Bony podarunkowe na Święta

Mircea Cărtărescu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Nostalgia, Książka | Mircea Cărtărescu

    Wczesne dzieło Cărtărescu, składająca się z pięciu obszernych opowiadań, ukazała się w Rumunii najpierw pod innym tytułem: Sen. Tęsknota była w komunistycznym kraju zakazana. Nostagia jest dowodem na to, że pisarz widzi więcej. Z komunistycznego Bukaresztu Cărtărescu stworzył, niczym Alfred Kubin, miasto snu, w którym wszystko jest możliwe: bezdomny mężczyzna wielokrotnie wygrywa w rosyjską ruletkę nawet wówczas, gdy w magazynku brakuje tylko jednego naboju, architekt projekt...

    Promocja
    okładka Travesti, Książka | Mircea Cărtărescu

    Dojrzały, już „ustawiony" i pogodzony z życiem pisarz przystaje, jak ongiś Dante, „w połowie drogi" swego życia, aby dowiedzieć się, kim naprawdę jest; pragnie też rozliczyć się z własnym młodzieńczym buntem wobec prostactwa, tępoty i biołogizmU zwykłego życia. Spogląda wstecz i zagłębia się w podziemny, pełen koszmarów świat własnego dojrzewania, odbywa „inicjacyjną" poniekąd wędrówkę przez labirynt własnego ciała z owego „brudnego i potwornego wieku dorastania", który dla a...

Mircea Cărtărescu - książki, ebooki i audiobooki

Mircea Cărtărescu urodził się w 1956 roku. To rumuński pisarz, poeta, wykładowca akademicki i eseista. W Polsce ukazały się przekłady trzech jego powieści – „Travesti”, „Dlaczego kochamy kobiety” i „Nostalgia”.

Mircea Cărtărescu jest jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych współczesnych pisarzy rumuńskich. Od kilku lat figuruje wśród najpoważniejszych kandydatów do zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Na jego korzyść działa również fakt, że rumuński pisarz nigdy nie otrzymał jeszcze tego wyróżnienia.

Mircea Cărtărescu - życiorys

Cărtărescu ukończył dwa kierunki na Uniwersytecie w Bukareszcie – studiował literaturę i język rumuński. Po ukończeniu studiów, na początku lat 80. XX wieku, zaczął pracę jako nauczyciel w szkole. Później pracował również jako wykładowca akademicki. Cărtărescu pracował także w Związku Pisarzy Rumuńskich i był redaktorem czasopisma literackiego „Caiete critice”.

Mircea Cărtărescu debiutował w 1978 roku na łamach czasopisma România Literară. Pierwsza książka rumuńskiego pisarza ukazała się dwa lata później. Był to zbiór wierszy pt. „Faruri, vitrine, fotografii”. Pod koniec lat 80. Cărtărescu dał o sobie znać jako prozaik.

Twórczość rumuńskiego pisarza

Do tej pory w Polsce ukazały się tłumaczenia trzech książek Cărtărescu. W 2007 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się książka „Travesti”. Bohaterem tej krótkiej powieści jest Wiktor, człowiek, który marzył o tym, by zostać pisarzem wyklętym. Mężczyzna snuł wizje o tym, by wyrzec się siebie w imię sztuki. Bohater balansuje na granicy ducha i ciała, o krok od popadnięcia w schizofrenię lub inne poważne schorzenie psychiczne. W tle opowieści przewijają się wątki historyczne i przemiany ustrojowe w Rumunii. W prozie Cărtărescu bardzo często się one pojawiają, dlatego jego książki znakomicie nadadzą się dla czytelników zainteresowanych współczesną historią Rumunii.

W 2008 roku, również nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazał się zbiór opowiadań „Dlaczego kochamy kobiety”. To zbiór tekstów, które Mircea Cărtărescu publikował wcześniej w różnych gazetach i czasopismach kobiecych. To wyjątkowy zbiór w jego bibliografii, bowiem autor znany jest z bardziej „męskiej” twórczości.

W 2016 roku, nakładem Wydawnictwa Książkowe Klimaty, ukazała się książka „Nostalgia”. To wczesne dzieło Cărtărescu, w którego skład wchodzi pięć opowiadań. Pierwotnie książka ukazała się w 1993 roku. Jednym z głównych bohaterów jest tutaj ogarnięta komunizmem Rumunia, a w zasadzie jej stolica – Bukareszt. Pisarz udowadnia, że ma moc tworzenia niezwykłych światów – w jego opowiadaniach bowiem niemożliwe staje się możliwe. Bukareszt staje się tutaj swego rodzaju portalem do innej rzeczywistości. Opowiadania Cărtărescu wielokrotnie porównywane były do twórczości Cortazara i Borgesa, bowiem to co magiczne w swoisty sposób łączy się z rzeczywistością. „George Lucas sowieckiego romantyzmu” z mistrzowską precyzją łączy fantazję i nostalgię z próbą literackiego uchwycenia komunistycznego terroru.

Ponadto tłumaczenia tekstów Cărtărescu ukazywały się w czasopiśmie „Literatura na świecie”. Obok fragmentów prozy Cărtărescu, w numerze pojawiły się również próbki dzieł Gabrieli Adameşteanu, Petru Cimpoeșu , Gheorghe Crăciun, Filipa Floriana, Dana Lungu i Ioan Pop.

Książki Mircea Cărtărescu na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mircea Cărtărescu w formie papierowej i ebooka. Dostępna jest książka „Nostalgia”, która ukazała się w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Książkowe Klimaty.