Zbigniew Rokita Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych, Ebook | Zbigniew Rokita

    Nowa książka Zbigniewa Rokity, laureata Nagrody Literackiej „Nike” 2021Włóczęgowski poemat reporterski autora Kajś.To tu, na „Ziemiach Odzyskanych”, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę.Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną...

    Promocja
    okładka Kajś, Ebook | Zbigniew Rokita

    Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem. O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte. Później była ta n...

    Promocja
    okładka Mumia. , Ebook | Tess Gerritsen

    Pani X, mumia przypadkowo znaleziona w bostońskim Crispin Museum, to medialna sensacja. Archeolodzy, z Josephine Pulcillo na czele, szacują jej wiek na 2000 lat. Jakie jest więc ich zdziwienie, kiedy podczas tomografii komputerowej odkrywają w zmumifikowanym ciele kulę… całkiem współczesną. A mumią zaczynają się zajmować nie muzealnicy, ale lekarka sądowa Maura Isles i detektyw Jane Rizzoli.Szybko okazuje się, że w nieuporządkowanych magazynach muzeum ktoś przechowywał własne...

    Promocja
    okładka Kajś [edycyjŏ ślōnskŏ], Ebook | Zbigniew Rokita

    Bez wiynkszość życiŏ widzioł żech Ślōnzŏkōw za jaskiniowcōw ze kilofym i roladōm. Swojã ślōnskość żech wypiyroł. We podstawōwce pani Chmiel grała nōm na cyji Rotã, a jŏ niy mioł pojyńciŏ, iże tyn Niymiec ze pieśni, co pluje we twŏrz, ôn bōł mōj praôjciec. Ô swojich korzyniach żech wiedzioł mało. Niy wierzōł żech, iże na Ślōnsku przed wojnōm sie ôdbyła jakŏ historyjŏ. Moji antynaciŏ byli choby z inkszyj planety, nosiyli jakeś niymożebne miana: Urban, Reinhold, Lieselotte. ...

    Promocja
    okładka Pismo. Magazyn opinii nr 9/2021, Ebook | Marcin Wicha, Dominika Słowik, Mirosław Wlekły, Zbigniew Rokita, Piotr Sommer, Tomasz Bąk, Agata Romaniuk, Barbara Sadurska

    W numerze szczególnie polecamy materiały, w których: Mirosław Wlekły próbuje podsumować pięćset dni pandemii w Polsce, Melissa Fay Green sprawdza, jak mózg zapisuje przeszłość, Dominika Tworek przygląda się oddolnej inicjatywie stworzenia parku narodowego, Paulina Maślona opowiada, jak Barcelona staje się znów miastem do życia, a Karolina Lewestam odpowiada na list czytelniczki.

    Promocja
    okładka Królowie strzelców, Ebook | Zbigniew Rokita

    Nad stadionem zachodzi abchaskie słońce, niebo miało kolejno barwy: mandarynek, malin, buraków, jagód, teraz jest czarne. Za chwilę rozpoczną się mistrzostwa świata drużyn niezrzeszonych w FIFA: są tu reprezentacje mniejszości narodowych, są reprezentacje krajów nieuznanych. To świat na opak. Świat, w którym sędziów przysłała Doniecka Republika Ludowa, Kurdystan jest faworytem, a spiker komentuje mecze po abchasku. Część zawodników na co dzień występuje w czołowych europejs...

Zbigniew Rokita Ebooki

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku. To polski dziennikarz, pisarz, reportażysta i specjalista w dziedzinie wiedzy o Europie Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska. Jest autorem głośnych reportaży wydanych nakładem Wydawnictwa Czarne – „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” i „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Rokita publikował swoje teksty m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Przez sześć lat (2012-2018) współpracował z dwumiesięcznikiem „Nowa Europa Wschodnia”. Rokita jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Reportażysta otrzymał wiele stypendiów i nagród – jest m.in. laureatem VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera.

Pierwszą książką Rokity (współtworzoną z Kornelią Mazurczyk) był wywiad rzeka z orientalistą Andrzejem Pisowczykiem. To opowieść o fascynujących i często zaskakujących zależnościach między polityką a kulturą. Pisowczyk opowiada o etymologii słów używanych codziennie, o mechanizmach językach, o słowotwórstwie i rozwoju języków narodowych. Profesor Pisowczyk jest ekspertem w dziedzinie językoznawstwa – specjalizuje się w językach irańskim, ormiańskim i gruzińskim. Jego historie pełne są anegdot i niebywałej erudycji.

W 2018 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się druga książka (pierwsza samodzielna) Zbigniewa Rokity pt. „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”. To propozycja na spojrzenie na Europę Wschodnią przez pryzmat wzajemnie przenikających się sportu i polityki. To opowieść o mistrzostwach świata drużyn narodowych niezrzeszonych w FIFA. Występują w nich reprezentacje Abchazji, Kurdystanu oraz Donieckiej Republiki Ludowej. Ponadto Rokita szuka odpowiedzi na to, dlaczego Ernest Wilimowski grał w reprezentacji III Rzeszy oraz dlaczego UEFA wydała zgodę na utworzenie ligi piłkarskiej na Krymie. Rokita odkrywa też niebezpieczne zależności między światem polityki, biznesu i sportu.

Najnowszą publikacją Rokity jest wydany w 2020 roku reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Książka jest karkołomną próbą opisania w reporterskim formacie Górnego Śląska. Rokita znakomicie poradził sobie z próbą ukazania niemożności opisania regionu, który na przestrzeni ostatnich kilkuset lat znajdował się w granicach administracyjnych kilku różnych krajów i tworów narodowych. Rokita przeplata opowieści o regionie, panujących na Śląsku zwyczajach, jego historii, opowieściami o swojej rodzinie i poszukiwaniach śląskich korzeni. Reportażysta pisze o prawdziwych i urojonych historiach Ślązaków, ich mitologii, panujących o nich stereotypach oraz obrazie Ślązków utrwalonym w różnych dziełach kultury, m.in. w książkach Twardocha i filmach Kutza. Rokita porusza także temat odrębności Śląska, ruchach autonomicznych, dyskusjach na temat przynależności narodowej Ślązaków oraz o losach mieszkańców Górnego Śląska.

W głosowaniu przeprowadzonym w grupie Czytamy Reportaże na Facebooku, reportaż „Kajś” został uznany za drugi najważniejszy reportaż 2020 roku, zaraz za „Oświęcimiem” Marcina Kąckiego.

Książki Zbigniewa Rokity na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Zbigniewa Rokity we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.