Św. Augustyn Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Św. Augustyn Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Święty Augustyn z Hippony to filozof, teolog, święty Kościoła katolickiego i Cerkwii Prawosławnej, a także jeden z ojców i doktorów Kościoła. `Przez protestantów często uważany jest za ich duchowego przodka - pisma Augustyna miały bowiem duży wpływ na Lutra i Kalwina. Szczególnym uznaniem i popularnością cieszą się od wieków jego "Wyznania", klasyka literatury teologicznej i duchowej, która zawiera wiele wątków autobiograficznych. Na Woblink znajdziecie ją także jako audiobook. W młodości Augustyn zajmował się głównie filozofią, gdy więc w późniejszym wieku skupił się wyłącznie na teologii, jego rozmyślania podporządkowane były wciąż metodologii filozoficznej, służąc mu do wyjaśniania prawd objawionych. Obok "Wyznań" ważnym dziełem świętego Augustyna jest także "Państwo Boże", w którym polemizował ze światem pogańskim.

Biografia i filozofia

Aureliusz Augustyn urodził się w roku 354 w Tegaście (obecnie Suk Ahras w Algierii) z ojca Patrycjusza (poganina) oraz matki Moniki (chrześcijanki). Po ukończeniu szkół i zebraniu odpowiednich funduszy młody Augustyn został wysłany przez swoich rodziców do Kartaginy, by tam uczyć się retoryki. To właśnie w tym mieście poznał kobietę o nieznanym imieniu, z którą związany był przez kolejne kilkanaście lat. Ojciec Augustyna zmarł w 371 roku, a dwa lata później na świat przyszedł syn przyszłego świętego, Adeodat. W 374 r., zafascynowany dialogiem filozoficznym Cycerona "Hortensjusz", Augustyn założył własną szkołę retoryczną w Tagaście, powrócił jednak do Kartaginy dwa lata później, poruszony śmiercią bliskiego przyjaciela. Tam nauczał retoryki i przyłączył się do manichejczyków - w związku z tą decyzją wszedł w spór z matką, która zakazała mu wstępu do domu. Święty Augustyn spędził z manichejczykami prawie dziewięć lat - pod ich wpływem zaczął pisać pierwsze dzieła filozoficzne, w których próbował połączyć filozofię grecką i doktrynę tego ruchu religijnego. 383 rok przyniósł ważne spotkanie z biskupem manichejskim Faustusem. Pod wpływem rozmów z nim na temat przyczyn istnienia zła w świecie filozof poczuł głębokie rozczarowanie doktryną związaną z uczniami Maniego i przestał być słuchaczem tego ruchu. Wciąż był skłócony z matką, zdecydował się więc opuścić Tagast i wyjechać do Rzymu, by tam założyć kolejną szkołę retoryczną. Po przybyciu do stolicy Italii zapadł jednak na ciężką chorobę - poszukując pomocy natknął się na neoplatonizm, a za jego pośrednictwem lepiej poznał i zbliżył się do chrześcijaństwa. Po jakimś czasie do Rzymu przybyła także Monika, by napominać syna i wyrzucać mu niechrześcijański tryb życia. Matka pragnęła dla Augustyna stabilizacji zarówno zawodowej, jak i rodzinnej. Presja przyjaciół sprawiła, że filozof rozstał się z matką swojego syna, przejmując nad nim opiekę. Zaczął rozczytywać się w filozofii platońskiej i neoplatońskiej, a pod wpływem tych dzieł sięgnął także do studiów nad Pismem Świętym (przede wszystkim listami świętego Pawła).

Od grzesznika do doktora kościoła

Augustyn został katechumenem biskupa Ambrożego w Mediolanie - przygotowywał się do chrztu w podalpejskiej wsi Cassiciacum. Doświadczył tam także wstrząsającego przeżycia duchowego, które okazało się być decydujące dla jego późniejszego życia. W ogrodzie usłyszał bowiem głos jakby dziecka, który powtarzał: "weź to i czytaj!". Otwarł Biblię i trafił na fragment listu do Rzymian świętego Pawła o zaniechaniu rozpusty i "przyobleczeniu się w Chrystusa". Pod wpływem tego wydarzenia filozof nawrócił się całkowicie i postanowił zostać celibatariuszem. Na początku 387 roku Augustyn wrócił do Mediolanu i wraz z synem oraz przyjacielem Alpiuszem przyjął chrzest z rąk biskupa Ambrożego. Wraz z rodziną postanowił wrócić do ojczystej Afryki, gdy jednak dotarli do portowej Ostii, Monika ciężko zachorowała, a wkrótce potem zmarła. Grupa zrezygnowała z planów dalszej podróży i powróciła do Rzymu - do Kartaginy i dalej do Tagasty dotarli dopiero jesienią 388 roku. To tam wraz z przyjaciółmi Augustyn założył pierwszą wspólnotę augustiańską. W 391 roku, po śmierci syna, filozof przybył do Hippony, gdzie został wyświęcony na kapłana i założył drugą wspólnotę. Kiedy w 396 roku umarł biskup Hippony, Augustyn został obrany jego następcą. Jako biskup mniej więcej w latach 397-400 napisał słynne "Wyznania". W 410 roku Wizygoci pod wodzą Alaryka wkroczyli do Rzymu - trzy lata później wydarzenie to znalazło swój oddźwięk w "Państwie Bożym" Augustyna. W trakcie swojej biskupiej posługi święty podejmował liczne polemiki i dyskusje z ówczesnymi duchownymi i filozofami. Po wielu latach walk w 430 roku podjęli wielomiesięczne oblężenie Hippony - 28 sierpnia tego samego roku Augustyn z Hippony zmarł po długiej chorobie. Choć miasto zostało zdobyte, biblioteka Augustyna ocalała. Zachowało się także ciało świętego - jego relikwie zostały zabrane przez uciekających z Afryki do Sardynii biskupów. Wpadły w ręce muzułmanów, zostały jednak wykupione przez króla Longobardów Flawiusza Liutprada i od 724 roku znajdują się w Pawii we Włoszech.

Filozofia św. Augustyna

Nauczanie Augustyna przeszło ewolucję od czasu młodości świętego, w której zajmował się głównie filozofią, do dojrzałości i starości, kiedy to całkowicie skupiał się na teologii. Z pomocą znanych mu dobrze filozoficznych metod objaśniał naukowo prawdy objawione. W teologii Augustyna wyróżnić można trzy główne etapy: okres polemik z manichejczykami (388-401), czas pracy nad zażegnaniem starej schizmy donastów w Afryce Północnej (400-411) oraz okres polemiki z pelagianami (412-430). Przez czterdzieści lat swojego płodnego twórczo życia Augustyn z Hippony pisał także traktaty i listy, w których poruszał tematy teologiczne. Jego homilie i katechezy cieszyły się dużym uznaniem - część z nich została spisana, znajdziecie je na Woblink między innymi w książce "Kazania do Ewangelii wg św. Mateusza". W swoich pismach święty z Hippony poruszał także często kwestie dogmatyczne i moralne. O jego życiu możecie przeczytać w ebooku Louisa de Wohla "Niespokojny duch" (epub, mobi, pdf) - najlepiej jednak święty Augustyn opowie o sobie sam, sięgnijcie więc po jego "Wyznania"!

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.