Selma Lagerlöf Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Selma Lagerlöf Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf była szwedzką pisarką i nowelistką. Reprezentowała swoimi powieściami nurt realizmu fantastycznego w literaturze szwedzkiej. W 1909 roku zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, stając się pierwszą kobietą wyróżnioną tym prestiżowym laurem. Lagerlöf była również pierwszą kobietą, która została członkinią Akademii Szwedzkiej, co zupełnie nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę jej znaczący wkład w literaturę i kulturę kraju.

Selma Lagerlöf – książki

Lagerlöf zyskała międzynarodową sławę dzięki książce dla dzieci Cudowna podróż (szw. Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige), która została przetłumaczona na ponad 50 języków. W swojej twórczości Lagerlöf chętnie łączyła realizm z elementami baśniowymi, tworząc niezapomniane historie, które poruszały (i poruszają!) zarówno dzieci, jak i dorosłych czytelników. Lagerlöf pozostaje jedną z najważniejszych postaci literatury światowej, a jej dzieła nadal inspirują i zachwycają kolejne pokolenia.

Selma Lagerlöf napisała również wiele innych ważnych dzieł, w tym Tętniące serce, Maja Liza, Legendy Chrystusowe czy Gösta Berling.

Selma Lagerlöf. O autorce

Selma Lagerlöf rozpoczęła swoją literacką przygodę już w dzieciństwie, a w latach 80. XIX wieku publikowała swoje sonety w czasopismach, by niedługo później zacząć publikować książki. Warto wspomnieć, że całe życie była zaangażowana w walkę o prawa wyborcze szwedzkich kobiet.

Inspiracje

Swoje zainteresowanie baśniami, legendami i wierzeniami zawdzięczała babce – w jej twórczości widzimy mocne ślady tego wpływu. Również podróże pisarki miały duże znaczenie dla jej książek. Do powstania książek Selmy Lagerlöf przyczyniła się na przykład wizyta we Włoszech, która zaowocowała powieścią Dziwy Antychrysta, a pobyt w Egipcie i Palestynie zainspirował epicki epos chłopski Jerozolima.

Nagrody

  • W 1890 roku zdobyła nagrodę tygodnika „Idun” za pierwsze rozdziały powieści „Gösta Berling”, która w 1891 roku została wydana w formie książkowej.
  • W 1909 roku jako pierwsza kobieta otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.