Timothy Snyder Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka O tyranii. Dwadzieścia lekcji, jak stawiać opór. Wydanie graficzne, Książka | Timothy Snyder, Krug Nora

    JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH KSIĄŻEK OSTATNICH LAT W WYDANIU GRAFICZNYM Historia się nie powtarza, ale udziela lekcji. TIMOTHY SNYDER wraca do najmroczniejszych momentów XX wieku i daje 20 rad, jak stawiać opór rządom tyranów oraz dbać o wolność i prawdę. Mówi, co zrobić, żeby przyszłość była wolna od totalitaryzmu. WYRÓŻNIAJ SIĘ. Podążać za innymi jest łatwo. Robiąc lub mówiąc coś innego niż większość, możesz czuć się dziwnie, ale to uczucie niepokoju jest warunkiem wolności. ...

Timothy Snyder Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Timothy Snyder to amerykański historyk, pisarz, profesor Uniwersytetu Yale. Jego specjalizacją jest historia Europy Środkowej i Wschodniej. Szczególnie interesuje go historia nowożytnego nacjonalizmu i totalitaryzmu. Współpracował z uniwersytetami na całym świecie, m.in. z uczelniami w Paryżu, Wiedniu, Pradze i Warszawie. Biegle posługuje się językiem polskim. Jest autorem takich książek jak „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”, „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” czy „Droga do niewolności”.

O tyranii - książka Timothy Snyder

Publikacją Snydera wartą wyjątkowej uwagi jest niewielkich rozmiarów książeczka „O tyranii”. To krótka, pouczająca i bardzo rzeczowa lekcja wybitnego historyka, który na przykładzie XX-wiecznej historii Europy i jej doświadczeń z demokracją pragnie przestrzec czytelników przed konsekwencjami przymykania oczu na pierwsze symptomy totalitarnych zapędów władzy. Amerykański historyk przypomina, jak rodziły się faszyzm, nazizm czy komunizm. Snyder wielokrotnie podkreśla, że Hitler wygrał wybory w demokratyczny sposób, za pomocą zmasowanej propagandy i polityki strachu. Systemy totalitarne narodziły się przez uległość i bierność milionów ludzi wobec nacjonalistycznych i ksenofobicznych działań rządzących.

Pozostałe książki

W dużo obszerniejszy sposób temat odchodzenia od wolności Snyder opisał w książce pt. „Droga do niewolności”. Na przeszło 400 stronach historyk dobitnie pokazuje zagrożenia dla współczesnego świata. Autor skupia się przede wszystkim na populistach zyskujących coraz większe poparcie, putinowskiej Rosji, konsekwencjach Brexitu i nacjonalistycznych tendencjach prawicowych rządów.

O bezpośrednich konsekwencjach wprowadzenia systemu totalitarnego pisze w książce „Krwawe ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Snyder opisuje dramatyczne położenie krajów, które w pierwszej połowie XX wieku znalazły się w centrum konfliktu między hitlerowską Rzeszą i Związkiem Radzieckim – głównie dotknięte Wielkim Głodem dzisiejsze tereny Ukrainy oraz okupowaną Polskę.

Nagrody i wyróżnienia

Timothy Snyder jest jednym z najważniejszych specjalistów zajmujących się historią Europy Środkowej XX wieku. Wielokrotnie występował w telewizji jako ekspert w dyskusjach o totalitaryzmie, II wojnie światowej i historii krajów komunistycznych. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, Nagrodą im. Jerzego Giedroycia za książkę „Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569‒1999” oraz Hannah-Arendt-Preis. W 2016 roku otrzymał tytuł Człowieka Roku „Gazety Wyborczej”. Ponadto otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).