz A. Olszański ukazuje “Ukraińskie stulecie 1914-2014. Szkice historyczne”. Napięcie między USA a Rosją, które ma swoje początki w okresie po II wojnie światowej, wywołało tzw. zimną wojnę, której kolejne rozdziały dopisywane były nieustannie aż do dziś. Historię tych zmagań stara się jak najbardziej rzetelnie opisać Tim Weinter w ebooku “Szaleństwo i chwała. Wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, 1945-2020”. Nie sposób nie wspomnieć także o dziełach Normana Daviesa, brytyjskiego historyka, który z sukcesem od wielu lat opisuje historię Europy, Polski oraz Wysp Brytyjskich, w dużej mierze skupiając się na epoce najnowszej. Na Woblink znajdziecie między innymi jego “Powstanie’44”, “Europa walczy. 1939-1945” czy “Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”. Tych i wielu innych fascynujących pozycji opowiadających o historii najnowszej szukajcie na Woblink jako książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki o historii najnowszej Polski

Najnowsza historia Polski pełna jest dramatycznych wydarzeń, ważnych postaci, porażek, błędów i aktów ogromnej odwagi. Agnieszka Witkowska-Krych podejmuje trudny temat w swoim dziele “Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”. Nie mogło zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz. Pod redakcją Beaty Halickiej ukazał się zbiór świadectw zatytułowany “Mój dom nad Odrą. Pamiętniki osadników Ziem Zachodnich po 1945 roku”. “Płakaliśmy bez łez” to niełatwy w lekturze, lecz niezwykle cenny zbiór wspomnień byłych więźniów, członków żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz, zebranych przez Gideona Greifa. Wiele ciekawych pozycji dotyczy wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Należą do nich na przykład “Okrągły stół” Jana Skórzyńskiego czy “Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów” Andrzeja Paczkowskiego. Procesy budowy demokratycznego państwa prawa III Rzeczypospolitej opisują Daria i Tomasz Nałęcz, których “Czas przełomu 1989-1990” pozwala prześledzić, jak tworzony był współczesny polski system parlamentarny, samorząd lokalny, czy jak wprowadzano kluczowe prawa obywatelskie. Wiele ciekawych tytułów o historii najnowszej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).