Opis treści
Książka kompleksowo przedstawia zagadnienie adaptacji pracowniczej szczególnie z perspektywy socjologii pracy. Zawarty w niej materiał teoretyczny i empiryczny stanowi solidne studium uwarunkowań procesu przystosowania nowego pracownika do pracy, wnosząc wkład w rozwój wiedzy na temat czynników determinujących jego przebieg, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie współczesnej organizacji, nie tylko o charakterze publicznym.
Wybór tematu książki podyktowany został wzrostem zainteresowania kobiet pracą w formacjach mundurowych i ich licznym zatrudnieniem w strukturach policji, po zmianie zasad naboru w roku 2005 oraz podejmowanym przez nie próbom odnalezienia się w roli zawodowej, która przez wielu członków społeczeństwa nadal traktowana jest jako typowo męska, czego doświadczyła również autorka.
Książka jest skierowana do szerokiego grona naukowego, szczególnie z zakresu socjologii i psychologii pracy oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Dostarcza wielu cennych informacji przede wszystkim osobom odpowiedzialnym za dobór kadrowy, zarządzanie kapitałem ludzkim, kierowanie personelem i wyszkolenie zawodowe, ale też funkcjonariuszom i wszystkim zainteresowanym służbą w formacjach mundurowych.