Urszula Jabłońska Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Urszula Jabłońska Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Urszula Jabłońska jest polską reporterką oraz , laureatką nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy. Była także nominowana do międzynarodowej nagrody reporterskiej True Story Award w 2019 roku. Jabłońska jest absolwentką orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim, a także Polskiej Szkoły Reportażu. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazał się debiut książkowy Urszuli Jabłońskiej zatytułowany “Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”. Jej reportaże można znaleźć także w takich zbiorach jak “Walka jest kobietą” czy “Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie”. Jabłońska jest również współzałożycielką stowarzyszenia reporterów Rekolektyw.

Urszula Jabłońska - “Człowiek w przystępnej cenie”

Wydany w 2017 roku reportaż “Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii” był literackim debiutem Urszuli Jabłońskiej. Ukazuje w niej inny obraz tej Rajskiej Wyspy niż znany z folderów w biurach turystycznych. Witajcie w mieście Pattaya, które rozwinęło się dzięki wojnie i seksowi. To tutaj znajduje się duch Złotego Chłopca, który lubuje się w czerwonej fancie. Poznajcie Voramai, która w dniu jedenastych urodzin swojej córki Chatsumarn po raz pierwszy ogoliła głowę. Są tu też szafranowe mniszki, choć oficjalnie wcale ich nie ma. Poo w jej kuchni w slumsach Bangkoku odwiedził Jamie Oliver, a Nong Toom, transseksualna zawodniczka muay thai, już nie walczy. Duch Starego Króla Stu Tysięcy Złotych Poduszek i wdowie duchy, które sprawiają, że mężczyźni malują paznokcie na czerwono też mają tu swoje miejsce. Nie ma jedynie J., której piękny, drewniany dom z ogrodem na północy Tajlandii stoi pusty. Nie zapomnieli o nim jedynie wojskowi, którzy czasem przychodzą sprawdzić, czy J. aby nie wróciła. Urszula Jabłońska opisuje wszystkie te historie, by pokazać Tajlandię z perspektywy jej mieszkańców, a nie turystów.

“Światy wzniesiemy nowe” Urszuli Jabłońskiej

W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazała się książka Urszuli Jabłońskiej “Światy wzniesiemy nowe”. W obliczu bezsilności i poczucia frustracji wobec sytuacji na świecie reporterka ruszyła w podróż po Europie, by w społecznościach żyjących w alternatywny sposób odnaleźć nadzieję, że świat można znów wymyślić na nowo. Wyniszczona uprawami ziemia zamieniła się w wielkie jezioro w portugalskiej Tamerze, gdzie mieszkańcy wierzą w możliwość regeneracji pustynnych terenów z pomocą parmakultury. Dziewięćset osób w duńskiej Christianii wspólnie podejmuje decyzje - zgoda musi być jednogłośna, nieważne, czy chodzi o nowego sąsiada czy remont dachu. W Prowansji działa kooperatyw, w którym każdy sam decyduje, ile czasu poświęca na pracę (i jaką) - nie dostaje za nią pieniędzy, wspólnota dostarcza bowiem w miarę możliwości wszystkiego, co tylko każdy z jej członków napisze na kartce, że potrzebuje. “Komuny”, “wspólnoty”, “społeczności utopijne” - jakkolwiek je nazwać, w reportażu Jabłońskiej niosą one nadzieję na lepsze jutro.

Książki Urszuli Jabłońskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie szereg dzieł autorstwa Urszuli Jabłońskiej, w tym “Światy wzniesiemy nowe” czy “Człowiek w przystępnej cenie”. Te i inne polskie reportaże czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).