Majówkowy Maraton Czytelniczy

Św. Augustyn Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Św. Augustyn Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Święty Augustyn z Hippony to filozof, teolog, święty Kościoła katolickiego i Cerkwii Prawosławnej, a także jeden z ojców i doktorów Kościoła. `Przez protestantów często uważany jest za ich duchowego przodka - pisma Augustyna miały bowiem duży wpływ na Lutra i Kalwina. Szczególnym uznaniem i popularnością cieszą się od wieków jego "Wyznania", klasyka literatury teologicznej i duchowej, która zawiera wiele wątków autobiograficznych. Na Woblink znajdziecie ją także jako audiobook. W młodości Augustyn zajmował się głównie filozofią, gdy więc w późniejszym wieku skupił się wyłącznie na teologii, jego rozmyślania podporządkowane były wciąż metodologii filozoficznej, służąc mu do wyjaśniania prawd objawionych. Obok "Wyznań" ważnym dziełem świętego Augustyna jest także "Państwo Boże", w którym polemizował ze światem pogańskim.

Biografia i filozofia

Aureliusz Augustyn urodził się w roku 354 w Tegaście (obecnie Suk Ahras w Algierii) z ojca Patrycjusza (poganina) oraz matki Moniki (chrześcijanki). Po ukończeniu szkół i zebraniu odpowiednich funduszy młody Augustyn został wysłany przez swoich rodziców do Kartaginy, by tam uczyć się retoryki. To właśnie w tym mieście poznał kobietę o nieznanym imieniu, z którą związany był przez kolejne kilkanaście lat. Ojciec Augustyna zmarł w 371 roku, a dwa lata później na świat przyszedł syn przyszłego świętego, Adeodat. W 374 r., zafascynowany dialogiem filozoficznym Cycerona "Hortensjusz", Augustyn założył własną szkołę retoryczną w Tagaście, powrócił jednak do Kartaginy dwa lata później, poruszony śmiercią bliskiego przyjaciela. Tam nauczał retoryki i przyłączył się do manichejczyków - w związku z tą decyzją wszedł w spór z matką, która zakazała mu wstępu do domu. Święty Augustyn spędził z manichejczykami prawie dziewięć lat - pod ich wpływem zaczął pisać pierwsze dzieła filozoficzne, w których próbował połączyć filozofię grecką i doktrynę tego ruchu religijnego. 383 rok przyniósł ważne spotkanie z biskupem manichejskim Faustusem. Pod wpływem rozmów z nim na temat przyczyn istnienia zła w świecie filozof poczuł głębokie rozczarowanie doktryną związaną z uczniami Maniego i przestał być słuchaczem tego ruchu. Wciąż był skłócony z matką, zdecydował się więc opuścić Tagast i wyjechać do Rzymu, by tam założyć kolejną szkołę retoryczną. Po przybyciu do stolicy Italii zapadł jednak na ciężką chorobę - poszukując pomocy natknął się na neoplatonizm, a za jego pośrednictwem lepiej poznał i zbliżył się do chrześcijaństwa. Po jakimś czasie do Rzymu przybyła także Monika, by napominać syna i wyrzucać mu niechrześcijański tryb życia. Matka pragnęła dla Augustyna stabilizacji zarówno zawodowej, jak i rodzinnej. Presja przyjaciół sprawiła, że filozof rozstał się z matką swojego syna, przejmując nad nim opiekę. Zaczął rozczytywać się w filozofii platońskiej i neoplatońskiej, a pod wpływem tych dzieł sięgnął także do studiów nad Pismem Świętym (przede wszystkim listami świętego Pawła).

Od grzesznika do doktora kościoła

Augustyn został katechumenem biskupa Ambrożego w Mediolanie - przygotowywał się do chrztu w podalpejskiej wsi Cassiciacum. Doświadczył tam także wstrząsającego przeżycia duchowego, które okazało się być decydujące dla jego późniejszego życia. W ogrodzie usłyszał bowiem głos jakby dziecka, który powtarzał: "weź to i czytaj!". Otwarł Biblię i trafił na fragment listu do Rzymian świętego Pawła o zaniechaniu rozpusty i "przyobleczeniu się w Chrystusa". Pod wpływem tego wydarzenia filozof nawrócił się całkowicie i postanowił zostać celibatariuszem. Na początku 387 roku Augustyn wrócił do Mediolanu i wraz z synem oraz przyjacielem Alpiuszem przyjął chrzest z rąk biskupa Ambrożego. Wraz z rodziną postanowił wrócić do ojczystej Afryki, gdy jednak dotarli do portowej Ostii, Monika ciężko zachorowała, a wkrótce potem zmarła. Grupa zrezygnowała z planów dalszej podróży i powróciła do Rzymu - do Kartaginy i dalej do Tagasty dotarli dopiero jesienią 388 roku. To tam wraz z przyjaciółmi Augustyn założył pierwszą wspólnotę augustiańską. W 391 roku, po śmierci syna, filozof przybył do Hippony, gdzie został wyświęcony na kapłana i założył drugą wspólnotę. Kiedy w 396 roku umarł biskup Hippony, Augustyn został obrany jego następcą. Jako biskup mniej więcej w latach 397-400 napisał słynne "Wyznania". W 410 roku Wizygoci pod wodzą Alaryka wkroczyli do Rzymu - trzy lata później wydarzenie to znalazło swój oddźwięk w "Państwie Bożym" Augustyna. W trakcie swojej biskupiej posługi święty podejmował liczne polemiki i dyskusje z ówczesnymi duchownymi i filozofami. Po wielu latach walk w 430 roku podjęli wielomiesięczne oblężenie Hippony - 28 sierpnia tego samego roku Augustyn z Hippony zmarł po długiej chorobie. Choć miasto zostało zdobyte, biblioteka Augustyna ocalała. Zachowało się także ciało świętego - jego relikwie zostały zabrane przez uciekających z Afryki do Sardynii biskupów. Wpadły w ręce muzułmanów, zostały jednak wykupione przez króla Longobardów Flawiusza Liutprada i od 724 roku znajdują się w Pawii we Włoszech.

Filozofia św. Augustyna

Nauczanie Augustyna przeszło ewolucję od czasu młodości świętego, w której zajmował się głównie filozofią, do dojrzałości i starości, kiedy to całkowicie skupiał się na teologii. Z pomocą znanych mu dobrze filozoficznych metod objaśniał naukowo prawdy objawione. W teologii Augustyna wyróżnić można trzy główne etapy: okres polemik z manichejczykami (388-401), czas pracy nad zażegnaniem starej schizmy donastów w Afryce Północnej (400-411) oraz okres polemiki z pelagianami (412-430). Przez czterdzieści lat swojego płodnego twórczo życia Augustyn z Hippony pisał także traktaty i listy, w których poruszał tematy teologiczne. Jego homilie i katechezy cieszyły się dużym uznaniem - część z nich została spisana, znajdziecie je na Woblink między innymi w książce "Kazania do Ewangelii wg św. Mateusza". W swoich pismach święty z Hippony poruszał także często kwestie dogmatyczne i moralne. O jego życiu możecie przeczytać w ebooku Louisa de Wohla "Niespokojny duch" (epub, mobi, pdf) - najlepiej jednak święty Augustyn opowie o sobie sam, sięgnijcie więc po jego "Wyznania"!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!