Opis treści
NAJGŁOŚNIEJSZA POWIEŚĆ AMERYKAŃSKA OSTATNICH MIESIĘCY
NOMINACJA DO NATIONAL BOOK AWARD 2018
Droga Celestial i Roya do ślubu była dość wyboista. Obydwoje z silnymi charakterami, ambitni, miotali się, zanim ostatecznie przyjęli role męża i żony.
Osiemnaście miesięcy. Tyle zdążyli nacieszyć się sobą.
Jedna noc i fatalny zbieg okoliczności. Tyle wystarczyło, by Roy trafił do więzienia, a Celestial stała się żoną skazańca.
Przed nimi wyzwanie, któremu musi sprostać ich uczucie, wierność i zaangażowanie.
Tayari Jones boleśnie i bez uprzedzenia uderza w instytucję małżeństwa i zadaje pytanie: czy w związku ważniejsze jest MY czy JA? „Nasze małżeństwo” to wnikliwe i wstrząsające wejście w intymne życie dwojga ludzi w chwili dramatycznej próby.
Tayari Jones to utalentowana pisarka, która posiadła rzadką umiejętność: za pomocą słów dociera wprost do duszy czytelnika.
Oprah Winfrey
Przejmująca opowieść o tym, jak krzywdzący wyrok niszczy związek dwojga młodych Afroamerykanów.
Barack Obama
Tayari Jones mieszka na Brooklynie, pracuje jako wykładowca na Emory University i jest powieściopisarką. Jej książki zdobyły uznanie i wiele literackich nagród, a „Nasze małżeństwo” krytyka okrzyknęła majstersztykiem i dziełem przełomowym w jej pisarskiej karierze. Do tej pory w USA sprzedano 400 000 egzemplarzy tej powieści, a prawa do jej wydania kupiły już wydawnictwa z ponad dwudziestu krajów.
Czytelnik Woblinka 03-07-2020
Czytelnik Woblinka 03-07-2020
Książka spodoba się miłośnikom powieści „Zabić drozda” i filmu „12 gniewnych ludzi”. Młody Afroamerykanin Roy w efekcie nieszczęśliwego zbiegu okoliczności zostaje oskarżony o czyn, którego nie popełnił. Zanim uda mu się udowodnić, że padł ofiarą tragicznego zbiegu okoliczności, minie pięć lat, które spędzi w więzieniu i które staną się próbą małżeńskiej lojalności. W książce nie ma postaci czarno-białych. Każde z bohaterów otrzymało możliwość opowiedzenia historii z własnej perspektywy. Narracja została rozpisana na głosy oraz na listy. Podejmują one trud naświetlenia niuansów składających się na relacje między bohaterami. Śledzimy losy Roya i Celestial od momentu dzieciństwa, odkrywamy historie małżeńskie poprzednich pokoleń. Urzekł mnie styl, w jakim spisana została ta wielogłosowa narracja, zdradzający wrażliwość psychologiczną i empatię autorki. Udało jej się stworzyć intymną prozę dotykającą złożonych realiów, w jakich rozgrywa się opowiedziana historia małżeńska, tragizm utraconych złudzeń co do samych siebie, próżnych wysiłków, które pozostają pobożnymi życzeniami, kiedy okazuje się, że wyobrażenia dotyczące naszej roli i możliwości są dalekie od rzeczywistości, a wysiłki podejmowane w celu spełnienia danych sobie i innym obietnic nie przystają do realności. Życie toczy się własnym nurtem, drwiąc z deklaracji i podejmowanych działań. „Gdy człowiek planuje, Bóg się śmieje” — stwierdza Roy. I potwierdza to zaprezentowana historia. konkurs recenzencki Woblinka
Opinia potwierdzona zakupem