Stephen Hawking Religia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Stephen Hawking Religia - książki, ebooki i audiobooki

Stephen Hawking urodził się w 1942 roku. To brytyjski fizyk teoretyczny i matematyczny, specjalista w dziedzinie astrofizyki i kosmologii, publicysta, autor bestsellerowych książek popularnonaukowych. Hawking określany jest mianem jednego z najwybitniejszych fizyków teoretycznych wszechczasów. W trakcie swojej kariery naukowej zajmował się m.in. zgłębianiem tajemnic czarnych dziur, fizyki kwantowej, teorii strun, supergrawitacji, fal grawitacyjnych, macierzy gęstości wszechświata. Hawking był jednym z najczęściej cytowanych i nagradzanych badaczy na świecie. Otrzymał dziesiątki tytułów, medali i wyróżnień, w tym cztery honorowe doktoraty – Uniwersytetu w Oxfordzie, Cambridge, Nowym Jorku i Notre Dame. Za swoje sukcesy otrzymał również Medal Wolności oraz Order Imperium Brytyjskiego. Hawking jest autorem książek, które przez wiele tygodni utrzymywały się na listach bestsellerów New York Timesa oraz innych prestiżowych magazynów. Wśród nich warto wyróżnić takie tytuły jak „Krótka historia czasu”, „Czarne dziury”, „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”. Jest również autorem serii książek dla dzieci napisanych wspólnie z córką – Lucy Hawking. Seria „George i kosmos” składa się z pięciu tomów: „George i tajny klucz do wszechświata”, „George i poszukiwanie kosmicznego skarbu”, „George i Wielki Wybuch”, „George i niezniszczalny kod”, „George i błękitny księżyc”. Ponadto z córką napisał „Przewodnik po wszechświecie”.

Stephen Hawking bardzo chciał przyczynić się do popularyzacji wiedzy o fizyce i wszechświecie. Był przekonany, że może tego dokonać, pisząc książki, które będą dostosowane do zasobu słownictwa przeciętnego czytelnika, niekoniecznie związanego ze specjalistyczną nauką. Hawking napisał kilkanaście książek popularnonaukowych, które sprzedały się na świecie w wielomilionowych nakładach i były tłumaczone na kilkadziesiąt języków. Najpopularniejsza z nich – „Krótka historia czasu” – ukazała się w 1988 roku. Była to pierwsza popularnonaukowa książka Brytyjczyka, na dodatek wydana własnym sumptem. Nikt nie spodziewał się, że „Krótka historia czasu” w błyskawicznym tempie stanie się światowym bestsellerem.

Krótka historia czasu - światowy bestseller Hawkingsa

„Krótka historia czasu” miała przybliżać czytelnikom dokonania współczesnej nauki i najświeższych osiągnięć z dziedziny fizyki, astronomii i kosmologii. Hawking szuka odpowiedzi na pytania dotyczące początku i końca Wszechświata. W kolejnych rozdziałach autor dywaguje na temat natury czasu oraz istnienia Boga.

Na fali popularności „Krótkiej historii czasu” Hawking zaczął pisać i wydawać kolejne książki popularnonaukowe. W 1993 roku ukazała się kolejna książka, która zyskała status światowego bestsellera. „Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce” to zbiór artykułów, esejów, wykładów i notek biograficznych. Pojawiają się tu tematy czarnych dziur, fizyki kwantowej, opowieść o Albercie Einsteinie, a także esej o postawie społecznej wobec nauki.

W 2001 roku ukazała się książka „Wszechświat w skorupce orzecha” – kontynuacja „Krótkiej historii czasu”. Hawking rozwija w niej tematy poruszone w swojej pierwszej bestsellerowej pozycji. Na dodatek, fizyk komentuje i opowiada o tym, jak zmieniła się nauka od końca lat 80. XX wieku i co udało mu się odkryć i zbadać przez przeszło dekadę od wydania „Krótkiej historii czasu”.

W 2007 roku ukazała się książka „George i klucz do wszechświata”, którą Hawking napisał wspólnie ze swoją córką Lucy Hawking. Książka rozpoczyna pięciotomowy cykl przeznaczony dla najmłodszych czytelników, w którym autorzy wyjaśniają, czym jest wszechświat. Dzięki superinteligentnemu komputerowi bohaterowie książki mogą zgłębiać tajemnice wszechświata i przeżywać fantastyczne przygody.

Od 22 roku życia Hawking chorował na stwardnienie zanikowe boczne. Choroba doprowadziła do całkowitego paraliżu badacza. Gdy Hawking był nastolatkiem, aktywnie uprawiał sport – jeździł konno oraz należał do zespołu wioślarskiego. Po tym, jak przeniósł się na uniwersytet w Cambridge, zaczęły pojawiać się u niego pierwsze symptomy choroby. Choć lekarze dawali mu szansę na przeżycie zaledwie trzech lat, Hawking dożył 76 lat – zmarł w 2018 roku. Przez większość życia poruszał się na specjalnie zaprojektowanym wózku. Ponieważ fizyk miał sparaliżowany aparat mowy, porozumiewał się z ludźmi za pomocą specjalnego syntezatora mowy.

Choć choroba bardzo doświadczyła Hawkinga, badacz często powtarzał, że jest szczęśliwym człowiekiem. Autor „Krótkiej historii czasu” słynął z dużego dystansu do siebie. Świadczą o tym jego gościnne występu w skeczach brytyjskiej grupy Monty Python, udział w jednym z epizodów serialu „Big Bang Theory” oraz krótkie role w serialach „Star Trek” i „The Simpsons”.

Życie Hawkinga było na tyle fascynujące, że James Marsh postanowił stworzyć film poświęcony brytyjskiemu fizykowi. W 2015 roku do kin trafił film pt. „Teoria wszystkiego”, w którym przedstawiony został życiorys Hawkinga, począwszy od wystąpienia u badacza pierwszych symptomów choroby. Następnie widzowie mogą śledzić historię jego małżeństwa, odkryć naukowych oraz postępującą chorobę, coraz większy paraliż, a także rozpad jego związku. W rolę głównego bohatera wcielił się Eddie Redmayne, za którą otrzymał Oscara w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska. Ponadto film nominowany był w czterech innych kategoriach.

Książki Stephena Hawkinga na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Stephena Hawkinga we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa). Ponadto znajdziecie całą serię książek dla dzieci, które Hawking napisał wspólnie ze swoją córką Lucy Hawking.

Co znajdziesz w kategorii: Religia

Najlepsze książki religijne zawierają w sobie uniwersalne zasady, wskazówki i mądrości, z których skorzystać może każdy, bez względu na indywidualne przekonania. To także bogate źródło wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych historią religii świata, w tym historią kościoła katolickiego, prawosławnego lub protestanckiego. Literatura religijna obejmuje zarówno teksty źródłowe, takie jak Pismo Święte (także w popularnym wydaniu Biblii Tysiąclecia) czy Koran, jak i dzieła poruszające tematykę dogmatów religijnych, życia po śmierci czy opisujące przeżycia mistyczne. Bogata oferta książek religijnych dostępnych na Woblink zawiera pozycje pomagające zgłębiać istotę duchowości, zapoznać się z filozofią religii czy etyką religijną. Czytelnicy znajdą tu także biografie religijne, w tym książki o Janie Pawle II, jak również najważniejsze książki księdza Jana Twardowskiego, Piotra Pawlukiewicza, Adama Bonieckiego, Józefa Tischnera lub Jana Kaczkowskiego.

Najlepsze książki o religiach świata

Bez względu na to, czy identyfikujemy się z jakimś wyznaniem czy nie, warto poznawać inne kultury i ich wierzenia. Wiara bowiem od zarania dziejów była jednym z czynników mających wpływ na tworzenie i spajanie społeczeństw. Książki o religiach świata to nie tylko nieocenione skarbnice wiedzy o wierzeniach, ale także historii i tradycjach. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie zarówno książki o chrześcijaństwie (na przykład "Wprowadzenie do chrześcijaństwa" oraz "Co to jest chrześcijaństwo?" papieża Benedykta XVI), jak i książki o buddyzmie (takie jak "Buddyzm dla początkujących. Jasne odpowiedzi na główne pytania dotyczące buddyjskich nauk" Noaha Rashety), książki o judaizmie (polecamy "Mistycyzm żydowski i jego główne kierunki" Scholema Gershoma) czy książki o islamie (sięgnijcie po "Światy islamu" Marka Jana Chodakiewicza).

Książką o tematyce buddyjskiej jest także ważna pozycja Sogjala Rinpocze, buddyjskiego mistrza medytacji i znanego na całym świecie nauczyciela, "Tybetańska Księga Życia i Umierania". To arcydzieło duchowości uważane jest za jedną z najbardziej kompletnych interpretacji nauk buddyzmu tybetańskiego, jakie kiedykolwiek powstały. Warto przeczytać jak najwięcej książek poruszających różne zagadnienia religijne, by zrozumieć doktryny i zasady rządzące wierzeniami, a dzięki temu poznać zwyczaje i sposoby myślenia innych osób.

Książki religijne dla dzieci

Dobra książka o religii przybliża swoim odbiorcom skomplikowane zagadnienia religijne w możliwie najbardziej przystępny sposób. Taki cel mają m.in. książki religijne dla dzieci, wśród których znajdziecie na przykład Stary i Nowy Testament przygotowany w formie komiksu lub bogato ilustrowanej, uproszczonej wersji dla najmłodszych. Polecamy także biografie religijne dla dzieci, takie jak "Święci uśmiechnięci. Święty Jan Paweł II", pięknie ilustrowaną biografię papieża Polaka Elizy Piotrowskiej. Zachęcamy także do zapoznania się z dziecięcą literaturę opowiadającą o różnych zwyczajach, w tym "Święta na świecie" Sofie Marii Brand, które pozwolą dzieciom poznać tradycje związane z czasem Bożego Narodzenia. Najlepsze książki religijne dla dzieci nie uciekają także od trudnych pytań. "Bozie, czyli jak wygląda Bóg" Karoliny Oponowicz to fantastyczny przewodnik po sześciu wyznaniach: katolicyzmie, judaizmie, protestantyzmie, prawosławiu, islamie i buddyzmie. Z kolei "Boga przecież nie ma" Patrika Lindenforsa to świetny punkt wyjścia do ważnych rozmów z najmłodszymi. Czym jest wiara? Czy każdy wierzy w boga? Czy każdy bóg opisany jest tak samo? Pomoc w odpowiadaniu na te niezwykle ważne pytania przynoszą polecane książki religijne dla dzieci, które znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki.

Biografie religijne

Literatura religijna to także liczne tytuły zajmujące się poszczególnymi postaciami ważnymi dla różnych wyznań. Znajdziecie tutaj wiele biografii chrześcijańskich papieży - na przykład "Benedykt XVI. Wielki papież czasu kryzysu" Roberto Regoli czy "Życie. Moja historia w Historii" papieża Franciszka. To także liczne książki o Janie Pawle II - "Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników" Włodzimierza Rędziocha, "Dotknąć świętości. Świadectwo o Janie Pawle II" Arturo Mari i Roberta Skrzypczaka czy "Nazywam się Jan Paweł II" Jana W. Góry. Biografie religijne to także liczne opowieści o świętych chrześcijańskich, szczególnie współczesnych. Ich postaci przybliżają takie dzieła jak "Cuda świętego Maksymiliana Marii Kolbego" Katarzyny Pytlarz, "Ojciec Pio. Święty, który walczył z diabłem" Andrei Tornielli lub "Siostra Faustyna. Biografia świętej" Ewy K. Czaczkowskiej. O tej ostatniej świętej polecamy także książkę dla dzieci tej samej autorki, Ewy W. Czaczkowskiej, zatytułowaną "Święta Faustyna i miłosierdzie Boże". Sięgnijcie po książki o religii dostępne w księgarni internetowej Woblink w wygodnej formie ebooków (epub, mobi, pdf), audiobooków lub książek papierowych!