Wojciech Sumliński Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Rozprawa o zabijaniu i zmartwychwstaniu, Książka | Wojciech Sumliński, Tomasz Budzyński, Jacek Wrona

    Trzy perspektywy, trzy rzeczywistości, jedna historia.Major Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, komisarz Centralnego Biura Śledczego i dziennikarz śledczy rozprawiają się z systemem władzy, ujawniając kulisy brudnej gry, jej przyczyny, skutki i mechanizmy kłamstw forowanych od lat przez „elity” na wysokich stołkach, dla których w rzeczywistości liczą się tylko pieniądze i wpływy – cała reszta, to nieistotne szczegóły. Trzymający w napięciu zapis walki o prawdę z wszechwładzą...

Wojciech Sumliński Książki

Wojciech Sumliński to polski psycholog, dziennikarz śledczy oraz publicysta. Jest on przede wszystkim autorem reportaży dotyczących polskiej polityki, wymiaru sprawiedliwości oraz niejasnych, niekiedy wręcz mafijnych relacji pomiędzy najważniejszymi ludźmi w naszym kraju. Sumliński napisał takie bestsellery jak „Kto naprawdę go zabił?”, rozważającego okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, czy „Czego nie powie Masa o polskiej mafii”. Po niejednej z publikacji Sumlińskiego podważano wiarygodność przedstawianych przez niego informacji oraz dyskredytowano jego samego. Spośród wielu wytoczonych mu procesów sądowych dotyczących śledztw dziennikarza, prawie wszystkie zakończyły się wygraną Sumlińskiego. Książki tego polskiego dziennikarza sprzedały się łącznie w nakładzie ponad 700 tysięcy egzemplarzy. Po doświadczeniach związanych z aresztowaniem w roku 2008 oraz jego konsekwencjami założył własne wydawnictwo – WSR – i zajął się niemal wyłącznie pisarstwem. Mieszka wraz z żoną Moniką, także absolwentką psychologii, w Białej Podlaskiej, mają czworo dzieci.

Kariera Wojciecha Sumlińskiego – psycholog i dziennikarz śledczy

Wojciech Sumliński urodził się 15 kwietnia 1969 roku w Warszawie, od samego początku mieszkał na Żoliborzu. Ukończył studia z psychologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) – tytuł magistra uzyskał na podstawie obrony pracy zatytułowanej „Samorealizacja a lęk wobec śmierci”, dzięki czemu zdobył specjalizację z psychologii ogólnej oraz psychodiagnostyki. W 1992 roku rozpoczął pracę w jako psycholog dziecięcy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Dziekanowie Leśnym koło Warszawy. Później, w latach 1993-1994, pracował także jako psycholog w Przedszkolu Integracyjnym na Bielanach w Warszawie. Od 1996 roku mieszka w Białej Podlaskiej, gdzie przeniósł się w związku z zatrudnieniem w roli psychologa badającego studentów Szkoły Lotniczej w Dęblinie oraz konsultanta dowódcy jednostki ds. psychoprofilaktyki pilotów.

W tym samym czasie rozpoczęła się jego kariera dziennikarza śledczego – Sumliński rozpoczął pracę w pierwszym polskim zespole dziennikarzy śledczych w dzienniku „Życie”. W 1997 psycholog został uhonorowany nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych za cykl reportaży, które napisał pod pseudonimem „Stefan Kukulski”. Dotyczyły one przygranicznej przestępczości zorganizowanej. Dwa lata później otrzymał nominację do nagrody „Press” w kategorii dziennikarstwa śledczego, tym razem za teksty opowiadające o Henryku Gołębiewskim, który miał doradzać firmom, jak unikać podatków, w czasie gdy był przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jednym z jego najbardziej znanych materiałów jest ujawnienie zeznań świadka koronnego Jarosława Sokołowskiego, ps. Masa oraz powiązań pomiędzy Andrzejem Kuną, Aleksandrem Żaglem i lobbystą Markiem Dochnalem z ówczesną parą prezydencką, Jolantą i Aleksandrem Kwaśniewskimi.

W trakcie swojej kariery dziennikarskiej współpracował z tygodnikiem „Wprost” czy „Gazetą Polską”. Jest autorem i współautorem wielu materiałów śledczych oraz programów dokumentalnych Telewizji Polskiej, w tym takich tytułów jak „Oblicza prawdy” i „30 minut” zajmujących się tajnymi operacjami służb specjalnych w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oraz III Rzeczpospolitej.

Po niejednej z publikacji Wojciecha Sumlińskiego podejmowano różnorakie próby podważenia wiarygodności zarówno jego źródeł, jak i samego autora – w tym także występowano na drogę sądową. Łącznie pozwano dziennikarza dwadzieścia cztery razy, z czego dwadzieścia trzy postępowania zakończyły się wygraną Sumlińskiego. Najgłośniejszy proces związany był z ujawnieniem defraudacji 700 milionów złotych przeznaczonych na budowę kolejnej nitki rurociągu naftowego „Przyjaźń” przez spółkę Megagaz, założoną przez byłych oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych.

Książki autorstwa Wojciecha Sumlińskiego

Publikacje książkowe Wojciecha Sumlińskiego dotyczą przede wszystkim ujawniania kulisów prowadzenia polskiej polityki, funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a także takich wydarzeń jak zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. Wiele spośród tytułów jego autorstwa uzyskało status bestsellera. Zdecydowana większość z nich została napisana po roku 2008, kiedy to miało miejsce oskarżenie dziennikarza o płatną protekcję na podstawie zeznań Leszka Tobiasza, byłego oficera WSI oraz Wojskowej Służby Wewnętrznej. Nieudana próba samobójcza Sumlińskiego oraz orzeczenia biegłych lekarzy spowodowały jednak, że do aresztowania nie doszło. Wyrokiem Sądu Rejonowego z 2015 roku Sumliński został uniewinniony. Od 2016 roku psycholog tworzy także we współpracy z majorem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Tomaszem Budzyńskim, który jest byłym szefem ABW w Lublinie.

Wśród jego najbardziej znanych pozycji znajdują się takie tytuły jak: „Kto naprawdę go zabił?”, dotyczące zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki, „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”, „Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera” czy „Czego nie powie Masa o polskiej mafii”. Wszystkie oparte są na licznych zeznaniach oraz śledztwach przedstawiających kulisy manipulacji, korupcji oraz układów, które trawiły i trawią wciąż polską scenę polityczną. Reportaże Wojciecha Sumlińskiego oraz inne podsumowania dziennikarskich śledztw, drążących niewygodne tematy, znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi). Wśród nich takie pozycje autorstwa Sumlińskiego jak “Z mocy nadziei. Thriller, który pisze życie”, “Niebezpieczne związki Sławomira Petelickiego” czy “Historia zawierzenia silniejszego niż nienawiść i śmierć”.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.