Urszula Jabłońska Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Pismo. Magazyn opinii Pismo. Magazyn opinii Nr 8/2023, Ebook | Urszula Jabłońska, Krystyna Dąbrowska, Lachowicz Julia, Fejfer Kamil, Rebecca Makkai

    W najnowszym numerze polecamy szczególnie teksty, w których:– Urszula Jabłońska pyta, czy da się podróżować odpowiedzialnie,– Julia Lachowicz-Nowińska przygląda się Kalifornii, w której katastrofa klimatyczna już jest,– Maria Hawranek i Szymon Opryszek piszą o turystyce, która zabiera nasz świat,– Kamil Fejfer analizuje problem rynku jednego zwycięzcy.

    Promocja
    okładka Światy wzniesiemy nowe, Książka | Urszula Jabłońska

    Niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca. Ale są przecież jeszcze inne światy – tylko w Europie da się znaleźć ich setki. Można powiedzieć o nich „komuny” (chociaż to słowo kojarzy się z rozczarowaniem pokolenia lat 60.) albo „społeczności utopijne” (to termin dla tych, którzy lubią patos). Niektórym wystarcza po prostu słowo „społeczności” (przywodzi na myśl grupę sąsiadów, którzy wspólnie urządzają przydomowy ogródek). U ich zarania są podobne problemy: kry...

    Promocja
    okładka Człowiek w przystępnej cenie Reportaże z Tajlandii, Książka | Urszula Jabłońska

    W ciągu ostatnich niemal czterystu lat człowiek zdecydowanie staniał. W siedemnastowiecznym Syjamie zdrowy dorosły mężczyzna kosztował ponad dwieście bahtów, natomiast ryż praktycznie nie miał ceny. W XIX wieku mężczyzna kosztował szesnaście ton ryżu, kobieta dwanaście, dziecko osiem. Dzisiaj cena człowieka waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu tysięcy bahtów. To cena maksymalnie tony ryżu. Tajlandia jeszcze w 2015 roku znajdowała się na trzecim, najniższym po...

Urszula Jabłońska Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Urszula Jabłońska jest polską reporterką oraz , laureatką nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy. Była także nominowana do międzynarodowej nagrody reporterskiej True Story Award w 2019 roku. Jabłońska jest absolwentką orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim, a także Polskiej Szkoły Reportażu. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazał się debiut książkowy Urszuli Jabłońskiej zatytułowany “Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”. Jej reportaże można znaleźć także w takich zbiorach jak “Walka jest kobietą” czy “Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie”. Jabłońska jest również współzałożycielką stowarzyszenia reporterów Rekolektyw.

Urszula Jabłońska - “Człowiek w przystępnej cenie”

Wydany w 2017 roku reportaż “Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii” był literackim debiutem Urszuli Jabłońskiej. Ukazuje w niej inny obraz tej Rajskiej Wyspy niż znany z folderów w biurach turystycznych. Witajcie w mieście Pattaya, które rozwinęło się dzięki wojnie i seksowi. To tutaj znajduje się duch Złotego Chłopca, który lubuje się w czerwonej fancie. Poznajcie Voramai, która w dniu jedenastych urodzin swojej córki Chatsumarn po raz pierwszy ogoliła głowę. Są tu też szafranowe mniszki, choć oficjalnie wcale ich nie ma. Poo w jej kuchni w slumsach Bangkoku odwiedził Jamie Oliver, a Nong Toom, transseksualna zawodniczka muay thai, już nie walczy. Duch Starego Króla Stu Tysięcy Złotych Poduszek i wdowie duchy, które sprawiają, że mężczyźni malują paznokcie na czerwono też mają tu swoje miejsce. Nie ma jedynie J., której piękny, drewniany dom z ogrodem na północy Tajlandii stoi pusty. Nie zapomnieli o nim jedynie wojskowi, którzy czasem przychodzą sprawdzić, czy J. aby nie wróciła. Urszula Jabłońska opisuje wszystkie te historie, by pokazać Tajlandię z perspektywy jej mieszkańców, a nie turystów.

“Światy wzniesiemy nowe” Urszuli Jabłońskiej

W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazała się książka Urszuli Jabłońskiej “Światy wzniesiemy nowe”. W obliczu bezsilności i poczucia frustracji wobec sytuacji na świecie reporterka ruszyła w podróż po Europie, by w społecznościach żyjących w alternatywny sposób odnaleźć nadzieję, że świat można znów wymyślić na nowo. Wyniszczona uprawami ziemia zamieniła się w wielkie jezioro w portugalskiej Tamerze, gdzie mieszkańcy wierzą w możliwość regeneracji pustynnych terenów z pomocą parmakultury. Dziewięćset osób w duńskiej Christianii wspólnie podejmuje decyzje - zgoda musi być jednogłośna, nieważne, czy chodzi o nowego sąsiada czy remont dachu. W Prowansji działa kooperatyw, w którym każdy sam decyduje, ile czasu poświęca na pracę (i jaką) - nie dostaje za nią pieniędzy, wspólnota dostarcza bowiem w miarę możliwości wszystkiego, co tylko każdy z jej członków napisze na kartce, że potrzebuje. “Komuny”, “wspólnoty”, “społeczności utopijne” - jakkolwiek je nazwać, w reportażu Jabłońskiej niosą one nadzieję na lepsze jutro.

Książki Urszuli Jabłońskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie szereg dzieł autorstwa Urszuli Jabłońskiej, w tym “Światy wzniesiemy nowe” czy “Człowiek w przystępnej cenie”. Te i inne polskie reportaże czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.