Terry Pratchett Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Długi kosmos, Ebook | Terry Pratchett, Stephen Baxter

    Lata 2070–2071. Minęło prawie sześćdziesiąt lat od Dnia Przekroczenia, a na Długiej Ziemi rozwija się nowa, postludzka spoleczność Następnych. Dla Joshuy Valienté, dobiegającego siedemdziesiątki, nadszedł czas, by wyruszyć na jeszcze jedną, ostatnią samotną wyprawę do Wysokich Meggerów: po przygodę, która zmienia się w katastrofę. Kiedy staje wobec bezpośredniej groźby śmierci, jedyną nadzieją ocalenia staje się stado trolli. Kiedy jednak Joshua musi się zmierzyć z własn...

Terry Pratchett Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Terry Pratchett to brytyjski pisarz fantasy i science fiction. Jest twórcą Świata Dysku – uniwersum, w którym rozgrywa się fabuła przeszło 40 jego książek i opowiadań. Jego powieści zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i rozeszły się w liczbie 50 milionów egzemplarzy na całym świecie, co czyni go jednym z najpopularniejszych brytyjskich pisarzy na świecie.

Świat Dysku - najpopularniejsza seria Terrego Pratchetta

Pratchett debiutował w 1971 roku powieścią „Dywan”. Światową sławę przyniósł mu cykl Świat Dysku. Pierwsza książka serii pt. „Kolor magii” ukazała się w 1983 roku. Pratchett napisał przeszło 40 książek i opowiadań, których akcja rozgrywa się w magicznym Świecie Dysku.

Tytułowy świat ma kształt dysku podtrzymywanego przez cztery słonie, które stoją na skorupie wielkiego żółwia płynącego przez wszechświat. Od samego początku Pratchett przejawiał skłonność do parodiowania tradycyjnej literatury fantasy. Przygody bohaterów jego książek przedstawione są w krzywym zwierciadle – czarodzieje czy magiczne istoty zwykle są nieporadne i przydarzają im się absurdalne sytuacje. Na dodatek Pratchett posługuje się często czarnym humorem, a ofiarami jego żartów często padają gwiazdy, zjawiska popkultury czy politycy.

W skład Świata Dysku wchodzą cykle skupiające się wokół głównych postaci stworzonych przez Pratchetta – cykl o Rincewindzie („Kolor magii”, „Blask fantastyczny”, „Czarodzicielstwo”, „Eryk”, „Ciekawe czasy”, „Ostatni kontynent”, „Ostatni bohater”), cykl o Śmierci („Mort”, „Kosiarz”, „Muzyka duszy”, „Wiedźmikołaj”, „Złodziej czasu”), cykl o Straży Miejskiej („Straż! Straż!”, „Zbrojni”, „Na glinianych nogach”, „Bogowie, honor, Ankh-Morpork”, „Piąty Elefant”, „Prawda”, „Straż nocna”, „Potworny regiment”, „Łups!”, „Niuch”), cykl o Moiście von Lipwigu („Piekło pocztowe”, „Świat finansjery”, „Para w ruch”), cykl o Czarownicach z Lancre („Równoumagicznienie”, „Trzy wiedźmy”, „Wyprawa czarownic”, „Panowie i damy”, „Maskarada”, „Carpe Jugulum”), cykl o Tiffany Obolałej („Wolni Ciut Ludzie”, „Kapelusz pełen nieba”, „Zimistrz”,„W północ się odzieję”, „Pasterska korona”). Książki Pratchetta można czytać według różnych kluczy – seriami, chronologicznie, według daty publikacji albo według chronologii fabularnej.

Poza Światem Dysku

Oprócz powieści, których fabuła rozgrywa się w Świecie Dysku, Pratchett napisał przeszło 20 powieści (niektóre wspólnie z Stephenem Baxterem lub Neilem Gaimanem). Wśród nich znajduje się Trylogia Nomów („Nomów księga wyjścia”, „Nomów księga kopania”, „Nomów księga odlotu”) wydana w Polsce w jednym tomie pt. „Księga Nomów”. Jest to cykl przeznaczony dla młodszych czytelników. Głównymi bohaterami serii są małe istoty, które w wyniku awarii statku kosmicznego ugrzęzły wśród ludzi i za wszelką cenę próbują się stąd wydostać.

Ponadto Pratchett napisał cykl „Opowieści o Johnnym Maxwellu” oraz cykl powieści science fiction o Długiej Ziemi (wspólnie ze Stephenem Baxterem). W 2012 ukazała się pierwsza książka w serii pt. „Długa ziemia”. Jej bohaterowie podróżują po planetach przypominających naszą Ziemię. Im dalej w kosmos, tym planety bardziej różnią się od naszej.

Wpływ na kulturę książek Terrego Pratchetta

Na podstawie książek Pratchetta powstało kilka gier komputerowych, seriali, gier planszowych oraz adaptacji teatralnych. W 2019 roku swoją premierę miał serial „Dobry omen” z Davidem Tennantem i Michaelem Sheenem w rolach głównych. Produkcja powstała w oparciu o książkę o tym samym tytule. Jej fabuła przedstawia wizję końca świata z perspektywy demona, anioła i nastoletniego Antychrysta.

Nagrody i wyróżnienia

W 1994 roku pisarz otrzymał British Book Awards w kategorii The Fantasy and Science Fiction Author of the Year. W 1998 roku został wyróżniony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla kraju w dziedzinie literatury, a dziesięć lat później otrzymał tytuł szlachecki.

Książki Terry’ego Pratchetta w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie na Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Czytanie powieści historycznych stało się w ostatnim czasie popularne na całym świecie niewątpliwie za sprawą serii powieści o rodzinie Bridgertonów Julii Quinn - co jednak przesądza o ich popularności?

W księgarni Woblink w tej kategorii znajdziecie powieści o wielkich władcach (jak słynna seria "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona), mitycznych bohaterach (jak na przykład liczne powieści o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu) czy powieści historyczno-fantastyczne (twórcą tego terminu jest Teodor Parnicki, autor między innymi dzieła "Srebrne orły"). Odkryjcie tajemnice powieści historycznej, sięgając po książki papierowe, audiobooki lub ebooki dostępne na Woblink!

Jakie są cechy powieści historycznej?

W powieściach historycznych, na tle wydarzeń historycznych pojawiają się zarówno postaci fikcyjne, jak i postaci historyczne, przeżywając różnego typu przygody, rozterki i radości. Książki wchodzące w skład tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Akcja powieści historycznej może rozgrywać się od starożytności, jak na przykład "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, przez średniowiecze, dziewiętnasty wiek aż do czasów I i II wojny światowej.

Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak Trylogia Henryka Sienkiewicza, a więc jego "Ogniem i mieczem", "Potop" oraz "Pan Wołodyjowski" czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict).

Do popularnych podgatunków powieści historycznej należy także z pewnością zaliczyć romans historyczny - opowieść, w której punktem centralnym jest uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi. By je obronić, muszą oni mierzyć się z przeciwnościami losu spowodowanymi m.in. rozgrywającymi się w tle wydarzeniami historycznymi. To często równocześnie książki wojenne - należy do nich na przykład cykl "Lwowska odyseja" Magdaleny Kawki. Składają się na niego powieści: "Pora westchnień, pora burz", "Powrót z piekła", "Nowy początek" oraz "Trudna radość", które na Woblink dostępne są jako audiobooki oraz ebooki.

W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss).

Znani twórcy powieści historycznej

Jak napisać dobrą powieść osadzoną na tle wydarzeń z przeszłości? Wiedzą to najlepiej autorzy powieści historycznych, tacy jak wspomniani już Henryk Sienkiewicz czy Teodor Parnicki. Znane polskie powieści z tego gatunku tworzył jednak rzecz jasna nie tylko Sienkiewicz - dość wspomnieć Karola Bunsha i jego wielotomowy cykl znany jako "Powieści piastowskie". Współczesnym czytelnikom znana jest również zapewne twórczość Jacka Komudy (poprzez na przykład jego "Samozwańca. Polacy na Kremlu") czy Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie księgarni Woblink znajdziecie książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).

Nie sposób nie wspomnieć także o innych twórcach tworzących wyjątkowy świat powieści historycznej, takich jak Ken Follett i jego "Świat bez końca", Umberto Eco i "Cień róży" czy Julian Fellowes i jego "Belgravia". Warto czytać powieści historyczne i dzięki nim dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy o historii oraz życiu osób w dawnych czasach

Szczególna odmiana powieści historycznej - powieść biograficzna

Szczególną odmianą powieści historycznej jest powieść biograficzna, skupiająca się na życiu jednej bądź kilku postaci (wtedy ich losy przedstawiane są równolegle). Historia tego gatunku literackiego sięga starożytności i żywotów sławnych ludzi tworzonych przez Plutarcha czy Swetoniusza, a także średniowiecznych hagiografii. Powieść biograficzna opiera się z reguły na istniejącej dokumentacji i potwierdzonych śladach życia osoby lub osób, które są jej podmiotem. Tam, gdzie brak faktów najczęściej pojawiają się hipotezy i fikcja literacka. Takie elementy znajdziecie chociażby w powieści biograficznej "Pasja życia" Irvinga Stone'a - historii życia Vincentego van Gogha - czy w "Hrabinie Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego.

W Polsce w ostatnich latach pojawiło się wiele ciekawych dzieł z tego gatunku. Polecamy m.in. "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej" Grzegorza Musiała, powieść "Lenin" Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego czy autobiograficzne dzieło Elizy Kąckiej "Wczoraj byłaś zła na zielono", dostępne na Woblink także jako ebooki.

Popularne powieści wojenne

Ważne miejsce w historycznej literaturze polskiej zajmuje powieść wojenna, a więc skupiająca się na losach postaci, które muszą mierzyć się z rzeczywistością konfliktu zbrojnego. Do popularnych współczesnych polskich powieści historycznych tego typu należą m.in. dzieła Ałbeny Grabowskiej (takie jak "Stulecie winnych" czy "Najważniejsze to przeżyć") oraz Joanny Jax (seria "Na obcej ziemi" czy powieści takie jak "Nadzieja w spiżarni ukryta"). Książki te dotykają z reguły tematów trudnych i opowiadają o wydarzeniach, o których niejednokrotnie chciałoby się zapomnieć. Bogdan Bartnikowski napisał książkę pod tytułem "Nocą przychodzi śmierć", opowiadającą o zapomnianej historii z małego miasteczka na Podlasiu, która miała miejsce w trakcie II wojny światowej. Z kolei "Kobiety" Kristin Hannah rozgrywają się w czasie wojny w Wietnamie.

Najsłynniejsze powieści historyczne w księgarni Woblink

Z pewnością trudno mówić o obszernej literaturze historycznej bez wspomnienia o wielu książkach skupiających się na Królu Arturze, w tym dziele "Excalibur Trylogia arturiańska" Bernarda Cornwella. Postaci historyczne często same dostarczają niezwykle bogatego materiału, na którym opierają się najsłynniejsze powieści historyczne. Liczne ich przykłady znajdziecie zarówno w literaturze polskiej, jak i zagranicznej.

Wśród szerokiej oferty współczesnych powieści historycznych również kryją się perełki. Polecamy sięgnąć po "Dżentelmena w Moskwie" Amora Towlesa czy "Złodziejkę książek" Markusa Zusaka.

Wejdźcie w świat powieści rozgrywających się w przeszłości - na Woblink szeroko otwieramy jego bramy, wybierajcie spośród wielu książek papierowych, audiobooków lub ebooków.