Opis treści
Rok 1962. Sowieci instalują na Kubie wyrzutnie nuklearnych pocisków balistycznych, Ameryka jest gotowa odpowiedzieć atakiem atomowym. Prezydent Kennedy potrzebuje tylko jednej informacji: głowice są już w wyrzutniach czy dopiero płyną? Jeżeli płyną, morska blokada Kuby powstrzyma Chruszczowa. Jeżeli już są – wybuchnie wojna. Kluczową informację ma przekazać ulokowany w centrum moskiewskim kret. Ale radzieckie tajne służby właśnie wpadły na jego trop. Ostatnią szansą na odbiór kluczowej wiadomości jest trwający w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki pojedynek szachowy pomiędzy mistrzami z ZSRR i USA – Władimirem Gawryłowem i Joshuą Manskym. Oba mocarstwa wysyłają do Polski agentów pod przykryciem...
Autorskie trio: Piotr Głuchowski, Łukasz Kośmicki i Marcel Sawicki, stworzyło trzymającą w napięciu powieść szpiegowską. Dzięki pokazaniu pełnego obrazu konfliktu nuklearnego stanowi ona doskonałe dopełnienie fabuły filmu o tym samym tytule. W „Ukrytej grze” główną rolę zagrał hollywoodzki aktor Bill Pullman, któremu na ekranie partneruje Robert Więckiewicz. Obraz ma już na koncie pierwsze sukcesy. Reżyser został uhonorowany nagrodą specjalną 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za „propozycję doskonale zrealizowanego kina gatunkowego”. Film otrzymał również nagrodę za najlepszy montaż.
Utwór inspirowany scenariuszem filmu „Ukryta gra” autorstwa Łukasza Kośmickiego i Marcela Sawickiego.
„– Pamięta mnie pan, panie profesorze?
Mansky unosi głowę, lecz nie zmienia pozycji. Mruży oczy. Jeszcze czuć od niego strawiony alkohol, choć po zastrzyku spał prawie czterdzieści godzin. Jego głos jest chropowaty, a ton ironiczny, gdy mówi:
– Rzekoma Emma Postelnoor. Panna, która się słabo przygotowała do zagrania roli. W Princeton nigdy nie miałem słuchaczek.
– Przyjmuję krytykę. I aby pana nie trzymać dłużej w tej… kabinie, przejdę do rzeczy. Są dwie sprawy. Po pierwsze: to, co powiem, jest ściśle tajne. Prezydent i Departament Stanu…
– A więc taki jest wasz plan… mój Boże! Czy Sowieci wiedzą?
Brian White i Don Novak wymieniają niejednoznaczne spojrzenia. Eleonora usiłuje nie dać się zbić z tropu.
– Zaraz wyjaśnię…
– Ja pani wyjaśnię, panno Nieznajoma. Chcecie, bym zastąpił Konigsberga, ponieważ słusznie przypuszczacie, że zagram lepiej od niego, nie mówiąc już o szanownym naszym wicemistrzu kraju, Lewie Lesmahagowie. Cholernie wam zależy na wygranej w meczu. Trzeba naprężyć muskuły, odciągnąć uwagę opinii publicznej od Kuby. To chciała mi pani powiedzieć w imieniu prezydenta i departamentu?” – fragment książki
O AUTORACH:
PIOTR GŁUCHOWSKI – reporter, publicysta, redaktor „Gazety Wyborczej”. Autor i współautor książek, w tym kryminałów i bestsellerów: „Imperator. Ojciec Tadeusz Rydzyk”, „Karbala”, „Sługi boże”, „Nic co ludzkie” – powieści inspirowanej scenariuszem filmu „Kler”. Laureat nagród Grand Press i MediaTory za reportaże i książki. Dwie jego powieści kryminalne – „Umarli tańczą” i „Lód nad głową” – zostały nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru.
ŁUKASZ KOŚMICKI – reżyser oraz operator filmowy i telewizyjny. Znany jest przede wszystkim jako autor zdjęć do filmów takich jak „Gry uliczne” Krzysztofa Krauzego czy „Billboard” Łukasza Zadrzyńskiego. Laureat wielu nagród. Otrzymał m.in. tytuł Talent Roku (1996), nagrodę 21. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę Festiwalu Filmów Słowiańskich w Moskwie (1997) za zdjęcia do filmu „Poznań 56” Filipa Bajona, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za najlepsze zdjęcia w Teatrze Telewizji do spektaklu Tomasza Wiszniewskiego „Drugie zabicie psa” oraz medal „Młodej Sztuki”.
MARCEL SAWICKI – amerykański reżyser, scenarzysta i producent polskiego pochodzenia. Jego wielokrotnie nagrodzony film „Samotność kucharza szybkich zamówień” gościł na festiwalach m.in. w Cannes, Mar del Plata, Austin oraz Mill Valley. Obraz zdobył także nagrodę publiczności podczas 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Grand Prix w Santiago, Chile. Pracuje w Los Angeles i w Polsce. Film „Ukryta gra” jest jego debiutem scenariuszowym.
„Ukryta gra”, Marcel Sawicki – jak czytać ebook?
Ebooka „Ukryta gra”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).