Terry Pratchett Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Terry Pratchett Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Terry Pratchett to brytyjski pisarz fantasy i science fiction. Jest twórcą Świata Dysku – uniwersum, w którym rozgrywa się fabuła przeszło 40 jego książek i opowiadań. Jego powieści zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i rozeszły się w liczbie 50 milionów egzemplarzy na całym świecie, co czyni go jednym z najpopularniejszych brytyjskich pisarzy na świecie.

Świat Dysku - najpopularniejsza seria Terrego Pratchetta

Pratchett debiutował w 1971 roku powieścią „Dywan”. Światową sławę przyniósł mu cykl Świat Dysku. Pierwsza książka serii pt. „Kolor magii” ukazała się w 1983 roku. Pratchett napisał przeszło 40 książek i opowiadań, których akcja rozgrywa się w magicznym Świecie Dysku.

Tytułowy świat ma kształt dysku podtrzymywanego przez cztery słonie, które stoją na skorupie wielkiego żółwia płynącego przez wszechświat. Od samego początku Pratchett przejawiał skłonność do parodiowania tradycyjnej literatury fantasy. Przygody bohaterów jego książek przedstawione są w krzywym zwierciadle – czarodzieje czy magiczne istoty zwykle są nieporadne i przydarzają im się absurdalne sytuacje. Na dodatek Pratchett posługuje się często czarnym humorem, a ofiarami jego żartów często padają gwiazdy, zjawiska popkultury czy politycy.

W skład Świata Dysku wchodzą cykle skupiające się wokół głównych postaci stworzonych przez Pratchetta – cykl o Rincewindzie („Kolor magii”, „Blask fantastyczny”, „Czarodzicielstwo”, „Eryk”, „Ciekawe czasy”, „Ostatni kontynent”, „Ostatni bohater”), cykl o Śmierci („Mort”, „Kosiarz”, „Muzyka duszy”, „Wiedźmikołaj”, „Złodziej czasu”), cykl o Straży Miejskiej („Straż! Straż!”, „Zbrojni”, „Na glinianych nogach”, „Bogowie, honor, Ankh-Morpork”, „Piąty Elefant”, „Prawda”, „Straż nocna”, „Potworny regiment”, „Łups!”, „Niuch”), cykl o Moiście von Lipwigu („Piekło pocztowe”, „Świat finansjery”, „Para w ruch”), cykl o Czarownicach z Lancre („Równoumagicznienie”, „Trzy wiedźmy”, „Wyprawa czarownic”, „Panowie i damy”, „Maskarada”, „Carpe Jugulum”), cykl o Tiffany Obolałej („Wolni Ciut Ludzie”, „Kapelusz pełen nieba”, „Zimistrz”,„W północ się odzieję”, „Pasterska korona”). Książki Pratchetta można czytać według różnych kluczy – seriami, chronologicznie, według daty publikacji albo według chronologii fabularnej.

Poza Światem Dysku

Oprócz powieści, których fabuła rozgrywa się w Świecie Dysku, Pratchett napisał przeszło 20 powieści (niektóre wspólnie z Stephenem Baxterem lub Neilem Gaimanem). Wśród nich znajduje się Trylogia Nomów („Nomów księga wyjścia”, „Nomów księga kopania”, „Nomów księga odlotu”) wydana w Polsce w jednym tomie pt. „Księga Nomów”. Jest to cykl przeznaczony dla młodszych czytelników. Głównymi bohaterami serii są małe istoty, które w wyniku awarii statku kosmicznego ugrzęzły wśród ludzi i za wszelką cenę próbują się stąd wydostać.

Ponadto Pratchett napisał cykl „Opowieści o Johnnym Maxwellu” oraz cykl powieści science fiction o Długiej Ziemi (wspólnie ze Stephenem Baxterem). W 2012 ukazała się pierwsza książka w serii pt. „Długa ziemia”. Jej bohaterowie podróżują po planetach przypominających naszą Ziemię. Im dalej w kosmos, tym planety bardziej różnią się od naszej.

Wpływ na kulturę książek Terrego Pratchetta

Na podstawie książek Pratchetta powstało kilka gier komputerowych, seriali, gier planszowych oraz adaptacji teatralnych. W 2019 roku swoją premierę miał serial „Dobry omen” z Davidem Tennantem i Michaelem Sheenem w rolach głównych. Produkcja powstała w oparciu o książkę o tym samym tytule. Jej fabuła przedstawia wizję końca świata z perspektywy demona, anioła i nastoletniego Antychrysta.

Nagrody i wyróżnienia

W 1994 roku pisarz otrzymał British Book Awards w kategorii The Fantasy and Science Fiction Author of the Year. W 1998 roku został wyróżniony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla kraju w dziedzinie literatury, a dziesięć lat później otrzymał tytuł szlachecki.

Książki Terry’ego Pratchetta w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie na Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).