Stefanie Stahl Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Stefanie Stahl Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Stefanie Stahl to jedna z najbardziej znanych i cenionych niemieckich psycholożek oraz psychoterapeutek, uważana za ekspertkę do spraw samooceny i strachu przed zaangażowaniem. Jest także autorką wielu bestsellerowych poradników psychologicznych (w Polsce wydane nakładem wydawnictwa Otwarte). Jej książki sprzedały się do tej pory w nakładzie ponad 2 milionów egzemplarzy. “Das Kind in dir muss Heimat finden” (“Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”) konsekwentnie od 2016 roku pojawia się na najwyższym miejscu listy bestsellerów tygodnika Spiegel. Książka została przetłumaczona na 26 języków.

Droga Stefanie Stahl do psychologii

Autorka przyszła na świat 27 grudnia 1963 roku w Hamburgu. Swoje dzieciństwo pamięta jako kolorowe i niekonwencjonalne. Wspomina, że nawet ich seter irlandzki o imieniu Jagger (siostra autorki była fanką Micka Jaggera) przesiadywał razem z nimi na kanapie jak człowiek (zad na sofie, przednie łapy na podłodze). Ojciec, Walter Stahl był prawnikiem i dyrektorem zarządzającym Atlantik Brücke, międzynarodową organizacją promującą współpracę pomiędzy Niemcami, Europą oraz USA. Jego funkcja łączyła się z koniecznością utrzymywania dobrych stosunków towarzyskich z ważnymi ludźmi. W domu autorki często zatem odbywały się huczne imprezy, na których bywały również wybitne i znane osobistości - wśród nich były kanclerz federalny Helmut Schmidt oraz były sekretarz stanu USA Henry Kissinger. Autorka z rozbawieniem wspomina, że jej główną rolą na owych przyjęciach było rozdawanie gościom papierosów. To jednak tam, przyszła pani psycholog, miała okazję obserwować wiele różnych typów osobowości - fascynowało ją to, jak ludzie prezentują się, komunikują, zachowują w obliczu różnych typów sytuacji.

Mama Stefanie Stahl, Mona, była lekarzem medycyny naturalnej. Prowadziła także psychoterapię. To właśnie ona zaszczepiła w kobiecie miłość do psychologii. Zasubskrybowała “Psychologie heute”, którą młoda dziewczyna namiętnie czytywała. Wbrew jednak pozorom, wybór studiów psychologicznych nie był dla autorki tym pierwszym. Po ukończeniu liceum Alberta Schweitzera (1983), Stahl rozpoczęła studia prawnicze w Hamburgu. Szybko jednak znudziła się i przeniosła na studia psychologiczne w Trewirze, które pomyślnie ukończyła (1984-1990). Znajomy powiedział jej wówczas: “Nie ma znaczenia, co zrobisz, ale że coś skończysz”. Te słowa zostały z nią do dziś i pomagają zarówno jej, jak i jej pacjentom. Po studiach pozostało jej, jak twierdzi, wiele zabawnych wspomnień, ale przede wszystkim grono lojalnych przyjaciół.

Swoją praktykę psychoterapeutyczną Stefanie Stahl założyła i prowadzi w Trewirze gdyż, jak twierdzi, nigdy nie przyzwyczaiła się do ekscytującego życia w Hamburgu. Dużo podróżuje prowadząc seminaria w krajach niemieckojęzycznych (Hamburg, Berlin, Zurych, Wiedeń itd.), ale najszczęśliwsza jest mogąc wracać do życia w małym miasteczku. Zapytana, dlaczego właśnie psychoterapia, odpowiada, że to jej powołanie i nie wyobraża sobie robić czegokolwiek innego.

Oprócz pracy psychoterapeutki, pisarka przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako biegły psycholog w sądach rodzinnych. By jednak móc poświęcić się pisaniu, zrezygnowała z tej funkcji w 2014 roku. Wyniosła stamtąd przekonanie, że zawsze należy wysłuchać dwóch stron.

Autorka regularnie nagrywa podcasty “So bin ich eben! Der Psychologie Podcast für Normalgestörte” oraz “Stahl, aber herzlich – der Psychotherapiepodcast”, wydaje pismo „Brigitte Leben. Das Coaching-Magazin mit Stefanie Stahl”, projektuje sesje coachingowe oraz testy psychologiczne dla swoich czytelników, prowadzi bloga. Od 2019 roku organizuje imprezy kojarzone, na które bilety znikają w błyskawicznym tempie. Wykorzystuje na nich zmodyfikowany wskaźnik typu Myersa-Briggsa oraz teorię wewnętrznego dziecka.

W czasie wolnym gra na pianinie, chodzi na piesze wycieczki, podróżuje. Uwielbia przygody! Mieszka ze swoim mężem Holgerem, który jest informatykiem i wspiera ją we wszystkim co dotyczy zagadnień technicznych i informatycznych.

Najważniejsze książki Stefanie Stahl

Terapeutka zaczęła pisać w 2003 roku. Pierwszą książkę “So bin ich eben”, wydaną w 2005 roku, napisała wspólnie z przyjaciółką Melanie Alt. Powróciła do niej i wprowadziła poprawki w 2016 roku. Gdy w pracy zawodowej spotkała się z tematem lęku przed przywiązaniem i znalazła na ten temat tylko kilka specjalistycznych publikacji, napisała “Jein! Bindungsängste erkennen und bewältigen”. Później całkowicie poświęciła się pracy nad głównym tematem swoich zainteresowań, poczuciem własnej wartości i napisała “Leben kann auch einfach sein!”(2011). Żadna z powyższych publikacji nie ukazała się dotychczas? w języku polskim.

W listopadzie 2015 roku Stahl opublikowała książkę “Das Kind in dir muss Heimat finden” (“Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”), która już końcem 2016 roku wylądowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów tygodnika Spiegel w dziale poradników. Była tam także w 2017, 2018 i 2019 roku. Kolejna książka autorki “Jeder ist Beziehungsfähig. Der goldene Weg zwischen Freiheit und Nähe” (“Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem”) również znalazła się na liście bestsellerów Spiegla.

Stahl w swoich publikacjach łączy nauki psychologiczne z własnym innowacyjnym podejściem. Czerpie ze specjalistycznej literatury oraz inspiruje się rozmową ze swoimi pacjentami. Pisanie jest dla niej czynnością wymagającą, bardziej niż proces pisania lubi efekt. Wciąż jednak istnieją tematy, o których mogłaby czytać i pisać na okrągło. Kolejna książka Stahl, jak zapowiada, ma dotyczyć percepcji - sposobu w jaki odbieramy rzeczywistość.

Polskie wydania publikacji Stefanie Stahl

W Polsce ukazały się cztery poradniki Stefanie Stahl, wszystkie nakładem wydawnictwa Otwartego. Jako pierwsza pojawiła się publikacja “Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” (2019), w której autorka zachęca czytelników do odkrycia i przytulenia swojego wewnętrznego dziecka, a tak właściwie dzieci - Dziecka Cienia i Dziecka Słońca. Grunt by nauczyć się ich słuchać i doprowadzić między nimi do kompromisu. To pomoże znaleźć wewnętrzną równowagę i zacząć żyć szczęśliwie.

Rok później na polskim rynku pojawiła się książka “Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem.”(Jeder ist Beziehungsfähig. Der goldene Weg zwischen Freiheit und Nähe). To poradnik, który uświadamia, ile dobrego w relacji może zmienić nastawienie partnerów. Pozwala również zrozumieć jak ukształtowana w dzieciństwie emocjonalność i wrażliwość wpływa na nasze uczucia i emocje.

Również w 2020 roku wydawnictwo Otwarte wydało “Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku” (So stärken Sie Ihr Selbstwertgefühl. Damit das Leben einfach wird). Poradnik koncentruje się na zagadnieniu podnoszenia poczucia własnej wartości. Autorka stawia tezę, że ludzie optymistycznie nastawieni do świata cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Najnowszymi, wydanymi w 2021 roku publikacjami Stefanie Stahl są “Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi” (Jein! Bindungsängste erkennen und bewältigen) i „Jak się dogadywać mimo różnic” (So bin ich eben! Erkenne dich selbst und andere). W pierwszej z nich, czerpiąc z doświadczeń swoich pacjentów, podpowiada jak zbudować trwałą, szczęśliwą relację. W drugiej przygląda się mechanizmom wpływającym na myślenie, odczuwanie i zachowanie danego człowieka. Pomaga czytelnikom zrozumieć, dlaczego kontakt z jedną osobą jest bardzo prosty, a z inną trudno nawiązać nić porozumienia.

Jeśli interesują cię poradniki zajmujące się tematem samooceny i budowania związków, książki, ebooki oraz audiobooki autorstwa Stefanie Stahl znajdziesz w księgarni internetowej Woblink.

Źródło zdjęcia: materiały wydawcy

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).