Tomas Halik Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Tomas Halik Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Tomáš Halík urodził się w 1948 roku. To czeski duchowny rzymskokatolicki, konwertyta, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Karola w Pradze. Halik pracuje również jako duszpasterz akademicki. Duchowny ma na swoim koncie szereg książek, w których porusza temat współczesnej kondycji Kościoła oraz wyzwań, jakie stoją przed księżmi. Halik pisze również na temat historii Kościoła. Na swoim koncie ma m.in. książkę „Wyzwoleni, jeszcze nie wolni”, w której opisał czeski katolicyzm przed i po upadku komunizmu. Za swoją działalność Halik był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Order Zasługi RFN. W 2019 roku Halik otrzymał Medal św. Jerzego, który przyznawany jest przez redakcję „Tygodnika Powszechnego”.

Życiorys Tomáša Halika

Halik jest absolwentem socjologii i filozofii na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jednym z jego nauczycieli i mentorów był Jan Patočka, znany czechosłowacki filozof uznawany za jednego z najważniejszych filozofów XX wieku. W czasie rządów komunistów w Czechosłowacji, Halik otrzymał zakaz pracy na uczelni i został oddelegowany do pracy jako terapeuta dla alkoholików i narkomanów. Pod koniec lat 70. XX wieku Halik został potajemnie wyświęcony na księdza i do upadku komunizmu był jedną z najważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego. W 1990 roku Halik został rektorem uniwersyteckiego kościoła pw. Najświętszego Salwatora w Pradze. W tym samym czasie papież Jan Paweł II wprowadził Halika do Papieskiej Rady do dialogu z niewierzącymi. Na początku lat 90. Halik zaczął również wymarzoną pracę na uniwersytecie. Od 1993 roku wykłada religioznawstwo na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola. Duchowny wykładał również w Oxfordzie i Cambridge. Jedną z najważniejszych funkcji w życiu Halika było powołanie na eksperta przez prezydenta Czech Václava Havla. W roku 2008 papież Benedykt XVI mianował Halika prałatem honorowym Jego Świątobliwości.

Halik jest bardzo popularną postacią w Czechach, mimo że to jeden z najbardziej ateistycznych krajów Europy. Halik angażuje się w życie społeczne – w mediach i swoich wystąpieniach porusza tematy nierówności społecznych, rasizmu, wypowiada się na tematy polityczne oraz komentuje proces sekularyzacji i integracji europejskiej. Halik jest profesorem doktorem habilitowanym socjologii, doktorem habilitowanym teologii oraz doktorem filozofii. Duchowny cieszy się ogromnym autorytetem nie tylko w Czechach, ale również w innych częściach świata. Dowodem na to mogą być liczne wyróżnienia międzynarodowe oraz zainteresowanie tłumaczeniami jego dzieł.

W Polskim tłumaczeniu ukazało się aż kilkanaście dzieł czeskiego duchownego: „Wyzwoleni, jeszcze nie wolni. Czeski katolicyzm przed i po 1989 roku”, „Radziłem się dróg. Z Tomášem Halíkiem rozmawia Jan Jandourek, „Co nie jest chwiejne, jest nietrwałe. Labiryntem świata z wiarą i wątpliwościami”, „Przemówić do Zacheusza”, „Zacheuszu! Kazania na niedziele i święta”, „Wzywany czy niewzywany, Bóg się tutaj zjawi”, „Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej”, „Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą”, „Drzewo ma jeszcze nadzieję”, „Dotknij ran”, „Teatr dla aniołów. Życie jako religijny eksperyment”, „Przenikanie światów: z życia pięciu wielkich religii”, „Różnorodność pojednana. Z Tomášem Halíkiem rozmawia Tomasz Dostatni”, „Hurra, nie jestem Bogiem!”, „Chcę, abyś był”, „Żyć z tajemnicą. Impulsy do rozmyślań nad wiarą”, „Żyć w dialogu. Impulsy do rozmyślań nad wiarą”, „Bóg zagubiony. Wiara w objęciach niewiary”, „Czas pustych kościołów”.

Jedną z najważniejszych dzieł w dorobku Halika jest książka o bardzo wymownym tytule „Czas pustych kościołów”. Halik większość swoich publikacji poświęca tematowi kryzysu wiary i odchodzenia ludzi od Kościoła. Duchowny stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa. Halik zastanawia się nad wyzwaniami przed jakimi stają współcześni księża i biskupi – wyzwaniami związanymi z reformą kościoła i odwróceniem tendencji. „Czas pustych kościołów” to zbiór esejów, przemyśleń i kazań pisanych przez Halika w czasie pandemii, co stawia tę książkę wśród najbardziej aktualnych książek poświęconych kondycji kościoła w Europie.

Tomas Halik ma na swoim koncie również autobiografię, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak, „Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności”. Duchowny opisuje w niej swoją historię od czasu tajnego święcenia do czasów obecnych. Halik urodził się w okresie silnego stalinizmu, był świadkiem komunistycznego terroru, świadkiem Praskiej Wiosny, okupacji Czechosłowacji i aksamitnej rewolucji. Przez pryzmat swojego życiorysu Halik kreśli historię Czech i europejskiego katolicyzmu. „Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności” to także opowieść o formowaniu się demokracji w Europie Środkowej i roli kościoła w utrzymywaniu nadziei w społeczeństwie.

Książki Tomáša Halíka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tomáša Halíka w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki Edukacja, Hobby

Jakie książki mogą wspierać młodzieżowe pasje?

Dzieciństwo i okres dojrzewania to wspaniały czas na rozwój zainteresowań i pasji. Właśnie wtedy tak często i chętnie próbujemy różnych rzeczy - jednego dnia uczęszczamy na kurs rysunku, a drugiego próbujemy zrozumieć, jak zbudować humanoidalnego robota. Wśród ebooków w kategorii zainteresowania i hobby znajdziecie wiele wspaniałych tytułów, które pomogą odkryć nową pasję i rozwinąć już wcześniej rozpoznane upodobania.

Książki dla początkujących (i nie tylko) rysowników

Zastanawiacie się, w jaki sposób narysować ulubione zwierzę, znaną osobę czy postać z gry albo mangi? Na Woblink czekają na Was poradniki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rysowników! Mateusz Jagielski przedstawia całą serię książek, które ułatwią Wam przełożenie swoich wyobrażeń na kartkę. “Kurs rysunku. Szkicownik. Zwierzęta”, “Kurs rysunku. Szkicownik. Dzikie zwierzęta”, “Kurs rysowania. Podstawowe techniki. Martwa natura”, “Kurs rysowania. Człowiek”, “Magiczna szkoła rysowania” czy “Szkoła rysowania. Demony” to tylko kilka z wielu propozycji tego autora przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Zapalonym rysownikom polecamy także dzieło Soni Leong “Manga. Podręcznik rysowania”. To książka o nowatorskim podejściu do tematu - połączenie tradycyjnego podręcznika z serią lekcji online. Dzięki temu z jednej strony zdobywacie wiedzę o podstawowych technikach, a z drugiej stosujecie ją w praktyce podążając za wskazówkami z filmów instruktażowych. Odkryjcie nieznane sobie wcześniej pokłady własnych umiejętności i ukryte talenty! 

Odkrywając nowe talenty

Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, żeby samemu szyć swoje ubrania? Dzięki temu byłyby dokładnie takie, jak je sobie wymarzyliście! Krawiectwo to trudna sztuka, mamy jednak i na to sposób! Sięgnijcie po książki autorstwa Anny Maksymiuk-Szymańskiej - “Uszyj to! Modne dodatki i ubrania w 5 minut” czy “Modne szycie. Twoja kompletna garderoba”. Znajdziecie w nich podstawowe wzory ubrań i wiele praktycznych wskazówek, jak zacząć samodzielnie tworzyć wymarzone kreacje. A może przyglądaliście się kiedyś z podziwem dziełom powstającym na szydełku? Od czegoś trzeba zacząć - można na przykład od okryć dla zabawek. “Ubranka dla lalek. Szydełko. Zrób to sama. Moje hobby” Beaty Guzowskiej to ebook, który krok po kroku pokaże, jak dobrać włóczkę, jak wybrać odpowiedni ścieg, jak obrabiać stroje, a to wszystko uzupełnione o przejrzyste schematy i zdjęcia.

Na Woblink znajdziecie także coś dla siebie, jeśli uwielbiacie bawić się słowami i tworzyć własne historie. “Przewodnik po sztuce pisania dla marzycieli. Jak zostać spełnionym autorem” to ebook Kelly Notaras, redaktorki z 25-letnim stażem, który pomoże Ci zrealizować marzenia o wydaniu swojej książki. Nie wiesz, jak zacząć? Czy Twoja historia jest ciekawa? Utknąłeś na jednej scenie i nie masz pojęcia, jak ruszyć dalej? Ta książka jest właśnie dla Ciebie! Na Woblink dostępna jest w formatach epub, mobi bądź pdf.

Najciekawsze ebooki hobbystyczne

Szachy to gra, która dla wielu pozostaje nie do końca zrozumiałą, lecz niewątpliwie pasjonującą rozgrywką. Kto z nas nie wciągnął się w kolejne partie rozgrywane chociażby w książce i serialu “Gambit królowej”? Aby poznać świat szachów od podstaw, warto sięgnąć po “Szachy. Mój pierwszy podręcznik”. Z jego pomocą zrozumiecie nie tylko podstawy, ale także nauczycie się sztuczek, które mogą zagwarantować Wam zwycięstwo!

Nie do końca wiecie, na co macie aktualnie ochotę i co podoba Wam się najbardziej? “Praktycznie wszystko” to poradnik idealny na takie sytuacje! Dowiecie się z niego różnych rzeczy - od tego, jak upiec pyszne ciasteczka, przez naukę cerowania skarpetek i przyszywania guzików po nadawanie sygnałów alfabetem Morse’a i rozpalanie ogniska bez użycia zapałek! A może bardziej ciągnie Was do aktywności manualnych? Wtedy zdecydowanie polecamy zajrzeć do ebooków wyżej wspomnianej Beaty Guzowskiej, takich jak “Druciki kreatywne. Zrób to sam”, “Zabawki z modeliny” czy “Zabawki z polaru”. Warto także zapoznać się z książkami Marceliny Grabowskiej-Piątek “50 origami dla dzieci” czy “100% papieru. Wycinanki – papier eko – origami – lampiony i witraże – paski – karton – papier mâché – quilling – papierowa wiklina”. Dzięki ebookom hobbystycznym dostępnym na Woblink młodzież w każdym wieku z łatwością odkryje i rozwinie swoje talenty oraz pasje!