Tomas Halik Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Tomas Halik Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Tomáš Halík urodził się w 1948 roku. To czeski duchowny rzymskokatolicki, konwertyta, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Karola w Pradze. Halik pracuje również jako duszpasterz akademicki. Duchowny ma na swoim koncie szereg książek, w których porusza temat współczesnej kondycji Kościoła oraz wyzwań, jakie stoją przed księżmi. Halik pisze również na temat historii Kościoła. Na swoim koncie ma m.in. książkę „Wyzwoleni, jeszcze nie wolni”, w której opisał czeski katolicyzm przed i po upadku komunizmu. Za swoją działalność Halik był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Order Zasługi RFN. W 2019 roku Halik otrzymał Medal św. Jerzego, który przyznawany jest przez redakcję „Tygodnika Powszechnego”.

Życiorys Tomáša Halika

Halik jest absolwentem socjologii i filozofii na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jednym z jego nauczycieli i mentorów był Jan Patočka, znany czechosłowacki filozof uznawany za jednego z najważniejszych filozofów XX wieku. W czasie rządów komunistów w Czechosłowacji, Halik otrzymał zakaz pracy na uczelni i został oddelegowany do pracy jako terapeuta dla alkoholików i narkomanów. Pod koniec lat 70. XX wieku Halik został potajemnie wyświęcony na księdza i do upadku komunizmu był jedną z najważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego. W 1990 roku Halik został rektorem uniwersyteckiego kościoła pw. Najświętszego Salwatora w Pradze. W tym samym czasie papież Jan Paweł II wprowadził Halika do Papieskiej Rady do dialogu z niewierzącymi. Na początku lat 90. Halik zaczął również wymarzoną pracę na uniwersytecie. Od 1993 roku wykłada religioznawstwo na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola. Duchowny wykładał również w Oxfordzie i Cambridge. Jedną z najważniejszych funkcji w życiu Halika było powołanie na eksperta przez prezydenta Czech Václava Havla. W roku 2008 papież Benedykt XVI mianował Halika prałatem honorowym Jego Świątobliwości.

Halik jest bardzo popularną postacią w Czechach, mimo że to jeden z najbardziej ateistycznych krajów Europy. Halik angażuje się w życie społeczne – w mediach i swoich wystąpieniach porusza tematy nierówności społecznych, rasizmu, wypowiada się na tematy polityczne oraz komentuje proces sekularyzacji i integracji europejskiej. Halik jest profesorem doktorem habilitowanym socjologii, doktorem habilitowanym teologii oraz doktorem filozofii. Duchowny cieszy się ogromnym autorytetem nie tylko w Czechach, ale również w innych częściach świata. Dowodem na to mogą być liczne wyróżnienia międzynarodowe oraz zainteresowanie tłumaczeniami jego dzieł.

W Polskim tłumaczeniu ukazało się aż kilkanaście dzieł czeskiego duchownego: „Wyzwoleni, jeszcze nie wolni. Czeski katolicyzm przed i po 1989 roku”, „Radziłem się dróg. Z Tomášem Halíkiem rozmawia Jan Jandourek, „Co nie jest chwiejne, jest nietrwałe. Labiryntem świata z wiarą i wątpliwościami”, „Przemówić do Zacheusza”, „Zacheuszu! Kazania na niedziele i święta”, „Wzywany czy niewzywany, Bóg się tutaj zjawi”, „Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej”, „Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą”, „Drzewo ma jeszcze nadzieję”, „Dotknij ran”, „Teatr dla aniołów. Życie jako religijny eksperyment”, „Przenikanie światów: z życia pięciu wielkich religii”, „Różnorodność pojednana. Z Tomášem Halíkiem rozmawia Tomasz Dostatni”, „Hurra, nie jestem Bogiem!”, „Chcę, abyś był”, „Żyć z tajemnicą. Impulsy do rozmyślań nad wiarą”, „Żyć w dialogu. Impulsy do rozmyślań nad wiarą”, „Bóg zagubiony. Wiara w objęciach niewiary”, „Czas pustych kościołów”.

Jedną z najważniejszych dzieł w dorobku Halika jest książka o bardzo wymownym tytule „Czas pustych kościołów”. Halik większość swoich publikacji poświęca tematowi kryzysu wiary i odchodzenia ludzi od Kościoła. Duchowny stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa. Halik zastanawia się nad wyzwaniami przed jakimi stają współcześni księża i biskupi – wyzwaniami związanymi z reformą kościoła i odwróceniem tendencji. „Czas pustych kościołów” to zbiór esejów, przemyśleń i kazań pisanych przez Halika w czasie pandemii, co stawia tę książkę wśród najbardziej aktualnych książek poświęconych kondycji kościoła w Europie.

Tomas Halik ma na swoim koncie również autobiografię, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak, „Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności”. Duchowny opisuje w niej swoją historię od czasu tajnego święcenia do czasów obecnych. Halik urodził się w okresie silnego stalinizmu, był świadkiem komunistycznego terroru, świadkiem Praskiej Wiosny, okupacji Czechosłowacji i aksamitnej rewolucji. Przez pryzmat swojego życiorysu Halik kreśli historię Czech i europejskiego katolicyzmu. „Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności” to także opowieść o formowaniu się demokracji w Europie Środkowej i roli kościoła w utrzymywaniu nadziei w społeczeństwie.

Książki Tomáša Halíka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tomáša Halíka w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Internet, komputery, informatyka

Kategoria „Internet, komputery, informatyka” zawiera publikacje skupiające się na wszystkich zagadnieniach związanych z siecią, komputerami, programami komputerowymi czy oprogramowaniem. Książki z tej kategorii poświęcone są w głównej mierze programowaniu – znajdują się tu m.in. podręcznik „Wstęp do informatyki” Jacka Lembasa i Rafała Kawy przeznaczony dla studentów pierwszego roku kierunków informatycznych, poradnik „Sztuka dobrego programowania” Krzysztofa Jassego i Andrzeja Ziemkiewicza, w którym dobre rady znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani programiści, poradnik „Java. Uniwersalne techniki programowania” pod redakcją naukową Krzysztofa Barteczki dotyczący programowania w języku Java, podręcznik „HTML. Tworzenie stron www i programów desktopowych” Rafała Strychalskiego (podzielony na 3 części: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych). Znajdują się tu także poradniki z innych dziedzin, jak np. e-commerce („Narzędzia Google dla e-commerce” Krzysztofa Marca), marketingu internetowego („AdWords i Analytics” Krzysztofa Marca i Tomasza Trzósły), praktyk zwinnych („W poszukiwaniu zwinności w architekturze systemów IT” Krzysztofa Bończaka”), rzeczywistości wirtualnej („Rzeczywistość wirtualna (VR) dla każdego – Aframe i HTML 5” Krzysztofa Wońka). Nie brakuje również pozycji dla dzieci, które już od małego chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem w Scratchu, Pythonie czy Javie („Bawimy się, programując w Scratchu” i „Twórz własne gry komputerowe w Pythonie” Ala Sweigarta, „JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło” Nicka Morgana), grafiką komputerową („Piksele, wektory i inne stwory” Alicji Żarowskiej-Mazur i Dawida Mazura), produkcją filmową („Zostań gwiazdą YouTube'a” Nicka Willoughby’ego).