okładka Bardzo polska historia wszystkiego. Ebook | EPUB, MOBI | Adam Węgłowski

Ebook

Bardzo polska historia wszystkiego

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Drakula był Polakiem. I wszyscy inni też | Tropienie śladów polskości to nasze narodowe hobby. Uwielbiamy odkrywać, że "nasi" dotarli dalej, odkryli wcześniej, osiągnęli więcej. Adam Węgłowski udowania, że zaskakująco często tak właśnie było! | Ile jest prawdy w legendzie, że Krzysztof Kolumb wywodził się od Jagiellonów? Jakim cudem haitańska bogini voodoo wygląda jak jasnogórska Czarna Madonna w pióropuszu z ananasa? Ile z fantastycznych przygód Indiany Jonesa to prawdziwe perypetie polskich archeologów? Czy słynny polski podróżnik mógł być ojcem Stalina, jak głosi plotka? Autor bierze pod lupę Jamesa Bonda, Drakulę czy Kubę Rozpruwacza. Będziecie zaskoczeni, jak wiele wspólnego z Polską mają te i kilka innych, doskonale wam znanych, postaci.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

8.51 MB (MOBI), 4.16 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Magdalena Barwińska

Magdalena Barwińska

07.04.2015, 11:08

„Odkrywanie Polski, Polaków i polskich wątków w historii”

Biorąc do ręki tę książkę miałam dość mieszane uczucia, czułam lęk, że autor przedobrzy, a ja z niesmakiem będę przedzierać się przez kolejne strony. Kocham Polskę, chciałabym powiedzieć, że wiele znaczymy na świecie, ale wplatanie wszędzie na siłę polskich motywów mnie nie przekonuje. Moje obawy okazały się jednak zupełnie bezpodstawne, bo choć autor pokazuje czasami zupełnie nieprawdopodobne ścieżki, które mogłyby łączyć Polskę z wydarzeniami czy postaciami (historycznymi lub nie) to robi to z umiarem, wielokrotnie wskazuje tropy, nie zmusza jednak czytelnika na siłę do uwierzenia w swoje hipotezy, czasem również sam się z nich wycofuje.

Autor ma świetny styl, który wciąga, a nie nuży. Nie każdy lubi historię, te wszystkie daty i nazwiska... Twórca postawił na ciekawe przekazanie historii, a nie wprowadzenie dużej ilości historycznych dat. Nazwiska się pojawiają, padają istotniejsze lata, ale wszystko to jest wyważone i wprowadzone z umiarem. Te zalety sprawiają, że książkę tę czyta się jak wspomnienie, ciekawostkę wyciągnięta z przeszłości. Pisarz postawił sobie za cel przede wszystkim zainteresować czytelnika.

Lektura tej książki sprawiła mi dużo radości i dała wiarę, że Polska wielokrotnie mogła mieć duże znaczenie na historię, którą znamy. Być może czasem są to nasze pobożne życzenia, ale warto przeczytać i uświadomić sobie jakie postacie, dziś często już zapomnienie, wpłynęły na wydarzenia. Helwing? Przewalski? Michałowski? Malinowski? Posnansky? Skarbek? Wiele nazwisk wyłania się z tej książki. Są to osoby, które w swoim czasie były znane i cenione, teraz mało kto je pamięta. Autor przytacza nazwiska, fakty z ich życia, odkrywa je na nowo, nie pozwala zapomnieć.

To wartościowa lektura, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Możecie sięgnąć po nią, żeby odkryć polskie wątki w historii, ale możecie również po to, żeby poznać osoby, o których dziś się nie mówi, a które okazują się bardzo ciekawymi jednostkami. Wszystko to okraszone dobrym stylem i odpowiednim przygotowaniem. Zdecydujcie się na lekturę, a nie pożałujecie.