Timothy Snyder Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Timothy Snyder Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Timothy Snyder to amerykański historyk, pisarz, profesor Uniwersytetu Yale. Jego specjalizacją jest historia Europy Środkowej i Wschodniej. Szczególnie interesuje go historia nowożytnego nacjonalizmu i totalitaryzmu. Współpracował z uniwersytetami na całym świecie, m.in. z uczelniami w Paryżu, Wiedniu, Pradze i Warszawie. Biegle posługuje się językiem polskim. Jest autorem takich książek jak „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”, „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” czy „Droga do niewolności”.

O tyranii - książka Timothy Snyder

Publikacją Snydera wartą wyjątkowej uwagi jest niewielkich rozmiarów książeczka „O tyranii”. To krótka, pouczająca i bardzo rzeczowa lekcja wybitnego historyka, który na przykładzie XX-wiecznej historii Europy i jej doświadczeń z demokracją pragnie przestrzec czytelników przed konsekwencjami przymykania oczu na pierwsze symptomy totalitarnych zapędów władzy. Amerykański historyk przypomina, jak rodziły się faszyzm, nazizm czy komunizm. Snyder wielokrotnie podkreśla, że Hitler wygrał wybory w demokratyczny sposób, za pomocą zmasowanej propagandy i polityki strachu. Systemy totalitarne narodziły się przez uległość i bierność milionów ludzi wobec nacjonalistycznych i ksenofobicznych działań rządzących.

Pozostałe książki

W dużo obszerniejszy sposób temat odchodzenia od wolności Snyder opisał w książce pt. „Droga do niewolności”. Na przeszło 400 stronach historyk dobitnie pokazuje zagrożenia dla współczesnego świata. Autor skupia się przede wszystkim na populistach zyskujących coraz większe poparcie, putinowskiej Rosji, konsekwencjach Brexitu i nacjonalistycznych tendencjach prawicowych rządów.

O bezpośrednich konsekwencjach wprowadzenia systemu totalitarnego pisze w książce „Krwawe ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Snyder opisuje dramatyczne położenie krajów, które w pierwszej połowie XX wieku znalazły się w centrum konfliktu między hitlerowską Rzeszą i Związkiem Radzieckim – głównie dotknięte Wielkim Głodem dzisiejsze tereny Ukrainy oraz okupowaną Polskę.

Nagrody i wyróżnienia

Timothy Snyder jest jednym z najważniejszych specjalistów zajmujących się historią Europy Środkowej XX wieku. Wielokrotnie występował w telewizji jako ekspert w dyskusjach o totalitaryzmie, II wojnie światowej i historii krajów komunistycznych. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, Nagrodą im. Jerzego Giedroycia za książkę „Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569‒1999” oraz Hannah-Arendt-Preis. W 2016 roku otrzymał tytuł Człowieka Roku „Gazety Wyborczej”. Ponadto otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.