Opis treści
„Pragnę wyrazić Markowi Sołoninowi wdzięczność, zdjąć czapkę i pokłonić mu się do ziemi”
Wiktor Suworow
Mark Sołonin prezentuje swoje najnowsze badania nad przyczynami klęski Armii Czerwonej w 1941 r. Uzupełnia swoje analizy o nowe dane statystyczne, dokładne opracowania ruchów jednostek oraz relacje dowódców i żołnierzy obu walczących armii. Lektura tysięcy stron dokumentów z archiwów rosyjskich pozwoliła na opisanie nieznanych szczegółów pierwszych miesięcy niemiecko-radzieckiego konfliktu i rozwinięcie tez, które przyniosły Sołoninowi rozgłos i uznanie czytelników.
Ta książka to swego rodzaju uwieńczenie dotychczasowych badań Marka Sołonina i obraz początków Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, mocno różniący się od wciąż utrzymujących się mitów.
Mark Sołonin urodził się w 1958 roku w Kujbyszewie. W roku 1975 ukończył tamtejszy Instytut Lotniczy i podjął pracę w tajnym biurze konstrukcyjnym. W okresie pierestrojki założył klub polityczny. Od ponad dwudziestu lat bada historię udziału ZSRR w II wojnie światowej. REBIS wydał jego bestsellery: 22 czerwca 1941, czyli jak zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana, 23 czerwca. Dzień „M”, Na uśpionych lotniskach..., 25 czerwca. Głupota czy agresja?, Nic dobrego na wojnie oraz Pranie mózgu.