Stanisław Wyspiański Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wesele, Audiobook | Stanisław Wyspiański

    Pod koniec roku 1900 roku krakowski artysta, Lucjan Rydel, poślubił prostą kobietę z pobliskich Bronowic, Jadwigę Mikołajczykównę. Na uroczystości zaślubin obecny był również Stanisław Wyspiański, który w kilka tygodni później zasiadł do pisania dramatu, opartego na realnych zdarzeniach tamtej listopadowej nocy....

    Promocja
    okładka Wesele, Audiobook | Stanisław Wyspiański

    Jak mogli czuć się Polacy w czasach, kiedy na mapach Europy Polski nie było już od bardzo wielu lat? Możemy dzisiaj próbować sobie wyobrazić poczucie niemocy wobec zaborców, uczucie wstydu, hańby, bezsilności, zawodu czy rozczarowania. Jednak żyć trzeba było dalej, dlatego ludność nadal urządzała tytułowe uroczystości. Na jednej z nich, w podkrakowskich Bronowicach, dochodzi do niezwykłego spotkania z zaproszonymi przez państwa młodych dla żartu duchami. Spotkanie to miało ...

    Promocja
    okładka Wesele, Audiobook | Stanisław Wyspiański

    „Wesele” - jubileuszowe słuchowisko Radia Kraków 13 lutego 2012 r. w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków odbyła się premiera słuchowiska „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna. Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji jubileuszu 85-lecia Radia Kraków i 111. rocznicy premiery „Wesela” na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie. Było to przedsięwzięcie wyjątkowe pod każdym względem. Po raz pierwszy tekst dramatu Wyspiańskiego odczytany został w ca...

    Promocja
    okładka Wesele, Audiobook | Stanisław Wyspiański

    Stanisław Wyspiański i Młoda Polska Wyspiański pisząc wesele wykorzystał autentyczne wydarzenie, ślub i wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. W zgodnie z panującą wówczas modą taki mariaż uważano za szansę odrodzenia społeczeństwa końca XIX wieku. Utwór jest wielkim dramatem narodowym, gorzkim rozrachunkiem sumienia, Wyspiański obala mity narodowe, krytycznym okiem patrzy na możliwość sojuszu poszczególnych warstw społecznych. Społeczeństwo nie jest ...

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.