Thomas Enger Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Thomas Enger Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Thomas Enger to norweski pisarz i kompozytor tworzący muzykę do musicali i filmów. Urodził się w 1973 roku w Oslo, gdzie obecnie mieszka. Studiował historię oraz dziennikarstwo. Przez kilka lat pracował jako dziennikarz gazety internetowej „Nettavisen”. Zadebiutował w 2010 roku powieścią kryminalną „Letarg”, która szybko stała się bestsellerem, a samego Engera ogłoszono jednym z najbardziej obiecujących norweskich autorów kryminałów. Prawa do powieści sprzedano do 30 krajów. W 2018 roku nawiązał współpracę z norweskim pisarzem Jørnem Lierem Horstem, czego efektem jest seria kryminalna „Blix i Ramm na tropie zbrodni”. Oprócz powieści dla dorosłych Enger pisze także dla młodszych czytelników – w 2013 roku wydał swój pierwszy kryminał dla młodzieży „Den onde arven”.

Cykl Thomasa Engera z dziennikarzem Henningiem Juul

Thomas Enger zadebiutował w 2010 roku powieścią „Letarg", która otwiera cykl z dziennikarzem norweskiej gazety internetowej Henningiem Juulem w roli głównej. To również pierwsza z sześciu planowanych książek o przygodach Juula. Błyskawicznie po premierze „Letarg” stał się bestsellerem w Norwegii i Danii, a niedługo później także w innych krajach. Powieść została nominowana do nagrody eDunnit Award 2012 w ramach CrimeFest 2012. Norweska wytwórnia filmowa kupiła prawo do ekranizacji wszystkich kryminałów z cyklu.

W „Letargu” Henning Juul wraca do pracy po wypadku i rehabilitacji. Chce powoli nadrobić zaległości, ale nieoczekiwanie w parku zostają odnalezione zwłoki młodej kobiety. Ofiarę ukamienowano i zakopano. Podejrzanym w sprawie staje się jej chłopak, który pochodzi z Pakistanu – morderstwo przypomina karę za cudzołóstwo wymierzoną według szariatu. Dziennikarz jedzie na kampus, żeby zebrać materiał o martwej studentce. Pomiędzy kartkami zostawionymi przez pogrążonych w żałobie znajomych dziewczyny znajduje tajemniczą wiadomość. Postanawia namierzyć autora listu.

Książka „Bóle fantomowe”, drugi tom z serii, została nominowana do prestiżowej Nagrody Rivertona. Tym razem Henning Juul pracuje nad rozwiązaniem sprawy morderstwa, o które został oskarżony egzekutor długów Tore Pulli. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny, jednak wszystko świadczy o jego winie. Dziennikarz będzie starał się pomóc Pulliemu, gdyż ten wie, co stało się w noc zaginięcia syna Juula. Ostatnią powieścią serii jest „Żądza krwi”, w której dziennikarz rozwiązuje zagadkę brutalnego morderstwa pensjonariuszki domu starców. W Polsce wszystkie książki z serii ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Blix i Ramm na tropie zbrodni - współpraca Thomasa Engera z Jørnem Lier Horstem

W 2018 Thomas Enger i Jørn Lier Horst (norweski pisarz, autor bestsellerowej serii kryminalnej z inspektorem Williamem Wistingiem w roli głównej) połączyli siły i napisali wspólnie thriller „Punkt zero”, który szybko zdobył międzynarodową renomę. Rok 2018, Oslo, była mistrzyni biegów długodystansowych nie pojawia się na promocji swojej autobiografii. Tego samego dnia blogerka Emma Ramm przychodzi do domu kobiety. Na miejscu zastaje otwarte drzwi i widoczne ślady walki. Inspektor Alexander Blix ma poprowadzić dochodzenie w sprawie zaginięcia lekkoatletki. Okoliczności sprawiają, że Ramm i Blix będą musieli nawiązać współpracę, aby powstrzymać brutalnego mordercę.

Sukces „Punktu zero” sprawił, że Enger i Horst postanowili kontynuować historię śledczego i dziennikarki. W latach 2020 i 2021 powstały kolejne tomy: „Zasłona dymna” i „Nieobliczalni”. Na polskim rynku wydawniczym wszystkie książki z cyklu ukazały się nakładem Wydawnictwa Smak Słowa.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Thomasa Engera „Punkt zero” i „Zasłona dymna” w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!