Majówkowy Maraton Czytelniczy

Zbigniew Kopeć Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Sekrety Poznania, Książka | Zbigniew Kopeć

    Tajemniczy Poznań zawrócił w głowie Janowi Michalikowi, który dla niego porzucił Kraków, swoją fabryczkę czekolady i cukiernię. Na gwarnych ulicach Klementyna Śliwińska zadziwiała mężczyzn swoją umiejętnością prowadzenia samochodu. Tę pierwszą kobietę z prawem jazdy z pewnością podziwiałby najsłynniejszy poznański podróżnik Kazimierz Nowak. Jednak nie mija minuta, a on już znika na swoim wysłużonym rowerze przemierzać dziką Afrykę. Zostawia za sobą zakłady Cegielskiego, 585 p...

    Promocja
    okładka W cieniu historii Dwudziestowieczne doświadczenia i narracje, Książka | Zbigniew Kopeć

    Literatura dwudziestolecia międzywojennego stanowi punkt wyjścia dla przedstawionych w monografii rozważań. Autora interesuje to, w jaki sposób podobne – ale różnej rangi – problemy oraz tematy o charakterze społecznym obecne są w prozie przedwojennej i w jaki sposób pojawiają się potem w literaturze pierwszych dziesiątków lat powojennych. Ciągłość przedstawiających je narracji przerwała druga wojna światowa, która była wydarzeniem dla XX wieku centralnym, a związane z nią do...

    Promocja
    okładka Poznań między wojnami Opowieść o życiu miasta 1918-1939, Książka | Zbigniew Kopeć

    Przez dwadzieścia wolnych, radosnych lat Poznań pachniał gzikami, słodką szneką z glancem, gorącą, domową parzybrodą. Pewnego dnia nad miastem przeleciał samolot – cicho i niepostrzeżenie. Po chwili ulice, dachy domów i sklepowe markizy były obsypane ulotkami, zapraszającymi do najnowocześniejszego w Polsce kina Słońce. W leniwe niedzielne popołudnia mieszkańcy całymi rodzinami oglądali w zoo widowisko Wieś Cejlońska, którego główną atrakcją było stado słoni i zebu z Hamburg...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.