Zofia Kossak Romans - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zofia Kossak Romans - książki, ebooki i audiobooki

Zofia Kossak to polska powieściopisarka i publicystka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji działających w czasie niemieckiej okupacji podczas I wojny światowej: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Po pierwszym mężu Zofia Kossak-Szczucka, później, po powtórnym zamążpójściu, Zofia Kossak-Szatkowska. Pośmiertnie odznaczona medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (1982) oraz Orderem Orła Białego (2018).

Życiorys Zofii Kossak

Zofia Kossak była córką Tadeusza Kossaka, polskiego działacza społecznego oraz brata bliźniaka malarza Wojciecha Kossaka, oraz Anny Kisielnickiej-Kossakowej. Przyszła powieściopisarka urodziła się 10 sierpnia 1889 roku w Kośminie (obecnie województwo lubelskie). Zofia miała młodszego brata, Stefana, zmarł on jednak tuż po swoich narodzinach. Była wnuczką malarza Juliusza Kossaka oraz siostrą stryjeczną Magdaleny Samozwaniec oraz poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Dzieciństwo oraz młodość spędziła właśnie na Lubelszczyźnie oraz na Wołyniu. Uczyła się w domu, a następnie, zgodnie z rodzinną tradycją, studiowała malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (1912-1913), a następnie rysunek w École des Beaux-Arts w Genewie. W roku 1915 wyszła za mąż za Stefana Szczuckiego i wraz z nim zamieszkała w Nowosielnicy na Wołyniu. To właśnie tam urodzili się dwaj synowie pary, Juliusz oraz Tadeusz. Wraz z rodziną przetrwała czas krwawych buntów i starć chłopskich oraz najazd bolszewicki w 1917 roku. W przebraniu chłopki uciekła wraz z matką z płonącego Wołynia. Wspomnienia z tego czasu stanowią podstawę dla „Pożogi”, wydanego w 1922 roku debiutu literackiego Zofii Kossak.

Kiedy w 1923 roku zmarł Stefan Szczucki, Zofia wraz z synami przeniosła się do rodziców i zamieszkała we wsi Górki Wielkie na Śląsku Cieszyńskim. Dwa lata później, 14 kwietnia 1925 roku, powtórnie weszła w związek małżeński z oficerem Wojska Polskiego, Zygmuntem Szatkowskim. 1926 rok był świadkiem narodzin trzeciego syna Zofii Kossak, Witolda, i śmierci pierworodnego Juliusza. Dwa lata później na świat przyszła córka pary, Anna.

W roku wybuchu II wojny światowej, w cztery lata po śmierci ojca, Zofia Kossak przeniosła się do Warszawy, gdzie aktywnie zaangażowała się w działalność charytatywną oraz konspiracyjną. Rok 1941 był momentem utworzenia Frontu Odrodzenia Polski. Front był tajną organizacją katolicką, kontynuacją Akcji Katolickiej, która istniała w II Rzeczypospolitej w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939-1945. Utworzony został przez grupę świeckich katolików, na czele z Zofią Kossak oraz Witoldem Bieńkowskim, oraz duchownych, księdza Edmunda Krauzego, księdza Franciszka Paulińskiego, księdza Jana Zieję oraz księdza Donata Nowickiego. FOP wydawał dwa pisma, „Prawda” oraz „Prawda dnia”, i działał przede wszystkim w celu moralnego odrodzenia Polski. W tym czasie Zofia Kossak współredagowała także pierwsze polskie pismo podziemne „Polska żyje”. W ramach FOP konspiracyjnie (w nakładzie 5000 egzemplarzy) wydany został stworzony przez pisarkę dokument „Protest!”. Opublikowano go kilka tygodni po tym, jak naziści rozpoczęli akcję likwidacji getta warszawskiego i wywózkę ludności pochodzenia żydowskiego do obozu koncentracyjnego w Treblince. „Protest!” dotyczył przede wszystkim zdecydowanej niezgody, płynącej ze strony polskich środowisk katolickich, na działania względem Żydów znajdujących się na terenie okupowanej Polski. Po publikacji odezwy Zofia Kossak wielokrotnie i na różne sposoby, przede wszystkim w prasie podziemnej, apelowała o pomoc dla Żydów ze strony Polaków. Sama się jej podejmowała i wielokrotnie pomagała uciekinierom, przede wszystkim poprzez dostarczanie im fałszywych dokumentów oraz pieniędzy. W 1942 roku założona została organizacja, Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, który potem przekształcił się w Radę Pomocy Żydom „Żegota”. Wraz z Zofią Kossak jego współorganizatorką była działaczka Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej Wanda Krahelska-Filipowiczowa, postać dla tego kręgu legendarna.

27 września 1943 roku Zofia Kossak została aresztowana i 5 października umieszczona w obozie Auschwitz-Birkenau. To tam zginął w tym samym roku jej drugi syn, Tadeusz. Okupanci odkryli, kim jest, gdy była już prawie u kresu życia, chorując na tyfus. Pisarka została przeniesiona do obozowego szpitala i intensywnie leczona, by nie zmarła w drodze na warszawski Pawiak. Kiedy pomimo przesłuchań i brutalnych prób zmuszenia jej do wydania współpracowników Kossak pozostała milcząca, próbowano skusić ją wizją wolności w zamian za współpracę. Skazano ją zatem na śmierć. Polska Podziemna przekupywała pracowników więzienia, co chwilę odwlekając egzekucję. Dzięki ich staraniom Zofia Kossak została uwolniona w lipcu 1944 roku. Zaraz potem brała czynny udział w powstaniu warszawskim. Po jego upadku do 1945 roku przebywała w Częstochowie, a następnie przeniosła się na przymusową emigrację do Londynu, gdzie objęła funkcję kierownika delegatury warszawskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Przez kolejnych dwanaście lat wraz z mężem i córką mieszkała w Kornwalii, na farmie Trossell, gdzie nadal tworzyła swoje dzieła literackie. Choć cieszyły się one coraz większą popularnością na Zachodzie, w Polsce w 1951 roku wszystkie książki autorstwa Zofii Kossak zostały objęte cenzurą i wycofane z bibliotek.

Zofia Kossak powróciła do Polski w 1957 roku, a rok później przeniosła się z Warszawy znów do Górek Wielkich. Dwór jej rodziców spłonął w 1945 roku, zamieszkała więc w znajdującym się w jego pobliżu tzw. domu ogrodnika. W 1964 roku sygnowała tzw. list 34, wyraz protestu polskich intelektualistów względem cenzury w PRL. Dwa lata później nie przyjęła Nagrody Państwowej I Stopnia w dziedzinie kultury i sztuki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie powieści historycznej. Zofia Kossak zmarła 9 kwietnia 1968 roku w Bielsku-Białej. Pochowana została w Górkach Wielkich, na cmentarzu parafialnym obok swojego ojca oraz syna Juliusza.

Twórczość Zofii Kossak

Jak wspomniano wcześniej, debiutem literackim Zofii Kossak była powieść „Pożoga, wydana w 1922 roku. Jest to książka autobiograficzna opowiadająca o wydarzeniach na Wołyniu oraz o konflikcie zbrojnym pomiędzy Ukrainą a Polską. „Pożogę” już w 1927 roku przetłumaczono na angielski i, zgodnie z sugestią Josepha Conrada, zatytułowano „The Blaze”. Później powieść ta ukazała się jeszcze w językach francuskim, japońskim oraz węgierskim.

Nagrody

Za swoje dzieła literackie Zofia Kossak została odznaczona nagrodą literacką województwa śląskiego w roku 1932. Otrzymała także Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury, która była w okresie międzywojnia jedną z najważniejszych instytucji polskiej kultury. W 1937 roku Zofię Kossak odznaczono także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowano ją także hiszpańskim Krzyżem Zasługi Zakonu Rycerskiego św. Łazarza I klasy.

Jedną z najbardziej znanych pozycji autorstwa Zofii Kossak jest trylogia powieści historycznych opowiadający o wojnach krzyżowych. Zbierając do nich materiały, autorka udała się do Ziemi Świętej. Fabuła rozpoczyna się w Polsce w roku 1095, a kończy wraz z przejęciem Jerozolimy oraz Grobu Świętego przez krzyżowców. Rozpadająca się w tym czasie feudalna Europa zostaje tu zestawiona z duchowością, kulturą i obyczajami świata islamu. Trylogia składa się z trzech części: „Krzyżowców”, „Króla trędowatego” oraz „Bez oręża”. Z kolei na „Krzyżowców” składają się cztery tomy: „Bóg tak chce”, „Fides graeca”, „Wieża trzech sióstr” oraz „Jerozolima wyzwolona”. Wszystkie tytuły dostępne są na Woblink zarówno jako książki papierowe i ebooki, jak i audiobooki.

Książki Zofii Kossak dostępne w księgarni Woblink

Większość docenianych dzieł Zofii Kossak, w tym powyższa trylogia, powstała w dwudziestoleciu międzywojennym. Wśród nich znajdują się takie tytuły jak „Złota wolność” czy „Trembowla”. Oprócz tego warto wspomnieć o takich pozycjach jak: „Pole legnickie”, „Suknia Dejaniry”, czy „Przymierze”. Tłumaczenia książek Zofii Kossak ukazały się między innymi w języku angielskim, czeskim, duńskim, fińskim, holenderskim, norweskim, portugalskim, francuskim, szwedzkim czy włoskim. Po polsku wydane są one nakładem Wydawnictwa Civitas Christiana i czekają na Woblinku jako książki papierowe, ebooki (epub, mobi) oraz audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Romans

Burza uczuć, namiętności, trudności i przeszkody, a nade wszystko miłość - wszystko to może zaoferować Wam literatura romantyczna - jeden z najpopularniejszych gatunków literackich, cieszących się zainteresowaniem zwłaszcza wśród kobiet - rzecz jasna, nie tylko. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, by skutecznie choć na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść w świat zmysłowych uniesień. Romanse to przecież książki pełne emocji!

Romans skupia się na ukazaniu romantycznej miłości dwojga ludzi i budowanej przez nich relacji. Powinien przy tym posiadać szczęśliwe zakończenie – na zakochanych, którzy walczą o swój związek, czeka bezwarunkowa miłość. Ten typ literatury odznacza się dużą różnorodnością. Romanse często są powiązane z innymi gatunkami literackimi – doprowadziło to do powstania kilku odmian, takich jak romans współczesny, historyczny, kryminalny, paranormalny, fantastyczny, religijny czy erotyczny. Jako gatunek, romans rozwinął się w XIX wieku za sprawą Jane Austen, która uważana jest za jego mistrzynię. W jej powieściach (m.in. „Duma i uprzedzenie”, „Emma”, „Rozważna i romantyczna”) do dzisiaj zaczytują się rzesze oddanych fanów. W tej kategorii czekają na Was zarówno polskie romanse, takie jak dzieła Katarzyny Grocholi czy Katarzyny Michalak, jak i zagraniczne bestsellery - ebooki Sylvii Day, Nicholasa Sparksa, Nory Roberts czy Emily Giffin.

Nicholas Sparks - książki pełne uczuć

Dobry romans jest w stanie przenieść nas do innej rzeczywistości - świata jak z bajki lub przestrzeni pełnej dramatu, w którym rany uleczyć może jedyne siła prawdziwego uczucia. Najpiękniejsze historie miłosne wywołują w nas emocje tak gwałtowne, że nieraz płaczemy w trakcie lektury, wściekamy się na niesprawiedliwość losu i wzruszamy, gdy dwoje ludzi nareszcie może zaznać zasłużonego spokoju i ciepła. Powieści o miłości to dla jednych okazja do tego, by w opisanych tam historiach odnaleźć samych siebie i upewnić się, że nie są jedynymi ludźmi na życiowych rozstajach dróg. Dla innych to szansa na uświadomienie sobie, za czym naprawdę tęsknią.

Nicholas Sparks nierzadko nazywany jest mistrzem powieści romantycznych. Ten autor romansów ma na koncie wiele wyjątkowych bestsellerów, w tym ebooki "List w butelce", "Wciąż ją kocham", "Ostatnia piosenka", "Bezpieczna przystań", "Z każdym oddechem" czy "Kraina marzeń". Część z nich stała się podstawą równie popularnych ekranizacji - dotyczy to przykładowo powieści "Szkoła uczuć", "Dla ciebie wszystko", "Wybór" czy "Najdłuższa podróż". Nawet ci, których nie interesuje szczególnie literatura romantyczna znają z pewnością powieść Nicholasa Sparksa "Pamiętnik" (a także jej równie znaną ekranizację filmową z Ryanem Goslingiem i Rachel McAdams w rolach głównych). W domu opieki starszy mężczyzna codziennie czyta chorej na Alzheimera kobiecie fragmenty starego notatnika, kryjącego w sobie dzieje wyjątkowego uczucia, które narodziło się tuż po II wojnie światowej w Karolinie Północnej. Dziewczyna z dobrego domu i ubogi robotnik jako nastolatkowie wspólnie spędzają razem lato. Zaraz potem los brutalnie ich rozdziela - czy uda im się spotkać ponownie? Najsłynniejsze romanse Nicholasa Sparksa znajdziecie z oczywiście na Woblinku!

Najlepsze polskie romanse

Nie tylko zagraniczni autorzy romansów potrafią skutecznie chwytać za serca czytelników. Polskie romanse również są kategorią pełną różnorodnych powieści o miłości. Kto z nas nie zna nazwiska Katarzyny Grocholi? To jedna z najpoczytniejszych współczesnych polskich pisarek, której pełne humoru, dowcipu i nadziei książki pokochały tysiące czytelniczek i czytelników. Grochola jest m.in. autorką historii o polskiej Bridget Jones, 37-letniej Judycie, której życie zmienia się dosłownie z dnia na dzień - kobieta jednak nie zamierza się poddawać i walczy o swoje marzenia, miłość, a także o uznanie w oczach zbuntowanej nastoletniej córki. Polecamy pełną humoru i ciepła powieść romantyczną "Nigdy w życiu!", wraz z jej kolejnymi częściami: "Serce na temblaku", "Ja wam pokażę!" oraz "A nie mówiłam!", a także inne książki dla kobiet (i nie tylko) autorstwa Katarzyny Grocholi, jak "Miłość w cieniu słońca", "Zjadacz czerni 8", "Trzepot skrzydeł" lub "Pocieszki", których ebooki bez problemu znajdziecie na Woblinku. Czekają tu na Was także książki romantyczne innej popularnej polskiej autorki, Katarzyny Michalak. Tworzy ona przede wszystkim tytuły zaliczane do literatury obyczajowej, ale w jej dorobku znajdziecie także powieści sensacyjne, erotyczne czy fantastyczne. Blaski i cienie miłości wypełniają karty m.in. tak zwanej serii mazurskiej. Otwiera ją tom "Gwiazdka z nieba", w którym spotykamy Nataniela, mężczyznę z przeszłością wypełnioną dramatami. Pewnego dnia dociera on do skrytej w mazurskich lasach wioski Senna, w której miał zatrzymać się tylko na chwilę. Los jednak miał względem niego inne plany. Książki pełne uczuć - tak z całą pewnością opisać należy składające się na serię mazurską ebooki "Promyk słońca", "Kropla nadziei", "Trzy życzenia", "Uśmiech losu" oraz "Najpiękniejszy sen".

Gorące powieści romantyczne - Erotyk i romans

Po jakie romanse najchętniej sięgają czytelnicy i czytelniczki na całym świecie? Odpowiedź jest prosta - te z pogranicza romansu oraz literatury erotycznej. To tutaj spotkacie femme fatale, pozornie niedostępnych i bezwzględnych mężczyzn, ale także osoby za wszelką cenę szukające uczucia i bliskości. Namiętność porywa je często niespodziewanie, na przykład w formie wakacyjnego romansu, który miał być zupełnie niezobowiązujący. Popularne światowe romanse erotyczne to nierzadko romanse mafijne czy biurowe. Mistrzynią tych pierwszych jest L. A. Casey, autorka cyklu "Bracia Slater". W jej powieściach należący do mafii gangsterzy muszą zmierzyć się z niespodziewanym uczuciem, jakim obdarzają pozornie zupełnie do nich nie pasującą kobietę. Gangsterzy i miłość to tropy świetnie połączone także w ebookach Cory Reilly, twórczyni między innymi cyklu "Born in Blood Mafia Chronicles". Powieści "Złączeni przeszłością" czy "Złączeni obowiązkiem" rozgrywają się w brutalnym, pełnym grozy i niebezpieczeństw świecie mafiosów, w którym nagle pojawia się miejsce na miłość i szaloną namiętność. A jeśli preferujecie książki romantyczne opowiadające o miłości rodzącej się w biurze, polecamy powieści Vi Keeland (na przykład "Projekt: Szef"), "Miss Independent" Joanny Balickiej czy "Reguły pożądania" Anny Bellon.

Mówiąc o romansach erotycznych nie sposób nie wspomnieć nazwiska Sylvia Day (pseudonim S. J. Day oraz Livia Dare), której książki zajmowały szczyty list bestsellerów w niemal trzydziestu krajach. Szczególną popularnością cieszy się seria "Dotyk Crossa" (lub "Rozpalona"), która mistrzowsko łączy w sobie erotyk i romans. Składa się na nią pięć tomów: "Dotyk Crossa", "Płomień Crossa", "Wyznanie Crossa", "Wybór Crossa" oraz "Tylko Cross", które na Woblink czekają na Was jako ebooki. Poznajcie Evę, ambitną i piękną kobietę, która w przeszłości wiele przeszła. W dzieciństwie była molestowana seksualnie, na co dzień jednak nie pokazuje nikomu swoich ran. Silna i niezależna, ma w swoim życiu wyjątkowe wsparcie w postaci przyjaciela i współlokatora, Carriego Taylora, którego spotkała podczas terapii grupowej. W nowej pracy już pierwszego dnia Eva poznaje młodego i niewątpliwie pociągającego Gideona. Ich z początku czysto zawodowa relacja szybko przeradza się w burzliwy romans biurowy, który jednak nie może rozwinąć się w nic poważniejszego z powodu trudnej przeszłości obydwojga kochanków. Pożądanie miesza się tutaj z nienawiścią, a między Evą i Gideonem rozpoczyna się naładowana seksualną energią gra w odrzucenie. Poznajcie jej wynik sięgając po dostępne na Woblink ebooki autorstwa Sylvii Day.

Romans bestsellery w księgarni internetowej Woblink

Potężna siła rażenia niespodziewanych uczuć, niespełnione nadzieje, zdrady, przeszkody, serca targane gwałtownymi emocjami, ale na koniec z pewnością wielkie szczęście - to wszystko czeka na Was w tytułach, które oferuje nam literatura romantyczna! Miłość rzadko kiedy pojawia się i trwa całe życie zupełnie bez wysiłku. W wielu wypadkach trzeba o nią zawalczyć, a ostateczny sukces wydaje się po prostu cudem. Bezwzględni, a przy tym spragnieni bliskości mężczyźni - kochające za bardzo lub nie potrafiące zaufać kobiety, wszyscy oni mają swoją szansę na szczęśliwe zakończenie.

Na Woblink znajdziecie najlepsze książki romantyczne - romanse mafijne, romanse historyczne, przeznaczone dla nastolatków czy dorosłych czytelników pikantne erotyki. Wzruszające historie miłosne zamknięte na kartach najlepszych romansów dostępne są u nas w formatach książek papierowych, audiobooków lub ebooków.