Salman Rushdie Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Salman Rushdie Historia - książki, ebooki i audiobooki

Salman Rushdie to brytyjski pisarz indyjskiego pochodzenia. W swoich książkach porusza tematy związane z subkontynentem indyjskim, relacjami na linii Wschód ‒ Zachód oraz mitami i wierzeniami. Uważany jest za jednego z najważniejszych żyjących pisarzy. Jest laureatem Nagrody Bookera za powieść „Dzieci północy”. Ponadto jest autorem takich powieści jak „Harun i morze opowieści”, „Ostatnie westchnienie Maura” czy „Ziemia pod jej stopami”. W 1988 roku ukazała się najgłośniejsza powieść pisarza pt. „Szatańskie wersety”, która spotkała się z wrogością i ogromną krytyką ze strony świata islamu i została uznana przez muzułmanów za obrazoburczą. Ajatollah Chomeini w irańskim radiu przeklął Rushdiego i ogłosił nałożenie na niego fatwy. W wyniku tej wypowiedzi każdy muzułmanin miał obowiązek zabić pisarza. Od tamtej pory Rushdie musiał żyć w ukryciu, pod stałą ochroną policji.

Bibliografia

Salman Rushdie debiutował w 1975 roku powieścią „Grimus”. Książka przeszła praktycznie bez echa, nie zyskała przychylności ani czytelników, ani krytyków. Zupełnie inny los czekał drugą powieść pisarza. Za wydane w 1981 roku „Dzieci północy” otrzymał Nagrodę Bookera, jedno z najważniejszych wyróżnień literackich na świecie. Jak to zwykle bywa w powieściach Rushdiego, w książce dominuje realizm magiczny, czyli literackie połączenie świata realnego z mitycznym. W „Dzieciach północy” śledzimy losy dziecka posiadającego wyjątkowe zdolności. Chłopak urodził się równo o północy w dniu uzyskania przez Indie niepodległości. Dzięki swoim umiejętnościom telepatycznym potrafi łączyć się z innymi dziećmi, które urodziły się w tym ważnym dla Indii okresie historycznym. Tygodnik „Time” umieścił książkę na liście 100 najlepszych powieści anglojęzycznych opublikowanych między 1923 a 2005 rokiem.

W 1983 roku ukazała się powieść „Wstyd”, w której autor ponownie nawiązuje do historii regionu swojego pochodzenia. Tym razem głównym tematem są zawirowania polityczne w Pakistanie. Po tej książce Rushdie utrwalił swoją pozycję pisarza reprezentującego postkolonialny realizm magiczny i piszącego z perspektywy indyjskiej.

W 1988 roku ukazała się przełomowa powieść w jego karierze. „Szatańskie wersety” to książka częściowo inspirowana biografią Mahometa. Jej tytuł wprost odnosi się do dodatków, które pojawiły się w Koranie po śmierci Proroka. Książka wzbudziła ogromne kontrowersje w świecie islamu, została uznana za bluźnierczą. 14 lutego 1989 roku ajatollah Chomeini ogłosił fatwę. Jego przemówienie było transmitowane przez irańskie radio państwowe. W wyniku przekleństwa Chomeiniego za obrazę Proroka i Koranu każdy muzułmanin miał obowiązek zabić Rushdiego oraz ludzi odpowiedzialnych za redakcję, tłumaczenie i wydanie „Szatańskich wersetów”. W efekcie Rushdie zmuszony został do życia w ukryciu pod stałą ochroną policji. Fatwa przyniosła swoje krwawe żniwo – 11 lipca 1991 roku został zabity japoński tłumacz powieści Hitoshi Igarashi. Tego samego dnia kilkukrotnie ugodzono nożem włoskiego tłumacza, Ettorego Capriolę. Doszło też do kilku ataków terrorystycznych z użyciem materiałów wybuchowych. W Polsce pierwotnie książka ukazała się bez podania nazwy wydawcy oraz nazwisk tłumaczy i redaktorów.

W 1994 roku wydano zbiór opowiadań Rushdiego pt. „Wschód Zachód”. Rok później ukazało się „Ostatnie westchnienie Maura”, czyli powieść, której główny bohater i narrator Moraes Zogoiby opowiada wielopokoleniową historię rodziny, od jej korzeni do historii jego życia. Ostatnią książką Rushdiego wydaną w XX wieku jest „Ziemia pod jej stopami”. Tym razem pisarz na warsztat wziął mit o Orfeuszu i Eurydyce, który mocno uwspółcześnił. 2001 rok to premiera kolejnej powieści pt. „Furia”. W 2005 ukazał się „Śalimar klaun”, a trzy lata później „Czarodziejka z Florencji”. Następnie pisarz miał aż siedem lat przerwy w publikowaniu. Dopiero w 2015 roku na rynku pojawiła się jego wariacja na temat „Księgi tysiąca i jednej nocy”, czyli „Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy”. W 2017 ukazała się książka „Złoty dom Goldenów” – powieść osadzona we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. Akcja książki rozpoczyna się w pierwszym dniu kadencji Baracka Obamy na stanowisku prezydenta. W tym samym czasie do Nowego Jorku wprowadza się tajemniczy bogacz Nero Golden wraz ze swoimi trzema synami. Po ich imperium czytelników oprowadza młody filmowiec mieszkający w sąsiedztwie miliardera.

W 2019 roku ukazała się najnowsza powieść Rushdiego pt. „Quichotte”. Dzięki niej brytyjski pisarz ponownie znalazł się w ścisłym finale Nagrody Bookera. Bohaterem książki jest Sam DuChamp, podrzędny twórca thrillerów szpiegowskich. Pod wpływem inspiracji dziełem Miguela Cervantesa tworzy postać Quichotte’a, szarmanckiego akwizytora mającego obsesję na punkcie telewizji, który szaleńczo zakochuje się w gwieździe telewizyjnej ‒ Salmie R. Quichotte wyrusza w podróż przez Amerykę, by udowodnić, że ma szansę rozkochać w sobie Salmę, a w wyprawie towarzyszyć mu będzie wymyślony syn Sanczo.

Nagrody i wyróżnienia literackie dla Salamana Rushdie

Salman Rushdie był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami literackimi, od wielu lat wymienia się go wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Za „Dzieci północy” otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera i później jeszcze czterokrotnie był do niej nominowany ‒ za „Wstyd”, „Ostatnie westchnienie Maura”, „Szatańskie wersety” i „Quichotte’a”. W 1999 roku otrzymał francuski Order Sztuki i Literatury. W 2007 roku królowa Elżbieta II nadała Rushdiemu tytuł szlachecki za zasługi na rzecz literatury. Decyzja monarchini wzbudziła oburzenie w świecie islamu, na Rushdiem bowiem dalej ciąży fatwa Chomeiniego. Wiele opiniotwórczych redakcji wymienia Rushdiego jako jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy. Wśród dziesiątek nagród, które otrzymał, znalazły się m.in. James Joyce Award, Whitbread Book Awards, Mantua Prize, Golden PEN Award, Nagroda Aristeion.

W Polsce książki Salmana Rushdiego ukazują się nakładem wydawnictwa Rebis. Znajdziecie je w formie ebooków, audiobooków i książek papierowych w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).