Yuval Noah Harari Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka 21 lekcji na XXI wiek, Książka | Yuval Noah Harari

    Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość? Nowa książka autora światowych bestsellerów Sapiens i Homo deus. Krótka historia jutra. Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie. 21 lekcji na XXI wiek to zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. Harari z właściwą ...

Yuval Noah Harari Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Yuval Noah Harari to historyk, filozof i autor książek, które zyskały status bestsellerów w wielu krajach świata, takich jak „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, „Homo deus. Krótka historia jutra” i „21 lekcji na XXI wiek”. Do tej pory tytuły te rozeszły się w nakładzie ponad 23 milionów egzemplarzy.

W latach 1993‒1998 studiował historię średniowiecza i historię wojskową na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W 2002 roku uzyskał doktorat z filozofii w Jesus College w Oxfordzie. Następne trzy lata spędził na studiach doktoranckich jako pracownik fundacji Yad Hanadiv. Jego zainteresowania skupiają się wokół makrohistorycznych pytań dotyczących relacji między historią i biologią. W swoich książkach pisze o tym, co wyróżnia homo sapiens od innych gatunków zwierząt. Zadaje pytania, czy istnieje coś takiego, jak sprawiedliwość historyczna? I co nas czeka w przyszłości?

W 2018 roku oraz na początku 2020 roku Harari wygłosił wykłady dotyczące przyszłości podczas World Economic Forum w Davos. Pisarz bierze udział w wielu międzynarodowych debatach i często spotyka się z głowami państw – rozmawiał między innymi z Angelą Merkel, Emmanuelem Macronem, Mauricio Marcim czy prezydentem Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem. Ogromną popularność zyskał dzięki wystąpieniom podczas cyklu TED. W 2018 roku był pierwszym prelegentem, który występował jako avatar.

Yuval Noah Harari stale współpracuje z największymi gazetami ‒ pisał między innymi dla „The Guardian”, „The Times”, „The New York Times” czy „The Economist”.

Historia wojskowa w książkach Yuval Noah Harari

Pierwsze trzy książki Yuval Noah Harari poświęcił tematowi, który studiował – historii wojskowej. W 2011 roku w Izraelu ukazała się jego książka „Sapiens. Od zwierząt do bogów”. Jest to holistyczna prezentacja dziejów człowieka – od czasów, gdy żyliśmy w jaskiniach, po podróże na Księżyc i przełomowe odkrycia genetyczne. Pięć lat później ukazał się „Homo deus. Krótka historia jutra”, w którym Harari skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom.

Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach. Harari zauważa, że śmierć to tylko problem techniczny ‒ światowe korporacje już teraz prowadzą wyścig po nieśmiertelność. Niebawem najbogatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. A jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie?

Ebooki, audiobooki i książki papierowe Harariego dostępne na Woblink.com

Książki Yuvala Noah Harariego możecie znaleźć na Woblink.com w trzech formatach: jako ebook, audiobook i książkę papierową.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.