Noe, Abraham i Mojżesz wskazują na Tego, którego Bóg pośle na świat jako genialnego Ratownika – na Jego Syna, Jezusa Chrystusa. Wszystkie akcje ratunkowe Boga w historii zbawienia są kolejnymi wyprawami karetki Bożego pogotowia ratunkowego; po tej, w której jedzie Syn Boży, nie będzie już żadnej. Ta karetka dociera do człowieka, aby leczyć go ze smutku i wyciągać z otchłani grzechu, w który się uwikłał. Jezus spieszy do każdego, kto potrzebuje Jego pomocy, także wtedy, kiedy ...
Tematyka poszczególnych dróg krzyżowych w zbiorku "Chyba Go uszanują" jest związana z ujawnieniem w całej prawdzie destrukcyjnych postaw i zachowań, a następnie wskazaniem źródła, gdzie odpowiedzialny za swoje życie doczesne i wieczne chrześcijanin powinien szukać pomocy. Zarówno "duży", jak i "mały" chrześcijanin ma szansę w oparciu o ten modlitewnik owocnie nawrócić się ku dawaniu radosnego świadectwa swojej przynależności do Chrystusa, co w perspektywie zbliżających się ŚD...
Homilie te pozwalają naprawdę rozsmakować się w Bożej atmosferze. Słuchacz znajduje się w samym centrum dziejących się wydarzeń ewangelicznych nieomal jako ich pełnoprawny uczestnik. To bardzo pomaga potem prawie automatycznie odwoływać się do doświadczeń, o których mówi Ewangelia, i zgodnie z nią przeżywać codzienność.
Książeczka Panie, miłośniku życia! jest kolejną propozycją rozważań męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, przygotowaną przez ks. Kazimierza Skwierawskiego. Przedstawione w tym tomiku refleksje są osnute na kanwie tekstów Pisma Świętego, zarówno Nowego jak i Starego Testamentu. Rozważania „Przez krzyż do chwały”, „Wola Ojca”, „Rany Bożego Serca”, „Sąd”, „Dać świadectwo” i „Życie” opierają się na fragmentach Ewangelii wg św. Jana. Myśl przewodnia medytacji „Pozwolić Jezusowi, by...
Bycie umiłowanym przez Boga wyraża najgłębszą prawdę mojego istnienia. W życiu funkcjonuje prosty schemat: albo przyjmę ten głos, który Bóg do mnie kieruje, i moje życie, jakiekolwiek by było, będzie naznaczone szczęściem, albo ten głos odrzucę - i wtedy znacznie się zadręczanie; będzie ono polegało na permanentnym udowadnianiu swojej wartości. Będziemy nieustannie wymyślali, co też musimy zrobić, żeby zyskać wartość w oczach innych ludzi i we własnych też. Niepokój serca wy...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.