Swietłana Aleksijewicz Kolorowanki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Swietłana Aleksijewicz Kolorowanki - książki, ebooki i audiobooki

Swietłana Aleksijewicz to białoruska dziennikarka, pisarka i reportażystka pisząca w języku rosyjskim. Aleksijewicz jest laureatką wielu nagród literackich, a w 2015 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jest autorką sześciu książek – „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, „Ostatni świadkowie”, „Cynkowi chłopcy”, „Czarnobylska modlitwa”, „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” oraz „Urzeczeni śmiercią”.

Swietłana Aleksijewicz to laureatka wielu, prestiżowych nagród

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury była ukoronowaniem jej kariery. Wcześniej zdobyła kilkadziesiąt prestiżowych rosyjskich i międzynarodowych nagród. Na jej koncie znalazły się między innymi Nagroda im. Nikołaja Ostrowskiego, Nagroda Leninowskiego Komsomołu, Nagroda im. Herdera, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus.

Swietłana Aleksijewicz wyróżnia się swoim charakterystycznym stylem pracy i pisania. W reportażach oddaje głos bohaterom, o których pisze, a jej książki rzadko opatrzone są komentarzami i wtrąceniami odautorskimi. Reportażystka posiada niezwykły dar, dzięki któremu bohaterowie jej książek dzielą się głęboko skrywanymi tajemnicami.

Homo sovieticus w książkach Aleksijewicz

W większości książek pisarka opisuje losy homo sovieticus (człowieka sowieckiego). Termin ten oznacza kogoś, kto urodził się i wychował w systemie sowieckim. Jego życie oparte jest na ideach radzieckiego socjalizmu, zaprogramowane przez propagandę komunistyczną. W każdej ze swoich sześciu książek Aleksijewicz opisuje inną część życia człowieka radzieckiego.

W „Czarnobylskiej modlitwie” przedstawiła skutki katastrofy nuklearnej w Czarnobylu. W książce wypowiadają się ofiary promieniowania i politycznej propagandy Związku Radzieckiego. Znajdują się w niej relacje tzw. likwidatorów, żołnierzy, którzy brali udział w usuwaniu skutków na miejscu katastrofy, w tym promieniotwórczych szczątków reaktorów. Autorka oddała głos również pielęgniarkom, które zajmowały się poparzonymi ofiarami, oraz mieszkańcom terenów zagrożonych skażeniem, zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania.

„Cynkowi chłopcy” to relacja z wojny w Afganistanie, w której udział brali radzieccy żołnierze, często bardzo młodzi chłopcy nieprzygotowani do wojny. Reportaż ukazał się w pełnym wydaniu dopiero w 2004 roku, wcześniej był bowiem cenzurowany. Wizyta na linii frontu w Afganistanie wywarła ogromny wpływ na Aleksijewicz. Bliskość śmierci i widok zmasakrowanych zwłok odcisnął piętno na reportażystce. „Cynkowi chłopcy” to książka dla czytelników o mocnych nerwach.

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” to portret kobiet, które postanowiły zaciągnąć się do radzieckiej armii i wziąć udział w II wojnie światowej, nazywanej w Związku Radzieckim Wielką Wojną Ojczyźnianą. Wiele kobiet trafiło bezpośrednio na front, miały ambicje uczestniczyć w walce, a nie pełnić funkcje sanitariuszek, stenotypistek i łączniczek. To opowieść o kobietach, które zaciągnęły się do służby w lotnictwie czy do pracy jako saperki. Inspiracją do napisania tej książki były opowieści zasłyszane przez Swietłanę Aleksijewicz od kobiet w jej rodzinnej wiosce.

Cykl o człowieku radzieckim zamyka najdłuższy, przeszło 500-stronicowy reportaż pt. „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Noblistka opisuje w nim okres upadku komunizmu, rozpadu Związku Radzieckiego i nastania ery kapitalizmu. Motywem przewodnim książki jest próba odnalezienia się człowieka radzieckiego w nowej, kapitalistycznej rzeczywistości. Aleksijewicz zwraca uwagę na absurdy, dramaty i problemy związane z upadkiem socjalistycznego imperium.

Co znajdziesz w kategorii: Kolorowanki

Kolorowanki dla dzieci to coś, co każdy zna, natomiast kolorowanki dla dorosłych to zjawisko, które pojawiło się w Polsce niedawno i od razu podbiło serca wielu osób. Kolorowanki te mają na celu odstresować zabieganego pracownika, sprawić, by się zrelaksował i oczyścił umysł. Według wielu psychologów kolorowanki dla dorosłych pomagają się uspokoić i skoncentrować, zmniejszają napięcie, poprawiają nasz nastrój i samoocenę, a także wspomagają kreatywność. Do tej niezwykle ciekawej formy terapii potrzebna jest tylko kolorowanka i coś do malowania – kredki, cienkopisy, flamastry. Zbiory kolorowanek najczęściej koncentrują się wokół wybranego tematu przewodniego, jak rośliny, zwierzęta, mandale. Kolorowanki są na ogół pełne zawijasów, geometrycznych kształtów, ornamentów czy szlaczków, które układają się w pewien wzór. Niektóre książeczki oferują wyłącznie gotowe rysunki, które należy wypełnić kolorem, samodzielnie dobierając barwy i odcienie, inne dają trochę więcej możliwości, np. miejsce na własne rysunki i teksty czy konkretne polecenia. Również formaty takich książek są różnorodne – od dużych, plakatowych formatów, aż do małych, kieszonkowych wydań, które z łatwością można zabrać ze sobą w podróż. W kategorii „Kolorowanki” w księgarni internetowej Woblink.com znaleźć możemy oczywiście pozycje dla dzieci: kolorowanki, kolorowanki z naklejkami, wyklejanki, łamigłówki, a wiele z nich z bohaterami ze znanych bajek jak „Kubuś Puchatek”, „Star Wars”, „Gdzie jest Nemo?” czy „Kraina lodu”. Kolorowanki dla dorosłych oferują nam wiele tematów, kolorować można artystyczne grafiki w „Pokonaj stres”, koty w „Milionie kotów” czy widoki w „Polskich krajobrazach”. Tematyka niektórych kolorowanek może nas zadziwić: „Podróż do krainy Szekspira” czy „Magia kolorowania. David Bowie Starman” to dość oryginalne propozycje, w innych znaleźć możemy postaci znane nam z filmów, jak „Świat Tolkiena do kolorowania” czy „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, jeszcze inne oferują nam dodatkowe możliwości, np. w „Tajemnym świecie przyrody” dzięki specjalnej oprawie po skończonej pracy możemy z łatwością wyrwać kartę i oprawić ją lub podarować komuś bliskiemu.