Zofia Turowska Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Gustaw. Opowieść o Holoubku, Ebook | Zofia Turowska

    Pierwsza po wielu latach biografia Gustawa Holoubka. Dlaczego teraz? Bo ciągle żyje w naszej pamięci. Bo był i nadal jest kimś więcej niż wspaniałym aktorem. Bo teraz – bardziej niż kiedykolwiek – ważna jest jego niezłomna postawa etyczna.Zofia Turowska, biografka m.in. Agnieszki Osieckiej, Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej, odkrywa nieznane fakty z życia Gustawa Holoubka, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym...

    Promocja
    okładka Osiecka, Ebook | Zofia Turowska

    Dawała sobie radę z pisaniem, miała niezaprzeczalny talent. Trudniej szło jej z życiem osobistym. Goniła uczucie jak goni się króliczka: już... już się go łapie, co za podnieta! A on umyka.Pierwszy z wydanych, najlepszy z dotychczasowych portret Osieckiej – poetki, autorki ponad dwustu tekstów piosenek, kilku powieści, spektakli telewizyjnych, a nawet znanego hasła „Coca-Cola to jest to!”, dziennikarki, matki, żony, kochanki, kobiety towarzyskiej.W tej nietypowej biografii Zo...

    Promocja
    okładka Fotobiografia. Zofia Nasierowska, Ebook | Zofia Turowska

    Zofia Turowska przedstawia Zofię Nasierowską, "fotografkę boską", jak nazwał Ją Melchior Wańkowicz, artystkę i dokumentalistkę, która z aparatem w ręku potrafiła sprostać zmianom i przeciwnościom, odnieśćimponujący sukces zawodowy i jednocześnie harmonijnie ułożyć wspólnotęmałżeńską. To ilustrowana opowieść o życiu wielokrotnie spełnionym. Większość z ponad 400 zdjęć i dokumentów, świadectw epoki minionej oraz czasów współczesnych, publikowanych jest po raz pierwszy.

Zofia Turowska Ebooki

Zofia Turowska urodziła się w 1945 roku. To polska dziennikarka, pisarka, autorka biografii i reportaży, publicystka i dokumentalistka. Na swój warsztat Turowska bierze sylwetki znanych Polaków, znana jest przede wszystkim z pisania biografii artystów. Swoje książki poświęciła m.in. Agnieszce Osieckiej, Zofii Nasierowskiej, Gustawowi Holoubkowi, Januszowi Majewskiemu.

Turowska jest absolwentką dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pisała m.in. dla „Magazynu Filmowego”, łódzkiego oddziału „Trybuny Ludu”, pracowała dla Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego i Krajowej Agencji Wydawniczej. Była członkinią Pracowni Reportażu, nieformalnej grupy reportażystów związanej wokół Marka Millera. Efektem działań Pracowni była publikacja dokumentu „Kto tu wpuścił dziennikarzy”, w którym podjęty został temat wydarzeń w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku.

Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką

Choć Zofia Turowska publikuje od blisko 40 lat, to dopiero wydana w 2000 roku książka „Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką” przyniosła jej popularność. Publikacja poświęcona słynnej poetce szybko stała się bestsellerem i doczekała się wznowień. Nie jest to zwykła biografia – to opowieść o miejscach związanych z Agnieszką Osiecką, w której najważniejsze jest nie to, co odkryła Turowska, tylko spuścizna samej Osieckiej.

Książka powstała we współpracy z Agatą Passent, córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta, która umożliwiła Zofii Turowskiej wgląd w archiwum, notatki, pamiętniki, zapiski i szkice utworów poetki. Dzięki książce „Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką” wielu czytelników miało szansę po raz pierwszy zapoznać się z niepublikowanymi do tej pory zapiskami Osieckiej. Książka stanowi bogato ilustrowany kolaż złożony z pamiątkowych zdjęć i tekstów artystki. Jak twierdzi Turowska, Osiecka w swojej twórczości zapisała całe życie.

Gniazdo. Rodzina Onyszkiewiczów

W 2005 roku swoją premierę miała książka „Gniazdo. Rodzina Onyszkiewiczów”. To portret rodziny Joanny i Janusza Onyszkiewiczów. Autorka przedstawia w niej dzieciństwo, lata studenckie i okoliczności poznania pary, która zawarła małżeństwo w więzieniu. To także opowieść o ich pięciorgu dzieci. Turowska pisze o karierze politycznej Janusza Onyszkiewicza, jego działalności opozycyjnej, latach walki z reżimem i wejście do elity III RP. Z drugiej strony to historia Joanny, wnuczki marszałka Józefa Piłsudskiego, urodzonej i wychowanej w Londynie. Kobieta, zaskakując wszystkich, w tym władze PRL, postanowiła w okresie stanu wojennego wybrać polskie obywatelstwo. To także opowieść o powrocie jej rodziców do kraju, po niemal 51 latach życia na wychodźstwie.

Biografia Zofii Nasierowskiej autorstwa Zofii Turowskiej

Kolejną książką Zofii Turowskiej była biografia Zofii Nasierowskiej, która została wydana w 2009 roku przez Wydawnictwo Marginesy. To historia wybitnej polskiej artystki, legendy polskiej fotografii artystycznej.

W 2017 roku ukazała się kolejna książka poświęcona polskiemu artyście. „Film. Kobieta jego życia” to biografia Janusza Majewskiego, wybitnego polskiego reżysera odpowiedzialnego za takie filmy jak „Diabelska edukacja”, „C.K. Dezerterzy”, „Zaklęte rewiry”, „Sprawa Gorgonowej” czy „Złoto dezerterów”. Majewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W 1976 roku otrzymał nominację do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za „Zaklęte rewiry”. W 2015 roku otrzymał Srebrnego Lwa za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Ponadto otrzymał trzy wyróżnienia na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego najnowszym filmem jest „Czarny Mercedes” z 2019 roku. „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia” to opowieść o 60 latach pracy twórczej reżysera – życia, które przez cały ten czas kręciło się wokół filmu.

W 2020 roku ukazała się kolejna książka Turowskiej poświęcona Agnieszce Osieckiej. We wrześniu Wydawnictwo Marginesy opublikowało „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet”. Dwa miesiące po premierze książki wyemitowany został pierwszy odcinek serialu „Osiecka” produkcji Telewizji Polskiej. W rolę głównej bohaterki wcieliły się Eliza Rycembel (młoda Osiecka) i Magdalena Popławska (dorosła Osiecka).

Biografia Gustawa Holubka

W marcu 2021 roku ukazała się najnowsza książka Turowskiej. Tym razem bohaterem biografii jest Gustaw Holoubek, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów drugiej połowy XX wieku. Choć wcześniej ukazywały się już biografie Holoubka, to Turowska postanowiła jeszcze raz czytelnikom przybliżyć jego portret. W swojej książce odkrywa nieznane fakty z życia aktora, analizuje jego życiowe wybory, losy środowiska, w którym się obracał. Dzięki zaufaniu, jakim bliscy Holoubka obdarzyli Turowską, autorka książki „Gustaw. Opowieść o Holoubku” miała dostęp do archiwów, pamiątek, listów, zapisków bohatera. Turowska rysuje obraz aktora na podstawie relacji jego bliskich i współpracowników. W konsekwencji otrzymujemy portret wybitnego aktora, dowcipnego, inteligentnego, mądrego i wrażliwego człowieka, którego myśli i słowa warto dziś przytaczać.

Ponadto Turowska jest autorką książek o Łódzkiej Szkole Filmowej („Filmówka. Powieść o Łódzkiej Szkole Filmowej”) oraz Zespole filmowym TOR („Zespół TOR” wspólnie z Barbarą Hollender).

Książki Zofii Turowskiej w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Zofii Turowskiej we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.