Majówkowy Maraton Czytelniczy

Ursula K. Le Guin Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ursula K. Le Guin Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Ursula K. Le Guin była amerykańską pisarką, autorką książek o tematyce fantasy oraz science fiction, twórczynią dzieł, w których wiele przeszło do klasyki tych gatunków. Jest znana przede wszystkim ze swoich cyklów powieści “Ziemiomorze” oraz “Ekumena”. Wśród dzieł Le Guin pojawiają się także książki opowiadające o utopii społecznej, w tym wyróżnieni nagrodami Nebula oraz Hugo “Wydziedziczeni”. Zadebiutowała literacko w 1959 roku i od tego czasu tworzyła przez niemal sześćdziesiąt lat, publikując ponad dwadzieścia powieści i więcej niż sto opowiadań, a także dzieła poetyckie, krytykę literacką, tłumaczenia oraz książki dla dzieci. Twórczość Ursuli K. Le Guin wywarła ogromny wpływ na literaturę fantasy i science fiction. Doczekała się ona licznych wyróżnień, otrzymała między innymi ośmiokrotnie nagrodę Hugo, sześciokrotnie Nebuli, a także dwadzieścia dwie nagrody Locus. W 2003 roku została drugą w historii kobietą wyróżnioną tytułem Wielkiego Mistrza Amerykańskich Pisarzy Science Fiction i Fantasy (Grand Master of the Science Fiction and Fantasy Writers of America). Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych uznała Le Guin w 2000 roku za Żywą Legendę, a medal National Book Foundation za wybitny wkład w literaturę amerykańską pisarka odebrała w 2014 roku.

Życiorys Ursuli K. Le Guin

Urodzona 21 października 1929 roku w Berkeley Ursula Kroeber Le Guin była córką pisarki i psycholożki Theodory Kroeber (z domu Covel Kraków, pradziadek Ursuli wyemigrował z Polski po powstaniu styczniowym) oraz antropologa Alfreda L. Kroebera. Ursula miała trzech starszych braci, Karla, Theodore’a i Cliftona. W rodzinie Kroeberów literatura i czytanie było na porządku dziennym, a ich dom gościł wielu znakomitych naukowców, takich jak chociażby Robert Oppenheimer. Przyszła pisarka już w dzieciństwie zaczytywała się w pozycjach z gatunków fantasy i science fiction. Lubiła także historie związane z mitologiami (zwłaszcza nordycką), a także legendy rdzennych Amerykanów, z których wiele opowiadał jej ojciec. Pierwsze opowiadanie Ursula K. Le Guin stworzyła w wieku dziewięciu lat - dwa lata później wysłała swoje dzieło do czasopisma, gdzie jednak zostało ono odrzucone, a autorka nie stworzyła niczego przez kolejną dekadę.

Ursula K. Le Guin ukończyła Berkeley High School, a później otrzymała tytuł licencjata w Radcliffe College na Uniwersytecie Harvarda (z zakresu renesansowej literatury francuskiej oraz włoskiej) oraz magistra z języka francuskiego na Uniwersytecie Columbia. Później podczas pracy nad doktoratem studiowała we Francji (w ramach stypendium Fulbrighta). To podczas podróży do Europy na pokładzie statku Queen Mary poznała historyka Charlesa Le Guina, którego poślubiła w Paryżu w roku 1953. Para doczekała się dwóch córek (Elisabeth i Caroline) oraz syna (Theodore). Le Guin porzuciła pracę doktorancką - jej kariera literacka rozpoczęła się pod koniec lat 50. XX wieku, ale opieka nad dziećmi początkowo znacząco ograniczała jej możliwości tworzenia. Pierwszą znaną powieścią była “Lewa ręka ciemności”, która otrzymała w 1970 roku nagrody Hugo oraz Nebula. Ostatecznie pisała przez ponad sześćdziesiąt lat, tworząc kilkadziesiąt publikacji. Ursula K. Le Guin pracowała również jako redaktorka oraz wykładowczyni, zasiadała w redakcjach różnych czasopism i zajmowała się krytyką literacką. Pisarka zmarła 22 stycznia 2018 w swoim domu w Portland, najprawdopodobniej w wyniku zawału serca.

“Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin

Jednym z najbardziej znanych na całym świecie dzieł Ursuli K. Le Guin jest cykl fantasy powieści “Ziemiomorze”. Składają się na niego tomy: “Czarnoksiężnik z Archipelagu”, “Grobowce Atuanu”, “Najdalszy brzeg”, “Tehanu” oraz “Inny wiatr”. Pierwszym utworem, który rozgrywał się w tym świecie stworzonym przez Le Guin było wydane w 1964 roku opowiadanie “Magiczne słowo”. Czym jest Ziemiomorze? Samo Ziemiomorze jest skupiskiem wysp o różnej wielkości i charakterze oblanych oceanem - Morzem Otwartym. W ich centrum znajduje się Archipelag o najgęściej rozmieszczonych wyspach, zaś wokół niego znajdują się Rubieże. Daleko na Zachodzie istnieje Inny Wiatr, kraina smoków, a na wschodzie Sucha Kraina, gdzie przebywają uwięzione duchy zmarłych. Powieści Ursuli K. Le Guin z serii “Ziemiomorze” skupiają się na kilku postaciach. Tytułowym “Czarnoksiężnikiem z Archipelagu” jest Ged zwany Krogulcem, jedyny bohater, który pojawia się we wszystkich częściach cyklu. Główną bohaterką części “Grobowce Atuanu”, “Tehanu” oraz “Inny wiatr” jest Tenar, Biała Pani, kolejna w linii najwyższych kapłanek Grobowców Atuanu. Z kolei protagonistą “Najdalszego brzegu” jest Lebannen zwany Arrenem, książę Enladów z rodu Morreda, późniejszy pierwszy król Ziemiomorza. Ta seria powieści fantasy doczekała się także ekranizacji. W 2004 roku ukazał się dwuczęściowy miniserial produkcji Sci Fi Channel, który opierał się na historiach zawartych w dwóch pierwszych tomach cyklu i dość mocno fabularnie odbiegał od oryginału (za co został też skrytykowany przez autorkę). Bardziej cenionym dziełem pozostają “Opowieści z Ziemiomorza”, japoński film anime, który skupiał się na trzeciej i czwartej części cyklu. Było to równocześnie pierwsze dzieło Gorō Miyazakiego, syna Hayao Miyazakiego, znanego reżysera i współtwórcy studia Ghibli. Choć wielu filmowców już wcześniej zgłaszało swoją chęć stworzenia adaptacji “Ziemiomorza”, nie uzyskali oni zgody Ursuli K. Le Guin. Udało się to studiu Ghibli - zajęty pracami nad filmem “Ruchomy zamek Hauru” Hayao Miyazaki ostatecznie zgodził się, by stworzeniem “Opowieści z Ziemiomorza” zajął się jego syn.

Książki Ursuli K. Le Guin w księgarni internetowej Woblink

Na polskim rynku wydawaniem książek autorstwa Ursuli K. Le Guin zajmuje się Wydawnictwo Prószyński i S-ka. To właśnie stworzone przez nich wydania dzieł legendarnej autorki czekają na Was na Woblink. Znajdziecie tutaj zarówno powieści składające się na cykl “Ziemiomorze” (także w jednotomowej wersji, zbierającej w jednym miejscu wszystkie części), jak i takie tytuły jak: “Sześć światów Hain”, “Księga Drogi Dobra”, “Kotolotki”, “Dotąd dobrze” czy “Wracać wciąż do domu”. Twórczość Ursuli K. Le Guin dostępna jest w formatach książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.