Sigrid Undset Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Sigrid Undset Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Sigrid Undset urodziła się w 1882 roku. To norweska pisarka, autorka nowel, opowiadań, esejów i powieści. W 1928 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury jako trzecia kobieta w historii. Wcześniej, w 1909 roku, wyróżniona została Selma Lagerlöf, a w 1926 roku Grazia Deledda. Undset uznawana jest za najwybitniejszą pisarkę norweską XX wieku i jedną z najważniejszych pisarek w historii literatury.

Życiorys i debiut Sigrid Undset

Undset pochodziła z rodziny inteligenckiej o humanistycznych horyzontach. Ojciec przyszłej noblistki był norweskim filologiem klasycznym i nordyckim oraz znanym archeologiem. Po ukończeniu szkoły podstawowej Sigrid Undset rozpoczęła naukę w szkole handlowej. Po śmierci ojca dziewczyna musiała podjąć się pracy biurowej, by dorobić do utrzymania rodziny. W 1905 roku Sigrid próbowała wydać swoją pierwszą książkę pt. „Aage Nilssøn til Ulvholm”, jednak rękopis został odrzucony przez wydawcę. Undset debiutowała w 1907 roku powieścią „Pani Marta Oulie”. Rok później ukazał się jej debiutancki zbiór nowel pt. „Szczęśliwy wiek”. Po publikacji sagi „Wiga-Ljot i Wigdis” otrzymała państwowe stypendium, które pozwoliło jej na zrezygnowanie z pracy i podróż do Niemiec i Włoch. W 1910 roku Undset opublikowała swój jedyny tomik wierszy pt. „Młodość”. Kolejna książka, powieść „Jenny” z 1911 roku, przyniosła jej dużą popularność. To inspirowana własnymi doświadczeniami opowieść o nieszczęśliwej miłości do starszego, żonatego malarza. Krytycy i analitycy dorobku Undset określają jej książki wydane w latach 1912-1920 jako literaturę kobiecą. W tym okresie pisarka podejmowała temat równości płci, jednocześnie pisząc o tym, że kobieta powinna zajmować się macierzyństwem.

Ważnym momentem w jej życiu było przejście w 1924 roku na katolicyzm. Decyzję o konwersji podjęła po zapoznaniu się z katolicką literaturą brytyjską. W 1928 roku Undset została świecką dominikanką.

Cykl Krystyna, córka Lavransa

W latach 1920-1922 ukazały się trzy tomy cyklu „Krystyna, córka Lavransa”: „Wianek” (1920), „Żona” (1921) i „Krzyż” (1922). Fabuła powieści osadzona jest w XIV-wiecznej Norwegii rządzonej przez Håkana V Magnussona i jego wnuka Magnusa Eriksona. Główną bohaterką jest Krystyna, córka chłopa Larvansa pochodzącego z Sel. Seria opisuje życie kobiety od czasu, gdy była małą dziewczynką, do czasu jej śmierci. Najważniejsze jest jednak tutaj tło – Undset z ogromną dbałością o szczegóły opisuje życie w średniowiecznej Norwegii: jedzenie, zwyczaje jej mieszkańców, praktyki religijne, wiejski tryb życia. Na dodatek pisarka używa języka odpowiedniego XIV-wiecznym Norwegom. Pisarka garściami czerpała z Biblii, liturgii, żywotów świętych, kronik, średniowiecznych listów, wspomnień ludowych, sag i innych źródeł literackich. Dzięki temu jej dzieła znakomicie oddają charakter epoki. Choć fabuła cyklu Undset rozgrywa się w średniowieczu, to pisarka wielokrotnie mówiła, że zawarte w jej powieściach wartości, konflikty, problemy, uniesienia słabości czy heroiczne zachowania bohaterów są uniwersalne i aktualne również współcześnie.

Olaf, syn Auduna

W latach 1925-1927 ukazała się dwutomowa książka Undset pt. „Olaf, syn Auduna”. To kolejna książka norweskiej pisarki, której fabuła rozgrywa się na przełomie XIII i XIV wieku w Norwegii. W 1928 roku Sigrid Undset otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „niezapomniany opis skandynawskiego średniowiecza”. Podstawą do przyznania jej tego prestiżowego wyróżnienia było właśnie wydanie „Krystyny, córki Lavransa” i „Olafa, syna Auduna”. Pisarka zrezygnowała z wygłoszenia wykładu noblowskiego, ponieważ twierdziła, że zdecydowanie lepiej pisze, niż mówi.

Na przełomie lat 30. i 40. XX wieku pisarka przeżyła falę tragedii. Najpierw zmarła jej córka, następnie matka i starszy syn. Undset była zagorzałą przeciwniczką narodowego socjalizmu, co stawiało ją w opozycji do innego norweskiego noblisty Knuta Hamsuna, zwolennika polityki Hitlera. Po inwazji III Rzeszy na Norwegię Undset wyemigrowała z młodszym synem do Stanów Zjednoczonych. Wybrała bardzo trudną trasę przez Szwecję, Związek Radziecki i Japonię. Pisarka zmarła w 1949 roku na udar mózgu. Obecnie jej podobiznę można zobaczyć na banknocie 500 koron norweskich.

Pozostałe książki Undset to „Legenda o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu”, „Propaganda katolicka” (1927), „Etapy I–II” (1929–1933), „Krzak gorejący” (1930), „Wierna żona” (1936), „Norwescy święci” (1937) i „Madame Dorothea” (1939).

Książki Sigrid Undset na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Sigrid Undset w wersji papierowej i ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

W kategorii „Pozostałe” odnaleźć możemy wszystkie publikacje, które należą do kategorii „Literatura”, ale nie można ich przyporządkować do żadnej z następujących podkategorii: „Fantastyka / Horror”, „Kryminał / Sensacja / Thriller”, „Literatura piękna”, „Poezja / Dramat”, „Powieść historyczna”, „Powieść obyczajowa”, „Romans / Erotyka”. Kategoria „Literatura” jest bardzo obszerna, a w jej ramy wchodzi wiele różnorakich gatunków i odmian gatunkowych rozróżnianych m.in. ze względu na podejmowaną tematykę, kompozycję dzieła czy też uczucia wywoływane u odbiorcy. Powieści przygodowe, przypowieści, mity, utwory o treści filozoficznej, estetycznej czy literacko-krytycznej to tylko niektóre z odmian gatunkowych, jakie możemy tu znaleźć. W kategorii „Pozostałe” pojawiają się również dzieła łączące w sobie kilka podgatunków literackich. W ofercie księgarni internetowej Woblink.com znajdują się więc utwory najznakomitszych polskich pisarzy, dla których zabawa i gra formą to codzienność i których książki w trakcie lektury okazują się być czymś zupełnie innym niż początkowo przypuszczano. W kategorii „Pozostałe” umieszczono również m.in. zapis przemówienia wygłoszonego przez J.K. Rowling dla absolwentów Uniwersytetu Harvarda pt. „Życie jest sztuką”, w którym autorka pisze o porażkach, problemach, najważniejszych wartościach w życiu i oczywiście o potędze wyobraźni, „Mitologię słowiańską” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony, gdzie znaleźć możemy zbeletryzowane historie ze świata wierzeń pradawnych Słowian pisane w oparciu o najnowsze opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa.