okładka Miłość, sutanna i śmierć. Ebook | EPUB, MOBI | Józef  Popławski

E-book

Miłość, sutanna i śmierć

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis ebooka

„Miłość, sutanna i śmierć” Józefa Popławskiego to historia dwóch miłości, dwóch pokoleń, dwóch połówek jabłka, które prędzej czy później i tak się odnajdą. Napisało ją samo życie... Olimpia i Włodzimierz poznali się w szkole, gdzie pracowali jaki nauczyciele i pedagodzy. Aniela i Marek poznali się w szkole, w której się uczyli. Pierwszych połączył płomienny romans, drugich młodzieńcza miłość. Uczucie Olimpii i Włodzimierza wystawiono na wieloletnią próbę, a rozłąka spowodowana była II wojną światową i jej następstwami. Losy Anieli i Marka nie były tak dramatyczne, a separacja spowodowana latami nauki w innych miejscowościach tylko umocniła ich w przekonaniu, że są dla siebie stworzeni. Mianownikiem łączącym wszystkich bohaterów jest wielka miłość, której doświadczyli. Nie sposób rodzielić ich historii, choć każda z nich mogłaby stanowić materiał na osobną powieść. Piękno polskiej wsi, uroki romantycznego Paryża, walka powstańcza oraz walka o miłość – to główne składowe utworu „Miłość, sutanna i śmierć”. Nie brakuje tu również aspektów obyczajowych – życia i pracy na roli, wychowania dzieci czy wątku kleru, który w tamtych czasach odgrywał istotną rolę w życiu społeczeństwa. W powieści poruszono wiele problemów, z którymi i dziś boryka się wielu ludzi. Historia tych par jest bardzo odległa, ale zarazem ponadczasowa.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Liczba stron wydania papierowego

454

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

3.27 MB (MOBI), 1.04 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Anonimowy czytelnik

09.12.2015, 10:23

Jeśli fascynujesz się historią, ale również nie stronisz od wątków obyczajowych, ta powieść przypadnie ci do gustu. „Miłość, sutanna i śmierć” to książka, w której najdziesz historie dwóch miłość, dwóch pokoleń, dwóch połówek jabłka, które prędzej czy później i tak się odnajdą. Napisało ją samo życie…

Anonimowy czytelnik

03.12.2015, 12:14

Miłość pary ludzi dojrzałych spełniona po dramatycznych przejściach, oraz druga dwojga młodych, poczęta w wieku dziecięcym, a zakończona tragicznie w wieku dorosłym w cieniu sutanny. Dzieje obu par łączą ze sobą wspólne wydarzenia.

Dzieje dwóch pracowitych rodzin sadowników i ich dzieci, splecione z ludźmi inteligencji. Pełen czaru i dramatyzmu pobyt we Francji, losy dwu rodzin, oraz pedagogów – Olimpii i Włodzimierza łączą wspólne przeżycia. Głównymi bohaterami utworu są: Sobotowscy i Jagodowscy, jedni i drudzy ze swoimi dziećmi – Anielą i Markiem, Olimpia – nauczycielka języka polskiego i francuskiego z mężem impotentem Anastazym, Włodzimierz nauczyciel geografii – kochanek Olimpii. Ale też paryski kuzyn Anastazego Walery z żoną Barbarą, księża Angelus –agent Bezpieki i January – kochanek Anieli, duchowy sprawca jej tragedii i śmierci Marka.

Bookendorfina Izabela Pycio

Bookendorfina Izabela Pycio

01.01.2016, 07:23

„Ciekawe wątki obyczajowe i historyczne tło”

"Starość to prawie powtórzenie naszego wieku dziecięcego, to jakby miniony wczorajszy dzień."

Zastanawiałam się kilka dni temu jaką książką otworzę 2016 rok. Wypadło na "Miłość, sutanna i śmierć". Bardzo się z tego cieszę, bo powieść ma swój unikalny charakter, bardzo ciekawą fabułę, świetny pazur literacki i w dużej mierze oparta jest na faktach, co szczególnie wpływa na jej emocjonalne postrzeganie. To społeczno-obyczajowa opowieść, historia dwu miłości, dwupokoleniowa perspektywa, gdzie tło historyczne, odmienność czasów, umiejscowienie na polskiej wsi i w paryskim klimacie, odgrywają kluczową rolę.

Książkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Sploty ludzkich losów, przenikanie się życiowych wartości, przypadki determinujące scenariusze życia, trudne decyzje i ich długofalowe konsekwencje. Wszystko oplecione nicią historii, osadzone w społecznych realiach, gospodarczych uwarunkowaniach, wojennych zmaganiach i pragnieniu szczęśliwego życia. Miłość, namiętność, przyjaźń, niechęć, nienawiść i zdrada, czyli pełna gama ludzkich dramatów i tragedii, ale też nadziei i radości. Bohaterowie wywołują w nas silne emocje, chętnie śledzimy ich burzliwe losy, realizację marzeń, walkę o przetrwanie, szczęście i miłość.

Niezwykle malowniczo opisana polska wieś, jej ówczesny stan, zamiłowanie bohaterów do sadownictwa i ich ciężka praca. Zerkamy okiem na polską inteligencję. Autor w ciekawy sposób przedstawia reprezentantów kleru, ich przywary i słabości, niezgodność faktycznego obrazu z kreowanym wizerunkiem. Mamy okazję przyjrzeć się bliżej wątkom patriotycznym i sposobom rozumienia służenia ojczyźnie w pierwszej i na początku drugiej połowy dwudziestego wieku. Bardzo podobała mi się szczegółowość opisów, przypomnienie wielu wiejskich tradycji, dostosowanie języka powieści do ówczesnych czasów, precyzyjne umiejscowienie wydarzeń powieściowych w historii.

bookendorfina.blogspot.com